Hamileyken

Hamilelikte Karaciğer Enzimlerinin Yüksek Çıkması

16.07.2021
726
Hamilelikte Karaciğer Enzimlerinin Yüksek Çıkması

Hamilelikte karaciğer enzimlerinin yüksek çıkması farklı sebeplerden dolayı oluşabilen bir durumdur. Birçok gebe kadında karaciğer enzimlerinin yükselmesi ile karşılaşılabilir. Bunun önüne geçmek için doktor tarafından söylenen her bir uyarının dikkate alınması oldukça önemli. Bebeğin sağlığına zarar gelmemesi ve annenin de sağlığını koruyabilmesi için uygun beslenmelidir. Stres seviyesinin düşük olduğu daha duru ve konforlu alanlarda gebelik sürecinin tamamlanması da bir hayli önem teşkil ediyor.

Karaciğer enzimleri eğer yükselir ise gebelik sürecinin doktor kontrolünde daha yakın iletişim ile sürdürülmesi gerekebilir. Hem bebeğin hem de annenin sağlığını korumak ve olası yan etkilerden korunmak için düzenli kontrollere gidilmelidir. Hamilelikte karaciğer enzimlerinin yüksek çıkması sık sık yaşanan bir durumdur ancak önlem alınması gerekir. Basit bir hastalık olmaması nedeni ile uygun tedavi seçilerek süreç kontrol edilmelidir.

Hamilelikte Karaciğer Enzimlerinin Yüksek Çıkması Nedenleri

Hamilelikte karaciğer enzimlerinin yüksek çıkmasının nedeni birçok farklı etken olabileceği gibi tek bir sebep odaklı da olabilir. Karaciğer enzimlerinin yükselmesine neden olan tetikleyiciler şunlardır:

 • Yoğun stres altında kalmak
 • Doğru beslenmemek
 • Glatyon açlığının oluşması
 • Karaciğerin işlevini kaybetmesi ya da yetersiz kalması
 • Metabolizma ile ilgili sorunlar
 • Aşırı alkol kullanımı
 • Gebelik sürecinin sağlıksız olması ya da enfeksiyon riskinin bulunması
 • Sağlığa özen gösterilmemesi
 • Gebelikte yasak olan maddelerin tüketilmesi (sigara, uyuşturucu, kafein gibi)
 • Gebelik kolestazı yaşamak
 • Pankreas iltihabı neden ile de gebelikte karaciğer enzimlerinin yükselmesi görülebilir.

Hamilelikte Karaciğer Enzimleri Yüksek Olursa Ne Olur?

Hamilelikte karaciğer enzimlerinin yüksek çıkması farklı hastalıklara da neden olabiliyor. Bu neden ile enzim yükselmesi yaşanır ise mutlaka önlem alınması gerekir. Karaciğer enzimlerinde yükselmenin birçok sebebi olabilir. Bu sebepler arasında ise stres önemli bir tetikleyicidir. Karaciğerin yağlanması sonucu ortaya çıkar.

Enzimlerin yetersizliği karaciğer yetmezliğine kadar büyüyebilir. Bu yüzden detoks yapılması, enzimleri düşürmek için doğru diyetlerin uygulanması önemlidir. Gebelikte karaciğer enzimlerinin yüksek çıkması bebeğin gelişim sürecini de olumsuz etkileyebilir. Bunun önüne hızlıca geçilmesi gerekir.

Hamileler Karaciğer Enzimlerini Düşürmek için Ne Yapmalı?

hamilelikte karaciger enzimlerinin yuksek cikmasi nasil onlenir
Hamilelikte karaciğer enzimlerinin yüksek çıkması nasıl önlenir?

Hamilelikte karaciğer enzimlerini düşürmek için yeni bir beslenme düzenine geçiş yapılabilir. Gebe olan kadınların eğer karaciğer enzimlerinde yükselme yaşanır ise bunun düşürülmesi gerekir. Bu değerleri düşürmek için önerilen bazı besinler bulunur. Bu besinlerin vücuda düzenli olarak alınması ile enzimler düşürülebilir. Önerilen gıdalar şunlardır: 

 • Yeşil elma
 • Sarımsak
 • Armut
 • Zerdeçal
 • Enginar
 • Havuç
 • Kırmızı Pancar
 • Salatalık
 • Marul

Gibi sebze ve meyveler hamilelikte karaciğer enzimlerini düşürmek için kullanılır. Bunların yanı sıra gebelikte stres oranının düşürülmesi ve annenin sağlıklı bir yaşam içinde olması da önemlidir.

Hamilelik Stresi Karaciğer Enzimlerini Arttırır Mı?

Stres ve karaciğer enzimleri arasındaki ilişki birçok hastalık ile stres arasındaki ilişki ile aynıdır. Stres birçok hastalığa zemin hazırlayabileceği gibi var olan hastalıkların da kötüleşmesine neden olabilir. Özellikle hamilelerin stres seviyelerine dikkat etmesi gerekir. Yoğun stresli ve gergin bir ortamda anne kendisini rahat ve konforlu hissedemez. Bunun sonucunda ise erken doğum ve düşük riski artar.

Hamilelikte karaciğer enzimlerinin yüksek çıkmasının önlenmesi için hamile kadınların stres seviyelerini olabildiğince minimum seviyede tutmaları gerekir. Stres gebe veya değil fark etmeksizin her canlıyı kötü bir biçimde etkiler. Hamilelerin ise hem gebelik sürecinde hem de bebeklerine süt verdikleri dönemde stressiz alanlarda olmaları önemlidir. Yüksek stres oranı süt kesilmesine ya da sütün azalmasına da neden olabilir.

Hamilelikte Karaciğer Enzimlerinin Yükselmesi ve Kaşıntı Ne Anlama Gelir?

hamilelikte karaciger enzimlerinin yuksek cikmasi ve kasinti
Hamilelikte karaciğer enzimlerinin yüksek çıkması ve kaşıntı

Gebelikte karaciğer enzimlerinin yüksek çıkması anne adayının karaciğerinde bir problem olduğuna işaret edebilir. Kaşıntı ise karaciğer enzimlerinin yükselmesine paralel olarak vücutta ortaya çıkan bir belirtidir. Her kaşıntı karaciğer enzimlerinin artmasına işaret etmez. Bu neden ile kaşıntı olur ise endişe edilmemesi gerekir. Ancak karaciğer enzimlerinin yükseldiğine işaret eden diğer belirtiler de mevcut ise doktora gidilmesi gerekir.

Gebeliğin otuzuncu haftasını takip eden süreçte ortaya çıkan yoğun kaşıntıya dikkat edilmesi gerekir. Farklı deri problemleri ile karıştırılsa da özellikle ayak tabanındaki kaşıntılar karaciğer enzimlerinin yükseldiğini gösterebilir. Ayak tabanındaki kaşıntıyı avuç içinin de kaşınması eşlik ediyor ise mutlaka bir doktora muayene olunması gerekir. Hamilelikte karaciğer enzimlerinin yüksek çıkmasından net belirtisi kaşıntısıdır ve göz ardı edilmemesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.