Hamileyken

Hamilelikte Karında Şişlik ve Sertlik Neden Olur?

06.05.2022
59
Hamilelikte Karında Şişlik ve Sertlik Neden Olur?

Karında şişlik ve sertlik hamilelik sırasında nadir değildir. Bunun nedeni, bebeği üreten ve destekleyen organ olan rahmin büyümeye başlamasıdır. Karın şişmesi ve sertliği hamilelik sırasında nadir değildir. Bunun nedeni, bebeği besleyen ve destekleyen organ olan rahmin büyümeye başlamasıdır. Bağırsaklar da hamilelik değişikliklerinden etkilenir.

Karın şişmesi ve sertliği, hamile kadınlarda en sık görülen şikayetlerden ikisidir. Bu semptomlar genellikle progesteron seviyelerindeki bir artışın ve rahimin genişlemesinin bir sonucudur. Karın vücudun en büyük organıdır ve karın duvarı, içerideki organları dışarıdakilerden ayıran dört doku tabakasıdır. Hamilelik sırasında, büyüyen rahmi desteklemek için daha kalın ve daha kaslı hale gelir. Ayrıca sıvı tutulmasının bir sonucu olarak şişebilir.

Hamileliğin ikinci üç aylık döneminde, birçok kadın karın şişmesi ve sertliği yaşar. Bunun nedeni, rahimin önemli ölçüde büyümüş olması ve mesane, bağırsaklar veya rektum gibi diğer organlara baskı yapabilmesidir. Bu aynı zamanda bu dönemde rahatsız edici ve rahatsız edici olabilen karın şişkinliğine de neden olabilir.

Hamilelikte Karında Şişlik ve Sertlik Normal Midir?

Karında şişlik ve sertlik, hamileliğin yaygın bir belirtisidir. Genellikle ikinci trimesterde başlar ve doğuma kadar devam edebilir. Bebek doğduktan sonra karın normale döner.

Rahim büyüyen bebeğe yer açmak için genişler ve vücuttaki diğer değişiklikler doğum için hazırlanır. Rahimin mesane üzerindeki ağırlığı, idrar sıklığına veya sızıntıya neden olabilir ve bu da şişmeye katkıda bulunur.

Hamilelik hormonları, karnınızda dolgunluk veya basınç hissi yaratabilecek artan su tutulmasına neden olabilir. Bu semptomlar hamilelik sırasında normaldir ve ateş, vajinal kanama veya geçmeyen ağrı gibi başka belirti veya semptomlar eşlik etmedikçe endişe verici olmamalıdır.

Hamileyken karın şişkinliği nasıl bir duygu?

karinda sislik ve sertlik hamilelik
Karında sislik ve sertlik hamilelik

Hamilelik sırasında şişkinlik tamamen normaldir ve birçok kadın bunu yaşar. Şişkinlik, karnınızın veya midenizin dolu olduğu hissidir. Ayrıca gaz ve karın krampları yaşayabilirsiniz. Nasıl tarif edeceğimi bilmiyorum ama çok rahatsız edici olabilir.

Birçok hamile kadın, hamilelik sırasında rahimleri büyüdükçe karında şişlik ve sertlik yaşar. Bu genellikle karında genişleyen yumuşak, yuvarlak bir top gibi hissettirir.

Hamilelikte Karında Şişlik ve Sertlik Neden Olur?

Hamilelik, kadınlar için büyük bir değişim dönemidir. Sadece bir bebeği taşımanın getirdiği fiziksel değişikliklerle uğraşmak zorunda kalmazlar, aynı zamanda yaşamlarında ve yaşam tarzlarında zihinsel ayarlamalar yapmak zorundadırlar. Bu değişikliklerden biri, karın şişmesine ve sertliğine yol açabilen kabızlık olabilir.

Hamilelik sırasında kabızlık geliştirme riski sadece sabah bulantısı yaşayan veya kilo alımından endişe duyan kadınlarla sınırlı değildir. Doğumdan sonra bile hamileliğin herhangi bir aşamasında olabilir. Bunun arkasındaki nedenler tam olarak anlaşılmamıştır, ancak hamilelik sırasında karında şişlik ve sertliğe neyin neden olduğunu açıklamaya yardımcı olabilecek bazı teoriler vardır.

Hamileliğe bağlı karın şişmesi ve sertliği, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi koşuldan kaynaklanabilir:

 • Anemi
 • Apandisit
 • Hiperemezis gravidarum (şiddetli kusma)
 • Pelvik inflamatuar hastalık (PID)
 • Rahim tümörü veya fibroid
 • Preeklampsi
 • Oligohidramnios
 • Hidramnios
 • Rahim içi büyüme kısıtlaması (IUGR)
 • Ektopik gebelik.

Hamileyken karın şişmesi ve setliği, bir dizi farklı hastalığın neden olabileceği yaygın bir tıbbi semptom olabilir. Hamileyken olağan dışı karın şişmesinin en yaygın üç nedeni kabızlık, İrritabl Bağırsak Sendromu ve şişmiş apendikstir.

Karında Şişlik ve Sertlik Hamilelik Belirtisi Mi?

Bu semptomları olan her kişinin hamile olmadığına dikkat etmek önemlidir. Karında şişlik ve sertlik, apandisit gibi diğer tıbbi durumların bir göstergesi olabilir.

Hamileyseniz, bu belirtiler preeklampsi adı verilen bir komplikasyonun işareti olabilir. Bu durum hem anne hem de bebek için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz hemen tıbbi yardım almanız önemlidir.

Karında şişlik ve sertlik gibi hamilelik belirtileri kadından kadına ve hamilelikten hamileliğe değişebilir. Hamileyken karında şişkinlik, karın sertliği veya mide bulantısı, kusma ve meme hassasiyeti gibi başka semptomlar yaşayabilirsiniz.

Hamilelikte Karında Şişlik ve Sertlik Nasıl Geçer?

hamilelikte karinda sertlik ve sislik
Hamilelikte karında sertlik ve sislik

Hamilelik sırasında karında şişlik ve sertlik, gelişmekte olan fetüsü tutan organ olan rahmin genişlemesinden kaynaklanabilir.

Karın bölgesindeki şişlik ve sertlik, bir dizi farklı hastalık veya yaralanmadan kaynaklanabilir. Bu, hastalar için artan sıkıntı ve rahatsızlığa neden olabilir. Bununla birlikte, karın ağrısı ve şişlik yaşıyorsanız, mevcut tedavi seçenekleri için doktora danışmalısınız.

Hamilelikte Karında Şişlik ve Sertlik Nasıl Önlenir?

Sonuç olarak, hamileyseniz ve karnınızda şişlik veya sertlik yaşıyorsanız, sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirerek bunu önlemeye çalışmanız gerektiğidir. Egzersiz yapın, iyi beslenin ve bol su için.

Hamilelikte karın sertleşmesi neden olur cevabını merak ediyorsanız, yazımızı okuyun.

Hamilelik sırasında karında şişlik ve sertliği önlemek için bol uyku, egzersiz ve besleyici yiyeceklerle sağlıklı bir yaşam tarzı çok önemlidir. Hamilelik sırasında alkol veya kafein içmediğinizden emin olmak önemlidir. Antihistaminikler, antiinflamatuarlar, tansiyon ilaçları ve antidepresanlar gibi bazı ilaçlar karın şişkinliğine ve rahatsızlığa neden olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.