Hamileyken

Hamilelikte Karın İçi Acıması Neden Olur?

03.05.2022
61
Hamilelikte Karın İçi Acıması Neden Olur?

Hamilelikte karın içi acıması en sık görülen şikâyetler arasında yer almaktadır. Pek çok anne adayının yaşadığı sorunlardan biri olan karın içi acıması genel olarak ciddi bir problemin nedeni değildir. Ancak yine de acının şiddeti ve sıklığı da kontrol altına alınmalıdır.

Hamilelik döneminde karın ağrısı genellikle karnın üst bölgesinde veya alt bölgesinde meydana gelebilir. Bunun için de hamilelikte karın içi acıması şikâyetinin iki farklı başlık altında incelenmesi daha yararlı olacaktır.

Hamilelikte Karın İçi Acıması Nedenleri

Hamilelikte karın içi acıması genel olarak hamileliğin ortalarında başlar ve doğuma kadar devam eder. Hormonal değişikliklerden kaynaklanıp kaynaklanmadığı bilinmemektedir.

hamilelikte karin ici acimasi nedenleri
Hamilelikte karin içi acıması nedenleri

Hamilelikte karın içi acımasının bazı nedenleri şunlardır:

 • Siyatik Safrakesesi rahatsızlığı;
 • Pelvik inflamatuar hastalık;
 • Karın kaslarının zayıf olması;
 • Bebeğin büyük olması nedeniyle karın içi kas yırtılmasının fazla olması.

Hamilelikte karnın alt bölgesinde ağrı meydana gelmesi

Gebelik döneminin hemen her aşamasında karın bölgesinin altında ağrı meydana gelebilir. Ancak bu durum genel olarak normal kabul edilmektedir. Hamilelik dönemi içerisinde anne adayının vücudunda hormonal değişiklikler meydana gelebilir.

 Gebeliğin ilerleyen dönelerinde de karın bölgesinde rahatsızlıklar da görülebilmektedir. Karnın alt bölgesinde oluşan ağrının giderek şiddetlenmesi veya sürekli hale gelmesi durumunda vakit kaybetmeden doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Genellikle gebelik dönemi içerisinde idrar yolunda meydana gelen enfeksiyonlar karnın alt bölgesinde ağrının oluşmasını tetikler. İlk olarak idrar yolu enfeksiyonları incelenmektedir. Ancak farklı nedenlerden dolayı çok şiddetli bir şekilde karnın altında ağrı oluşumu da görülebilmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonlarının belirtileri ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Karnın alt bölgesinde meydana gelen ağrılar
 • İdrar yaparken yanma hissi ve ağrı
 • Yüksek ateş
 • Aşırı yorgun ve halsiz hissetme
 • Sık aralıklar ile idrara çıkma
 • İdrarın daha koyu renkte ve kokulu olması
 • Kırmızı ve köpüklü idrar yapılması

Hamilelikte karın içi acıması alt kısmında meydana geliyor ise öncelikli olarak basit bir idrar testi ile enfeksiyon olup olmadığı tespit edilmektedir. Gebelik döneminde doktor kontrolünde yapılacak olan tedaviler ile bu sorun kısa sürede geçebilir.

Hamilelikte karnın üst bölgesinde ağrı meydana gelmesi

Gebelik dönemi içerisinde anne adayları karnın alt kısmında ağrı hissedebildikleri gibi üst kısımlarında da acı hissedebilirler. Özellikle kasılmalar ile birlikte gelişen üst karın içi ağrısının pek çok nedeni olabilmektedir.

Eğer gebeliğin son aylarında bu ağrı meydana geliyor ise doğum kasılmalarından şüphelenebilirler. Ancak ciltteki basit bir gerilim bile gebeliğin ilerleyen dönemlerinde üst karın bölgesinde ağrının oluşmasına neden olabilir.

Hamilelikte karın içi acıması şikayetinin en bilindik nedenlerinden birisi de kabızlıktır. Baskı karın iç bölgesinin ağrımasına neden olabilir. Bu süreçte lif oranı zengin olan besinlerin tüketilmesi kısa sürede şikayetin ortadan kalmasına yardımcı olacaktır.

Hamilelikte Karın İçi Acıması Ne Zaman Başlar?

hamileligin son ayinda karin ici acimasi
Hamileliğin son ayında karin içi acıması

Anne adaylarının hamilelikte karın içi acıması şikayeti yaşadığı bilinmektedir. Ancak bu şikayet gebeliğin herhangi bir döneminde de meydana gelebilir. Ağrının hangi bölgede oluştuğu, şiddeti ve sıklığı ağrı ile ilgili bilgi verebilmektedir.

Hamilelikte karın içi acıması genel olarak hamileliğin ortalarında başlar ve doğuma kadar devam eder.

Genel anlamda anne adaylarının yaşadığı karın içi acıması sorunu herhangi bir tehlike arz etmediği gibi normal olarak görülebilmektedir. Hamilelik döneminde derinin gerilmesi ile birlikte karın içi acıması sorunu daha belirgin bir şekilde hissedilebilir.

Karın ağrısının normal karşılanması dışında bu şikayetin altında yatan ciddi sağlık sorunları da incelenmelidir. Eğer sürekli olarak ve baskı yapacak şekilde karın için de ağrı hissediliyor ise vakit kaybetmeden doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte Karın İçi Acıması Normal Mi?

Gebelik döneminin ilerleyen aylarında krampların ve karın içi acımasının normal olarak kabul edildiğini söylemek gerekir. Ancak farklı semptomlar ile birlikte gelişen ağrıların ciddiye alınması ve doktora gidilmesi gerekir.

Hamilelikte karın içi acıması ile birlikte aşağıdakilerin varlığı halinde doktora gidilmelidir:

 • Karın içi acıması ile birlikte kaşıntı ve buna benzer cilt sorunlarının görülmesinde,
 • Aniden gelişen ve uzun süren krampların ve ağrıların meydana gelmesinde,
 • Şiddetin gerilemesi beklenirken giderek artış göstermesinde,
 • Ağrının sadece belirli bir bölgede meydana geldiği durumlarda,
 • Karın içi acıması ile birlikte kusma veya bulantı yanı sıra yüksek ateş gibi şikâyetlerin de oluştuğu durumlarda,
 • Karın içi ağrısı ile birlikte vajinal kanama meydana geldiğinde vakit kaybetmeden doktorunuza gitmelisiniz.

Hamilelikte Karın İçi Acıması Bebeğe Zarar Verir Mi?

Gebelik döneminde gelişime bağlı olarak karın içinde acı ve ağrı oluşması normal olarak karşılanmaktadır. Hamilelikte karın sertleşmesi de hamileliğin sonlarına doğru karın içinde acıma yapabilir. Bunun yanı sıra acil müdahale gerektiren durumlarda bebeğin zarar görmemesi için hemen doktorunuza veya en yakın hastaneye gitmeniz gerekebilir.

Ayrıca hamilelikte adet sancısı gibi karın ağrısı başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Hamilelikte karın içi acıması ile birlikte vajinal kanama, yüksek ateş, kusma, baş dönmesi, bilinç kaybı, sürekli ve karnın sağ tarafında hissedilen şiddetli ağrılar ciddi sorunların belirtisi olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.