Hamileyken

Hamilelikte Kanama Olması Normal Mi?

13.02.2022
232
Hamilelikte Kanama Olması Normal Mi?

Hamilelikte kanama olması her zaman normal değildir. Kanamanın riskleri, gebelik yaşı ve kanamanın nedeni gibi bazı faktörlere bağlıdır.

Örneğin, ilk birkaç ayda yumurtanın veya plasentanın yer değiştirmesi, bir şeylerin olduğunu gösteren küçük kanamalara neden olabilir.

Öte yandan son haftalarda mukus tıkacının dışarı çıkması da küçük kan damarlarının yırtılmasına bağlı kanamalara yol açabilir. Ama bu normaldir.

Genel olarak hamilelikte kanama, şiddetli ağrı, ateş ve bayılma eşlik ederse endişe edilmesi gereken bir durumdur.

Hamileliğin dönemi, kan akışının endişe konusu olup olmadığını da belirleyebilir. Çoğu durumda, 3 aylık hamilelikten sonra kanama nadir olarak görülür.  

Hamilelikte kanamayla ilgili şüphe durumunda tıbbi yardım almanız önerilir.

Hamilelikte Kanama Olmasının Nedenleri

Gebelikte vajinal kanama çok sık görülen bir sorundur ve her zaman ciddi sorunlara işaret etmez. Ancak kadın kanama fark eder etmez doktor tarafından değerlendirilmesi önemlidir. Çünkü ciddi bir duruma işaret etmesi de olasıdır.

Koyu pembe, kırmızı veya kahverengimsi renkte hafif kan normal olabilir. Bu genellikle kadının vücudunda meydana gelen değişikliklerden kaynaklanabilir. Bununla birlikte, dış gebelik gibi endişe verici durumları, özellikle bol ve parlak kırmızı kanama ciddi durumun belirtisi olabilir.

Dolayısıyla hamilelikte kanamaya neden olabilecek bazı ciddi durumlar şunlardır:

  • Dış gebelik;
  • Yumurtalık dekolmanı;
  • Plasental abrupsiyon;
  • Plasenta previa;
  • Düşük;
  • Rahim enfeksiyonu.

Kanama nedenleri arasında ayrım yapmayı zorlaştıran birçok neden olduğundan, en kısa sürede kadın doğum uzmanına başvurulması, gerekli değerlendirmelerin ve tedavilerin en kısa sürede yapılması çok önemlidir.

Ayrıca olası kanama nedenleri hamilelik dönemine göre değişiklik gösterebilir ve şunlar olabilir:

1. Üç aylık dönemde

Gebeliğin ilk üç ayında kanama, gebe kaldıktan sonraki ilk 15 gün içinde sık görülür ve bu durumda kanama pembe renktedir. Yaklaşık 2 gün sürer ve adet kramplarına neden olur.

Bu, bazı kadınlarda hamileliği gösteren ilk belirti olabilir ve bunu bir hamilelik testi yaparak doğrulamak önerilir.

hamileligin ilk aylarinda kanama olmasi normal mi
Hamileliğin ilk aylarında kanama olması normal mi

Ne olabilir: Bu kanama bu dönemde normal olsa da yoğun, parlak kırmızıysa veya mide bulantısı ve kramplar eşlik ediyorsa düşük veya dış gebeliği, yani rahim dışında hamileliği gösterebilir.

Yapılması gerekenler: Olası nedenleri değerlendirmek için hemen kadın doğum uzmanıyla iletişime geçmek veya acil servise gitmek önemlidir.

Hamileliğin ilk 3 ayında kadın, herhangi bir günde ortaya çıkabilen kahve telvesi gibi koyu renkli bir akıntı yaşayabilir. Bu durumda, düşüklere yol açabilecek bir yumurtalık dekolmanı olabileceği için ciddi bir durum olabilir.

2. Üç aylık dönemde

Gebeliğin ikinci üç aylık dönemi, gebeliğin 13. haftasında başlayan ve 24. haftasında sona eren gebeliğin 4. ve 6. ayı arasındaki süreyi kapsar.

Neden olabilir: 3 aydan itibaren hamilelikte kanama nadirdir ve plasenta dekolmanı, düşük, plasentanın aşağıda olması, serviks enfeksiyonu veya yakın temastan kaynaklanan rahim ağzı yaralanmasını gösterebilir.

Yapılması gerekenler: Hamile kadının en kısa sürede bir kadın doğum uzmanına veya acil servise gitmesi önerilir.

Endişe verici kanamaya genellikle karın ağrısı, ateş veya bebek hareketlerinde azalma gibi diğer uyarı işaretleri eşlik eder.

3. Üç aylık dönemde

24 haftalık hamilelikten sonra kanama meydana geldiğinde, bazı sorunları gösterebilse de bu kanama doğum belirtileri olabilir.

Neden olabilir: Bazı durumlar plasenta previa veya plasenta dekolmanı olabilir. Ayrıca bazı kadınlarda mukus tıkacının sızması ve zarların yırtılması nedeniyle hamileliğin sonlarına doğru hafif kanamalar olabilir. Buna genellikle bebeğin yakında doğacağını gösteren düzensiz kasılmalar eşlik eder.

Yapılması gerekenler: Hamile kadın hemen acil servise gitmeli ve hamilelik takibini yapan kadın doğum uzmanına haber vermelidir.

Bu son 3 ayda, doğum kanalı daha hassas hale geldiğinden ve kolayca kanamaya başladığından, ilişki sonrası kanama da çok yaygındır. Bu durumda kadın, kanama 1 saatten uzun bir süre devam ederse hastaneye gitmelidir.

Hamilelikte Kanama Ne Zaman Olabilir?

Hamilelikte kanama her ay olabilir, ama her zaman bir şeylerin ters gittiği anlamına gelmez. Döllenmeden sonra ve doğumdan önce, mukus tıkacının atılması normal kan akışlarına neden olabilir. Ancak enfeksiyonlar ve iç yaralanmalar anormal kanamaya neden olabilen durumlardır.

Hamilelikte kanama hakkında biraz daha fazla bilgiyi aşağıda bulacaksınız:

Yerleşme kanaması

Yumurta döllendikten kısa bir süre sonra rahim duvarına sabitlenir (nidasyon). Bu, yaklaşık 2 gün süren ve pembe renkli az miktarda kanamaya neden olabilir.

Kramp ve diğer adet benzeri semptomlar (meme ağrısı ve sıvı tutulmasının neden olduğu şişlik gibi) eşlik edebilir.

Yerleşme kanaması döllenmeden sonra 15 gün kadar sürebilir ve genellikle hamileliğin ilk belirtilerinden biridir. 

Hamileliğin 5. ve 6. Haftaları kanama

İlk 3 ayda kadında daha koyu, kahve telvesi benzeri akıntı veya koyu kırmızı kanama olabilir. 

Bu, yumurtanın yer değiştirmesi, düşük veya dış gebelik (rahim dışında) gibi çeşitli nedenlerle olabilir.

Bu durumlarda vajinal akıntı veya kanamaya kramp, bulantı ve ateş eşlik eder.

Böyle bir durumda, mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almanız önerilir.

Cinsel ilişkiden sonra kanama

hamilelikte kanama olmasi bebege zarar verirmi
Hamilelikte kanama olması bebeğe zarar verir mi

Özellikle kadın hamile ise ilişkiden sonra kanama olması normal değildir.

Hamilelik sırasındaki bu kanama birkaç nedenden kaynaklanmış olabilir: daha hassas olan vajinal kanal, cinsel ilişki sırasında oluşan bir yaralanma veya bulaşmış olabilecek bir enfeksiyon. 

Akıntıya şiddetli ağrı veya yanma hissi, ateş eşlik ediyorsa veya kanama 1 saat içinde durmuyorsa acilen tıbbi yardım alın.

Acil tıbbi yardım almanızın nedeni, yalnızca bir doktorun durumu değerlendirebilmesi, kanamanın nedenini bulabilmesi ve doğru şekilde tedavi edebilmesidir.

Mukus tıkacı atılması sonrası kanama

Doğum yaklaştıkça, kadının vücudu rahim kasılmaları, vajinal kanal genişlemeleri ve mukus tıkacının dışarı atılmasıyla o ana hazırlanma eğilimindedir.

Mukus tıkacı, doğum kanalının sonunda oluşan bir mukus bariyeridir. Başlıca işlevi bebeği vajinaya girebilecek bakteri, virüs ve mantarlardan korumaktır.

Mukus tıkacının dışarı atılması az miktarda kanamaya neden olabilir. Mukus tıkacı atıldıktan sonra doğum birkaç saat içinde başlayabilir veya gerçekleşmesi haftalar alabilir.

Hamilelikte kanama, dış gebelik, yumurtanın veya plasentanın yer değiştirmesi, cinsel ilişkiye bağlı enfeksiyon durumlarında olduğu gibi bir şeylerin yolunda gitmediğinin işareti olabilir.

Öte yandan, hamilelik sırasında bazı özel durumlar dışında, başka semptomlar eşlik etmediği sürece kanama normaldir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.