Hamileyken

Hamilelikte Kabızlık Nasıl Giderilir?

01.12.2021
401
Hamilelikte Kabızlık Nasıl Giderilir?

Hamilelikte kabızlık çoğu hamile kadını etkileyen ve tekrarlayan bir sorundur. Bu durum hamileliğin ikinci veya üçüncü ayında başlayabilir. Hamilelik ilerledikçe ve rahim büyüdükçe daha da kötüleşebilir.

Kabızlık, şişkinlik, ağrı veya karın rahatsızlığı hissine neden olan düzensiz bağırsak hareketlerinin yanı sıra katı dışkı ve tuvaletini yapma zorluğu ile karakterizedir.

Hamilelikte Kabızlık Bebeğe Zararlı Mı?

Hamilelikte kabızlık bebeği etkilemez. Ancak semptomlara ek olarak kadında bulantı, karında veya bir tarafta şiddetli ağrı varsa mutlaka kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

Hamilelikte kabızlık bebeğe zarar vermeyen rahatsız edici bir problemdir.

Hamilelikte kabızlık olunca ıkınma bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte kabızlık olunca ıkınma bebeğe zarar vermez. Bebeğiniz hamileliğiniz boyunca çok iyi korunan rahimde güvendedir. Tuvaletinizi yaparken ıkınma nedeniyle bebeğin düşmesi veya zarar görmesi mümkün değildir.

Hamileyken kabızlık nedeniyle ıkınma bebeğe zarar vermese de anne için bazı problemlere yol açabilir. Bu problemlerin neler olduğunu yazının devamında bulacaksınız.

Hamilelikte Kabızlık Neden Olur?

Diğer birçok hamilelik belirtisi gibi hormonlar kabızlık için en önemli tetikleyicidir.

Bir yandan bu, besinlerin kan dolaşımına emilmesini ve böylece bebeğe ulaşmasını sağlar. Öte yandan, hamilelik belirtisi kabızlık olmasına neden olur. Ayrıca genişleyen rahminiz bölgeye baskı yapar ve bağırsaklarınızın olağan aktivitelerini kısıtlar.

Hamilelikte kabızlık düşük lifli beslenme, hareketsiz yaşam tarzı ve hamileliğin doğal endişelerinden de kaynaklanabilir.

Rahim genişlemesi

Hamilelikte rahim bebeğe uyum sağlamak için büyüdükçe, mide ve bağırsak sıkışır. Rahim daha büyük olacağından ve sonuç olarak bağırsak boşluğunu daha da kısıtlayacağından, sıkışan bağırsak hamileliğin dördüncü ayından itibaren kabızlığa neden olabilir.

Progesteron hormonu

Hamilelikte progesteronundaki artış kabızlığın ana nedenlerindendir. Progesteron, bağırsaktaki kasların gevşemesine neden olarak, yiyeceklerin sindirim sisteminde daha uzun süre kalmasını sağlar.

Demir bazlı takviyeler

Hamileyken kadının vücudunda yeterli demir olmadığında, doğum uzmanının sorunu düzeltmek için demir takviyesi yazması yaygındır. Demir, hemoglobin (hücrelere oksijen taşımaktan sorumlu bir kan proteini) üretimine yardımcı olan ve bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını sağlayan bir mineraldir.

Hamilelikte kan daha bol olduğundan ve daha fazla hemoglobine ihtiyaç duyulduğundan, kadının vücudunda yeterli miktarda mineral olması önemlidir. Demir ayrıca büyüyen bebek ve plasenta tarafından üç aya kadar kullanılır. Faydalarına rağmen, takviyelerin kullanımı vücudun faaliyetlerini etkileyebilir ve kabızlığa neden olabilir.

Hamilelikte Kabızlık İçin Risk Faktörleri

Kötü alışkanlıklar ve fiziksel koşullar hamileyken kabızlığın ortaya çıkmasına katkıda bulunur.

Tuvalete gitme

Kadınlar genel olarak mekandaki hijyen eksikliğinden dolayı umumi tuvaletleri kullanmamayı tercih etmektedirler. Ancak bu uygulama bağırsağı tıkar ve biyolojik programın işleyişini de değiştirir.

Umumi tuvaletleri kullanmak için bir ipucu, klozet kapağını alkollü kolonya ile temizlemek veya tuvalet kâğıdı ile örtmektir.

Yaşam tarzı

Hareketsiz olmak ve sağlıklı beslenmemek, sıkışmış bağırsağa katkıda bulunur. Bu nedenle fiziksel olarak aktif olmak, bol su içmek ve lif açısından zengin besinler yemek hamilelikte kabız olmamak için önemlidir.

İlaçlar

Çeşitli amaçlar için kullanılan ilaçlar; antidepresanlar, öksürük gidericiler, antihipertansifler ve kalsiyum esaslı asit önleyiciler kabızlığa katkıda bulunur.

Hormon değişiklikleri

Hipotiroidizm, diyabet ve kronik böbrek yetmezliği gibi bazı hastalıklar hormonlarda değişikliklere neden olarak hamileyken kabızlığın başlamasını kolaylaştırır.

Psikolojik sorunlar

Hamileyken depresyon gibi davranış değişikliklerini tetikleyen durumlar bağırsak performansını engeller. Stres ve kaygı, bağırsağın boşaltılmasından sorumlu olan peristaltik hareketleri azaltır ve hamilelikte kabızlık için risk oluşturur.

Hamilelikte Kabızlık Belirtileri

En yaygın semptomlar şunlardır:

  • Kramplar;
  • Karın sertleşmesi;
  • Şişkinlik;
  • Karın ağrısı;
  • Dışkı çıkarma zorluğu;
  • Sert dışkı yapma;
  • Tamamen tahliye olmadığınızı hissetmek.

Hamilelikte Kabızlık Nasıl Teşhis Edilir?

Tipik olarak çoğu kadın kabızlığı teşhis etme ihtiyacı duymaz. Ancak hamilelikte ciddi kabızlık semptomları olan kadın tıbbi yardım alınmalıdır.

Hamilelikte kabızlığı gidermek için hastanın öyküsünün araştırılması ve ayrıntılı muayene yapılmalıdır. Bu şekilde sorunun nedenini bulmak ve uygun tedaviye başlamak mümkündür.

Hamilelikte Kabızlık Tedavisi İçin Ne Yapılmalı?

hamilelikte kabizliga en hizli cozum
Hamilelikte kabızlığa en hızlı çözüm

Çoğu durumda beslenme düzenini yeniden ayarlamak, su içmek ve fiziksel aktiviteler yapmak hamilelikte kabızlığın giderilmesi için yeterlidir. Lif yönünden zengin, bağırsak fonksiyonuna yardımcı olan besinler hamileyken her gün yenilmelidir.

Doğum uzmanı, hamileyken kabızlığın daha ciddi olduğu durumlarda müshil ve fitil reçete edebilir. Reçete edilen ilaç, vücudun alışmaması için birkaç kez alınmalıdır.

Hamilelikte Kabızlık İçin Ne Yapılmalı?

Vitamin, kalsiyum, demir ve müshil özellikleri olan besinler hamilelikte kabızlığı hafifletmek açısından faydalı olabilir. Ancak, ev yapımı tariflerin etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Herhangi bitkisel tarifi kullanmadan önce doktorunuza danışın. Bazı bitkisel ürünler hamileliğinize ve bebeğe zarar verebilir.

Hamilelikte kabızlık için sabun kullanımı yaygın olsa da bu yöntem önerilmez. Çünkü sabunda bulunan kimyasallar bölgenin florasını bozabilir. Bu da o anda çözüm gibi görünse de ilerleyen zamanlarda durumu daha da kötüleştirir.

Hamilelikte kabızlık için zeytinyağı içeren yiyecekler yemek ya da bir yemek kaşığı zeytin yağı içmek bağırsağı yumuşatarak problemi geçirebilir. Beslenmeniz sırasında yemeklerde ve salatalarda zeytinyağı kullanmak hem kabızlık problemine fayda sağlar hem de sağlıklı beslenmenize.

Hamilelikte kabızlık için aşağıdaki ipucunu deneyebilirsiniz:

İçindekiler

  • 5 çekirdeksiz kuru erik;
  • 200 ml portakal suyu;
  • 20 gr ezilmiş keten tohumu.

Hazırlanışı

Bir karıştırıcıda kuru erik ve portakal suyunu çırpın. Ardından keten tohumunu ekleyip iyice karıştırın. Elde edilen bu meyve suyunu sabahları aç karına alınmalıdır.

Önce bir doktora danışmadan ASLA kendi kendine hamilelikte kabızlık için ilaç almayın veya ilaç almayı bırakmayın. Özel durumunuz için hangi ilacın, dozun ve tedavi süresinin en uygun olduğunu yalnızca doktorunuz size söyleyebilir.

Genel olarak bazı beslenme alışkanlıklarını ve yaşam tarzını değiştirmek hamilelikte kabızlığı tedavi etmek için yeterlidir.

Biyolojik saatinize alışın

Sabahları, uyanır uyanmaz veya kahvaltıdan sonra tuvaletinizi yapmaya alışın. Çünkü bağırsak sabahları daha iyi çalışır. Ek olarak bu zamanda kaka yapmak, karın boyutunda azalma sağlayarak günlük aktiviteleri kolaylaştırır.

Doğru oturma pozisyonu sağlayın

Tuvaletlere oturduğumuzda genellikle ayaklarımızı yere düz basarız. Ancak pozisyon rektuma baskı yaptığından bu uygulama yanlış kabul edilir. Bu durum hemoroid ve fıtık gibi sorunlara neden olabilir.

Normal tuvalette çömelme pozisyonunda yapılması veya klozet kullanılıyorsa ayakların altına bir tabure koyarak yükseltilmesi tavsiye edilir. Bu sayede rektum uzar ve dışkı atılımı kolaylaşır.

Lif açısından zengin beslenin

hamilelikte kabizlik icin ne yapilmali
Hamilelikte kabızlık için ne yapılmalı

Lif açısından zengin meyve ve sebzeler günlük olarak yenmelidir. Kuru erik, badem, lahana, susam, bezelye, elma, armut ve mandalina hamilelikte kabızlık için iyi seçeneklerdir.

Karpuz, çilek, kavun, turp, domates, şalgam bol miktarda su içerdiğinden hamilelikte kabızlık için yenilebilir.

Şişkinlik olması durumunda fasulye, lahana veya mercimek gibi gıdalardan kaçının. Tatlıları ve kızarmış yiyecekleri azaltmak da vücut için iyidir.

Su alımınızı artırın

Hamileyken bağırsak problemleri su eksikliği ile ilişkilidir. Bu nedenle günde 1,5 ila 2 litre su için. İçtiğiniz suyun kontrolünü kolaylaştırmak için suyu bir pet şişeye koyun ve gün içinde için. Suyu saf haliyle içemeyenler için bir yol az miktarda limon sıkmaktır.

Fiziksel aktivite yapın

Hamile kadınlar için fiziksel aktivite orta düzeyde olmalıdır. Hafif yürüyüşler, esneme hareketleri, yoga ve su aerobiği yapın. Egzersiz, vücut kütlesini kontrol etmeye ve fetüsün bağırsaklara uyguladığı baskıyı azaltmaya yardımcı olur. Egzersizler, bağırsak hareketliliğinin düzgün çalışmasına katkıda bulunduğu için hamilelikte kabızlık için tüm kadınlara önerilir.

Hamilelikte Kabızlık Nelere Yol Açar?

Hamileyken kabız olmak bazı problemlerin ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Bu nedenle istenmeyen bu durumlardan uzaklaşmak ve problemlere yol açmaması için kabızlıktan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Hamilelikte kabızlık aşağıdaki gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir:

Hemoroid

Kabızlık, bağırsak sisteminin işlevini tam yapamaması nedeniyle hemoroide neden olabilir. Vücuttaki lif eksikliği nedeniyle dışkı sertleşir ve tahliye sırasında daha fazla ıkınma gerektirir.

Hamilelikte kabızlık nedeniyle fazla ıkınma nedeniyle rektum ve anüsteki toplardamarlarda basınç ve anormallik oluşur. Bu da hemoroide neden olur. Hastalık kanama, yanma ve kaşıntı gibi belirtiler gösterir.

Hemoroidin ilk aşamasında yapılan tanı, tedavinin semptomları azaltmasına ve patolojiyi stabilize etmesine olanak tanır. Ancak tam iyileşme sadece ameliyatla olur.

Hamilelikte Basur Memesi Nasıl Küçülür? çözüm için daha fazlasını öğrenin.

Anal fissür

Anal fissür, tahliye anında ağrı ve kanama gibi benzer semptomlara sahip olduğundan hemoroid ile karıştırılabilir.

Ancak anal fissürde anüs içinde kabızlıktan kaynaklanan bir “yırtılma” vardır. Bunun nedeni, tahliyede daha sert veya çok büyük olan dışkıların anüs mukozasına zarar vererek anal fissür ile sonuçlanmasıdır.

Hamilelikte kabızlık nedeniyle oluşan anal fissür tedavisi her hasta için farklıdır. Doktorunuzun önerdiği şekilde kremlerden ve bazı durumlarda müshillerden faydalanılabilir.

Rektal prolapsus

Rektal prolapsus, kalın bağırsağın bir kısmının anüsün dışına sarkmasıdır. Bu, çoğu durumda hamilelikte kabızlığın neden olduğu ıkınma sırasında uygulanan kuvvetle olur.

Semptomlar karın ağrısı, dışkılamada zorluk ve anal bölgede yanmadır. Rahatsızlıktan kurtulmak ve bu görünen kısmın çıkarılması veya perine veya karın yoluyla sakrum kemiğe sabitlenmesi için ameliyat edilmesi gerekir.

Hamilelikte Kabızlık Nasıl Önlenir?

Dengeli beslenme ve bağırsak fonksiyonunu iyileştirmek için egzersiz yapmak hamileyken kabızlığa yakalanma riskini azaltır.

Vücudunuzun alışması için her gün aynı saatte 10 dakika tuvaletinizi yapmaya çalışın. Dışkı bağırsağa geri dönerek dışkının büyümesine ve defekasyonun engellenmesine neden olabileceğinden, sık tuvalete gidin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.