fbpx

Hamilelikte Karaciğer Değerlerinin Yükselmesi Neden Olur?

03.05.2023
150

Hamilelikte karaciğer değerlerinin yükselmesi kadınlar için oldukça yaygın görülen bir durumdur. Bu dönemde anne adaylarının karşılaşabileceği birçok farklı sorun vardır. Hamilelik sürecinde karaciğer fonksiyon testleri yapılması gereken önemli testlerden biridir. Bu testler ile anne adayının karaciğerinde oluşabilecek değişiklikler takip edilebilir.

Hamilelikte karaciğerdeki değişikliklerin nedenleri farklı olsa da yüksek karaciğer değerleri sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu yazımızda sizlere hamilelikte karaciğer fonksiyon testleri, karaciğerdeki değişikliklerin nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi vererek konuya açıklık getirmeyi amaçladık.

Hamilelikte Karaciğer Fonksiyon Testleri Nelerdir?

Hamileliğin her trimesterinde anne adaylarının karaciğer fonksiyonlarının kontrol edilmesi oldukça önemlidir. Bu testler, karaciğerin doğru çalıştığından emin olmak için yapılır. Karaciğer fonksiyon testleri; kan testleri yoluyla gerçekleştirilir ve bilirubin, albümin, alkalen fosfataz ve transaminaz gibi karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışması için önemli olan maddelerin seviyelerini ölçer.

Kan testleri sırasında, doktor karaciğerin sağlıklı çalıştığından emin olmak için ALT (alanin aminotransferaz), AST (aspartat aminotransferaz), ALP (alkelen fosfataz), GGT (gamaglutamil transferaz) ve bilirubin seviyelerine bakar. Bu testlerin sonucundan, karaciğerin nasıl çalıştığı hakkında bilgi edinilebilir ve birçok durumda, sağlık uzmanları hamileliğin sırasında karaciğerle ilgili sorunları tedavi etmek için test sonuçlarına başvururlar.

Karaciğer Fonksiyon TestleriNormal Değerler
ALT (alanin aminotransferaz)5 – 35 U/L
AST (aspartat aminotransferaz)5 – 40 U/L
ALP (alkelen fosfataz)44 – 147 U/L
GGT (gamaglutamil transferaz)0 – 51 U/L
Bilirubin0.2 – 1.2 mg/dL

Hamilelerde karaciğer fonksiyon testleri değişebilir. Bu değişikliklerin nedeni, hamileliğin hormon değişiklikleri ve vücuttaki sıvı hacmindeki artıştır. Bu durum genellikle hamileliğin sonunda düzelir. Ancak, bazı hamilelerde, yüksek karaciğer fonksiyon testi sonuçları ciddi bir durumun göstergesi olabilir ve hemen tedavi edilmelidir.

Ayrıca, Hamilelikte Karaciğer Yağlanması Bebeğe Zarar Verir Mi? başlıklı yazımızı da mutlaka okuyun.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Doğumdan Sonra Spiral Ne Zaman Takılır?

Hamilelikte Karaciğerdeki Değişiklikler Neden Oluşur?

Hamilelik bir kadının hayatındaki en özel dönemlerden biridir. Ancak bu dönemde hormonal değişiklikler ve fizyolojik sıçramalar meydana gelebilir. Hamilelikte kadının karaciğerinde de önemli değişiklikler meydana gelir.

Karaciğer, vücudumuzda çok önemli bir işlevi olan bir organdır. Karaciğerimiz, toksinleri filtreler, metabolik düzenlemeler yapar ve kan şekerimizi kontrol eder. Hamilelik dönemi ise kadınların karaciğer sağlığının değiştiği bir dönemdir.

Hamilelik esnasında kadının karaciğeri daha fazla kan üretmek zorundadır. Bu durum ise kadının karaciğerindeki yükün artmasına ve karaciğer hücrelerinin belirli bir zorlanmaya uğramasına neden olur.

Karaciğerde yaşanan değişiklikler nedenleri:
Hormonal değişiklikler
Yüksek miktarda kan üretimi
Birikmiş toksinlerin daha hızlı bir şekilde vücuttan atılması
Yüksek miktarda hormon ve glukokortikoid üretimi

Hamilelikte karaciğer hücreleri genişler ve daha fazla safra üretimine başlar. Ayrıca karaciğer dokusu, gebelik sırasında progesteron gibi bazı hormonların etkisiyle bir miktar şişer. Bununla birlikte, herhangi bir sorunun ortaya çıkması durumunda bir doktora başvurmak önemlidir. Hamilelikte karaciğer sağlığına özen göstermeniz, bebeğin de sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olacaktır.

Daha detaylı bilgi için Hamilelikte Karaciğer Enzimlerinin Yüksek Çıkması başlıklı yazımızı mutlaka okuyun.

Hamilelikte Karaciğer Değerlerinin Yükselmesi Nasıl Anlaşılır?

Hamilelikte karaciger degerlerinin yukselmesi
Hamilelikte karaciger degerlerinin yukselmesi

Hamilelikte Karaciğer testleri, karaciğerin sağlıklı çalışıp çalışmadığını ve hamilelik sırasında herhangi bir problemin olup olmadığını ortaya çıkarmak için yapılır. Ancak bazen test sonuçları yüksek karaciğer değerleri gösterebilir. Peki, bu durum nasıl anlaşılır?

Hamilelikte karaciğer değerlerinin yükselmesi, genellikle hamileliğin son dönemlerinde ortaya çıkar. Ancak bazen başka durumlarda da karşılaşılabilir. Karaciğer değerleri normalin üzerinde olduğunda, anne adayının yorgun hissetmesine, halsizlik yaşamasına, mide bulantısı, kusma, kaşıntı vb. şikayetleri olabilir.

Bu belirtilerin yanı sıra, bazen hamilelerde preeklampsi veya diğer ciddi durumlar da yüksek karaciğer değerlerine yol açabilir. Bu nedenle bir sağlık uzmanına başvurmak ve gerekli testleri yaptırmak önemlidir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Saç Boyatmak Zararlı Mı?

Kısacası, hamilelikte karaciğer değerlerinin yükselmesi, anne adayları üzerinde birçok belirtiye yol açabilir. Bu belirtiler fark edildiğinde bir uzmana danışmak ve gerekli testleri yaptırmak önemlidir. Bu sayede, anne ve bebeğin sağlığı korunabilir.

Hamilelikte Karaciğer Değerlerinin Yükselmesi Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik, vücuttaki her organın farklı şekillerde etkilendiği bir süreçtir. Bu süreçte karaciğer de farklı değişiklikler gösterir. Bu değişikliklerin birçoğu normal olarak kabul edilirken, bazı durumlarda karaciğerin fonksiyonları etkilenebilir.

Hamilelikte karaciğer değerlerinin yükselmesinin birçok nedeni olabilir. Bunların en yaygın nedeni, gebeliğin kendisidir. Hamilelik sırasında, vücutta hormonal değişiklikler meydana gelir ve bu da karaciğer enzimlerinin artmasına neden olabilir. Bunun dışında, gebelik sırasında bazı ilaçlar kullanmanız da karaciğer değerlerinin yükselmesine neden olabilir.

Bununla birlikte, karaciğer değerlerinin yükselmesinin daha ciddi nedenleri de olabilir. Gebelikte preeklampsi veya gebelik kolestazı adı verilen bazı karaciğer hastalıkları, karaciğer enzimlerinin artmasına neden olabilir. Bu durumlarda, doktorunuz size uygun tedaviyi belirleyecektir.

NedenleriSemptomları
GebelikEnzimlerin artması
Kullanılan ilaçlarEnzimlerin artması
Gebelik preeklampsiKan basıncında yükselme, ödem, idrarda protein artışı
Gebelik kolestazıPruritus (kaşıntı) ve sarılık

Eğer karaciğer değerleriniz normalin üzerine çıktıysa endişelenmeyin. Bunun sebebi gebeliğiniz olabilir ve doktorunuz sizi izleyecektir. Ancak herhangi bir semptom yaşarsanız veya karaciğer değerleriniz çok yüksekse, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekiyor.

Hamilelikte Karaciğer Değer Yüksekliği Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte karaciğer değer yüksekliği ciddi bir sağlık sorunudur ve doktor kontrolünde tedavi edilmelidir. Tedavi olarak, temel amaç anneyi hayati tehlike altından kurtarmak ve bebeği korumaktır. Tedavinin önceliği gebelik haftası, karaciğer fonksiyon testleri ve bebeğin durumuna göre belirlenir.

Eğer karaciğer değerleri hafif yükselmişse, doktor hastayı yakından takip eder ve önerilen diyeti uygulamasını sağlar. Yüksek proteinli diyet, karaciğer sorunlarını önleyebilir ve gebelikte bebek sağlığına faydalıdır. Antioksidanlar, süt kapsülü ve demir takviyesi gibi vitaminler de karaciğer fonksiyonunu iyileştirmede yardımcı olabilir.

Eğer karaciğer değerleri yüksek seviyelere ulaşmışsa, doğum öncesinde hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekebilir. Doktorlar genellikle intravenöz sıvı ve antiemetik, steroid ve diğer ilaçları reçete ederler. Ayrıca, karaciğer fonksiyonunu iyileştirmek için tedavi edici karaciğer toksinleri de kullanılabilir.

Bunun yanı sıra, ciddi vakalarda doktorlar, bebeğin doğumundan önce genellikle gebeliği sonlandırır. Bu kararı doktor gebeliğin durumuna, anne ve bebeğin sağlık durumuna göre verir. Bu zorlu süreçte, tedavi kritik önem taşır. Anne adayları gebeliklerinde her zaman doktorları tarafından yakından takip edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.