Hamilelikte Kahverengi Akıntı Neden Olur?

29.11.2021
1.061
Hamilelikte Kahverengi Akıntı Neden Olur?

Hamilelikte kahverengi akıntı olması genital bölgenin pH oranındaki küçük değişimlerden kaynaklanmaktadır. Az miktarda kahverengi akıntı normal kabul edilir ve önemli bir durum değildir. Ortalama 2 3 gün sürmesi beklenir. Hamile kadınlarda özellikle yoğun fiziksel aktivitelerden sonra bu akıntı miktarı artış göstermektedir.

Hamilelik sırasında hormonlar dalgalanır ve vücutta kan akışı hızlanmaya başlar. Bu durum rahim ağzının çok daha hassaslaşmasına neden olur. Bu nedenle pelvik muayene ve cinsel ilişki sonrasında kahverengi akıntılar görülebilir. Kimi zaman iyi huylu rahim ağzı poliplerinde de akıntı görülmektedir. Bunu da hesap etmek gerekir.

Hamilelik Son Döneminde Görülen Kahverengi Akıntı Neden Olur?

Hamileliğin son döneminde kahverengi akıntı doğumun yakın olduğuna işaret edebilir. Rahim ağzı, gebelik döneminde enfeksiyonların rahime ulaşmasını engellemek için mukus dokusu oluşturmaktadır. Ortalama 36. Hafta ile 40. Hafta arasında rahim ağzı açılmaya başlar ve mukus dokusu oluşur. Son haftalara gelindiği zaman bu mukus atılmaya başlanır. Bununla birlikte kanama ve lekelenme görülebilir. Halk arasında nişan olarak adlandırılan durumla birlikte doğum başlar.

Hamileliğin Başında Kahverengi Akıntı

Akıntı hamileliğin erken döneminde ortaya çıkarsa, nidasyon olarak bilinen yerleşme kanaması ile ilgili olabilir. Bu kanama ağır olmamalı, akıntıda topaklanma olmamalıdır. Bunlar varsa, implantasyon belirtisi değil, başka bir nedenden dolayıdır.

Hamilelikte açık kahverengi akıntıya yol açan bir diğer sebep de hormon düşüklüğüdür. Hamileliğin başlarında hormon düşüklüğü nedeniyle oluşan bu akıntı tedavi edilmelidir.

Hamilelikte çamur gibi kahverengi akıntı

Hamilelikte çamur gibi kahverengi akıntı tıbbi müdahale gerektiren ve bazen erken doğumu tetikleyebilen ciddi vakalardır. Bu yüzden hamileyken kahverengi çamur gibi olan akıntıların araştırılması gerekir. Hamilelik boyunca rahim ağzı enfeksiyonu gibi nedenlerle de kahverengi çamurumsu akıntı olabilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Keratin Bakımı Yapılır Mı?

Bu enfeksiyonlar kahverengi çamura benzer akıntıyı beraberinde getirir. İdrar yaparken ve ilişki sırasında yanmaya neden olur. Enfeksiyonun o bölgede ne kadar süredir olduğuna bağlı olarak, kahverengi çamura benzeyen akıntı ağırlaşabilir ve hamile kadını korkutabilir.

Mesane enfeksiyonu da hamilelik sırasında kahverengi çamura benzer akıntıya neden olan bir faktördür. İdrarda eritrosit düzeyi yüksek olan kadınların çamura benzer kahverengi akıntı oluşturma eğilimindedirler. İdrar yaparken çok ağrı veya rahatsızlık hissederseniz, hamile kadın sistit olup olmadığını kontrol etmek için doktora muayene olmalıdır.

Hamilelikte kahverengi akıntı cinsiyet belirler mi?

Hamilelikte kahverengi akinti cinsiyet belirler mi
Hamilelikte kahverengi akıntı cinsiyet belirler mi

Akıntı hamileliğin erken döneminde ortaya çıkarsa, yerleşme kanaması ile ilgili olabilir. Her hamilelikte bu kahverengi kanama görülmese de hamile kadınların %25’i ilk hamileliklerinde bunu yaşar. Hamilelikte kahverengi akıntı olmasının bebeğin cinsiyetinin erkek olacağına inanılsa da bilimsel bir veri yoktur.

Hamilelikte açık kahverengi akıntıya yol açan bebeğin kız cinsiyette olacağı inanışı da bulunmaktadır. Hamileyken olan bu akıntıların bebeğin cinsiyeti hakkında bilgi verdiğine inanılsa da bunların bilimsel herhangi bir dayanağı yoktur.

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi? cevabını öğrenin.

Hamilelikte Kahverengi Akıntı Riskli bir Durum mu?

Hamilelikte kahverengi akıntı riski kimi durumlarda söz konusu olabilir. Kanamanın şiddeti ve hangi dönemde gerçekleştiğine bakarak akıntının riskli olup olmadığına karar verilebilir.

Aşağıdaki durumlar kahverengi akıntının riskli olmasına işaret eder:

  • Molar gebelik durumunda görülen kahverengi akıntı risklidir. Döllenme sırasında genetik probleme işaret eder. Rahim içinde üzüme benzer anormal dokuların büyümesi anlamına gelir.
  • Düşük durumunda kahverengi lekelenme olabilir. Bu lekelenmeyle beraber karın ağrısı ve güçlü kramplar da söz konusudur.
  • Vajinal enfeksiyonlarda kahverengi lekelenmeler olur. Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda da lekelenmeler görülür.
  • Anormal plasenta olması hamileliğin ikinci dönemden sonra görülen kahverengi akıntıya işaret eder. Kadınlar bu durumda akıntıyla birlikte kanama da görür.
Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamileliğin İlk Aylarında Neler Yasak?

Hamilelikte Kahverengi Akıntı için Tedavi Gerekir mi?

Hamilelikte kahverengi akıntı için tedavi her zaman gerekmez. Eğer akıntı normal durumlardan ortaya çıkıyorsa, tedaviye zaten gerek yoktur. Ancak akıntıyla beraber hastalık varsa mutlaka tedavi olunması gerekir.

Hamilelikte Akıntı Ne Zaman Tehlikeli Olabilir? konu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Aşağıdaki durumlar kahverengi akıntının tedavi gerektirmesine işaret eder:

  • Akıntıyla beraber yoğun koku olması.
  • Hamilelik sırasında akıntı miktarının gittikçe artması ve çok şiddetli olması.
  • Akıntının kıvamının çok sulu olması ve içinde belli olmayan maddeleri barındırması.
  • Akıntıyla beraber şiddetli ağrı görülmesi ve karın kramplarının olması.
  • Rahim ve böbreklerde ciddi enfeksiyon olması halinde kahverengi akıntıyla beraber ateş de olur. Ateş varsa en kısa zamanda hekime danışmak gerekir.

Kahverengi akıntı kişiye ne zaman endişe vermeye başlar ve rahatsız ederse o zaman hekime gitmesi ve hekime muayene olarak nelerin yanlış gittiğini bilmesi gerekir. Şiddeti dayanılmaz olan her şey olumsuz duruma işaret eder.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.