fbpx

Hamilelikte Karides Yenir Mi?

24.01.2022
2.878
Hamilelikte Karides Yenir Mi?

Hamilelikte karides yenir mi sorusu da dahil, hamileyken nelerin tüketilip tüketilemeyeceği konusunda en yaygın şüpheler balık, ıstakoz, yengeç ve kalamar gibi deniz ürünleriyle ilgilidir.

Karides, çoğu durumda hamilelik sırasında tüketilebilen suda yaşayan bir canlıdır.

Her hamileliğin farklı olduğunu unutmayın. Bu nedenle ideal olan her zaman hamileliği izleyen kadın doğum uzmanıyla hamilelikte karides yenip yenmeyeceğini öğrenmek için konuşmaktır.

Hamile Kadınlar Karides Yiyebilir Mi?

Karides, düşük cıva içeren bir deniz ürünüdür. Bu nedenle hamilelikte karides tüketimi, ölçülü olduğu sürece güvenlidir. Hamile kadınlar kendilerini haftada en fazla 350 gr karides yemekle sınırlamalıdır. Karides iyi temizlenmeli ve pişirilmelidir (ideal olarak, yemeği hazırlamadan önce karidesleri dondurun, çözün ve kaynatın).

Bu miktarın karides alerjisi olmayan hamile kadınlara önerildiğini hatırlamakta fayda var. Alerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız, azda olsa risk vardır ve hamileyken karides yememeniz en doğru karar olacaktır.

Hamilelikte yemek için karidesin pişirilme şekli çok önemlidir.

Hamilelikte karidesi aşağıdaki şekillerde pişirerek yememeniz önerilir:

Kızarmış karides

Kızarmış karides, bu lezzetin en popüler yapılma yollarından biridir. Bu tür kızarmış yiyecekler ölçülü olduğu sürece hamile kadınlar tarafından tüketilebilir.

Bunun nedeni kızartmanın çok sağlıklı olmayan yağ ile yapılmasıdır. Bu nedenle, mide rahatsızlığını önlemek için hamile kadınlar yedikleri kızarmış karideslerin sıklığını ve miktarını kontrol etmelidir. 

Pişmiş karides

Pişmiş karides, doğru şekilde pişirildiği sürece yenebilir. Ocakta ve mümkünse düdüklü tencerede pişirilen karidesleri tercih edin.

Çiğ karides

Karidesler (deniz ürünleri ve balıklar da) hamilelik sırasında çiğ olarak yenilmemelidir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Armut Yemenin Faydaları

Bunun nedeni, çiğ balık ve karidesin plasentayı geçebilen, bebeğe ulaşabilen ve malformasyon, menenjit ve daha ciddi durumlarda düşük gibi zararlar verebilen bazı bakterileri taşıyabilmeleridir.

Ayrıca çiğ karides tüketimi hamilelikte sık görülen mide bulantısını artırabilir, ishal, kusma ve karın rahatsızlığına neden olabilir.

Deniz Ürünleri Hamile Kadınlara Zarar Verebilir Mi?

hamilelikte karides yemek
Hamilelikte karides yemek

Deniz ürünlerinin hamile kadınlara zararı, bu ürünlerin türü ne sıklıkta ve ne kadar tüketildiği, etin nasıl sterilize edildiği ve hazırlandığı gibi faktörlere bağlıdır. Genel olarak kılıç balığı ve köpek balığı eti gibi cıva içeren balık ve deniz ürünlerinden kaçınılmalıdır.

Diğer deniz ürünlerinin hamileyken güvenli olup olmadığını öğrenin:

Istakoz

Istakozun kendisi risk oluşturmaz. Sorun şu ki, uygun şekilde temizlenmezse ve hazırlanmazsa, gıda zehirlenmesine ve bağırsak rahatsızlığına (ishal, aşırı gaz ve karın ağrısı) neden olabilir.

Bu belirtilerden kaçınmak için ıstakozu yerken, kökeni ve hazırlama yönteminden emin olmalısınız.

Yengeç

Hamileyken yengeç yemek güvenli ve hatta önerilen deniz ürünleri listesinde yer alıyor.

Elbette fazlası (her şey gibi) size zarar verme eğilimindedir.

Ancak doğru tüketilirse yengeç, vitaminler (özellikle B vitamini) açısından zengin oldukları için bebekte yeni hücre ve dokuların oluşumuna yardımcı olabilir. 

Ancak yengeç etine alerjisi olan kadınlar tüketmemelidir.

İstiridyeler

İstiridye gibi kabuklu deniz ürünleri iyi ve ölçülü pişirildiği sürece hamileyken güvenlidir.

İstiridye hazır olduğunda açılır. Bu nedenle hamile kadın sadece açık olan istiridyeleri yemelidir.

Aşırı veya az pişmiş istiridye karın ağrısı, ishal, kusma ve mide bulantısına neden olabilir.

Hamilelikte Karidesin Riskleri ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte karides yemenin risklerinden biri, kadınların bilmediği alerjidir. Bu durum nefes darlığına, şişmeye ve hatta hastaneye yatışlara ve ölüme neden olabilir. Bunu önlemek için tüketmeden önce alerji olup olmadığını bilmek idealdir.  

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamileyken Şeker Pancarı Yenir Mi?

Diğer bir risk ise hijyen ve karidesin hazırlanması ile ilgilidir. Yeterince temizlenmemiş veya az pişmiş karideslerde mantar ve bakteri bulunma olasılığı daha yüksektir.

Hamilelikte karides iyi temizlenmediğinde anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye atabilecek enfeksiyon riskini artırır.

Faydaları ile ilgili olarak hamilelikte karides, kalsiyum, demir, vitaminler (kompleks B, D ve E), omega 3 ve 6 içeren bir ettir.

Hamilelikte karidesin kadınlar için başlıca avantajları şunlardır:

  • Kemikleri ve eklemleri güçlendirir;
  • Kalp hastalıklarıyla savaşır;
  • İyileşme sürecini hızlandırır;
  • Antikor üretimine yardımcı olur.

Bebekler hamilelikte karides yiyen anneden yararlanır. Karidesin anne karnındaki bebek için faydaları, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra yeni doku ve organların (özellikle dolaşım ve merkezi sinir sisteminin) oluşumuna yardımcı olmasıdır.

Sonuç olarak, iyi sterilize temizlendiği ve pişirildiği sürece hamilelikte karides yemek güvenlidir. Bu deniz ürünlerini yemeden veya başka tariflerde kullanılmadan önce doğru şekilde pişirin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.