Hamileyken

Hamilelikte İshale Ne İyi Gelir?

05.12.2021
383
Hamilelikte İshale Ne İyi Gelir?

Hamilelikte ishal yaygın görülen sorunlardan biridir. İshali önlemek için alınacak basit önlemler ve beslenme alışkanlıklarında yapılacak basit değişimler etkili olacaktır. Gebelikte ishal ve karın ağrılarının birçok farklı etmene bağlı olarak ortaya çıkması mümkündür. Nedene bağlı olarak en doğru ve etkili yöntem ise doktor kontrolünde uygulanmalıdır.

Hamilelikte ishale iyi gelen basit birçok yöntem kullanılabilir. Ancak virüs, bakteri veya gıda zehirlenmelerine bağlı yaşanacak ishaller için mutlaka doktor tavsiyesi alınmalıdır. Hamilelikte ishal başta olmak üzere birçok soruna iyi gelen başlıca yöntemler:

 • Bol bol su tüketmek.
 • Meyve ve sebzeleri tüketmeden önce suda bekletmek ve iyice yıkamak.
 • Düzenli ve gebeliğe uygun beslenme alışkanlıkları edinmek.

Hamilelikte İshal ve Karın Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte karın ağrısı ve ishal için birçok farklı neden sıralanabilir. Hamilelik sürecinde doğal olarak görünen bu sorunların çözümü için basit yöntemler kullanılabileceği gibi doktor gözetiminde tedavilere de başvurulabilir.

Gebelikte ishal ve karın ağrısının nedenleri:

 • Hormon değişimleri.
 • Hamilelikte alınan vitamin ve ek gıda takviyeleri.
 • Stres ve üşütme.
 • Virüs, bakteri, parazitler vb.

Gebelikte ishal ve karın ağrısının yaygın nedenleri dikkate alınarak bu sorunlara göre bir yöntem izlemek daha doğru olacaktır. Özellikle mide üşütmesinden kaynaklanan ishalden korunmak için ayakların ve karnın sıcak tutulması son derece önemlidir.

Doğum öncesinde alınan bazı vitaminler ve takviyeler de zaman zaman ishale yol açabilir. Anne ve çocuk sağlığı için mutlaka alınması gereken vitaminlerin kontrollü biçimde kullanılması çok daha önemlidir.

Hamilelikte siyah ishal

hamilelikte siyah ishal
Hamilelikte siyah ishal

Demir vitamini kullanımı dışkıyı normalden daha koyu, siyah veya yeşil yapabilir. Hamilelikte siyah ishal demire bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Hamilelikte siyah ishale yol açabilecek bir diğer durum da sindirim sistemi kanamasıdır. Hamileyken dışkıda siyahlaşma nedeni olarak üst sindirim sisteminde (yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağı) kanama olasılığını araştırmak gerekir.

Hamilelikte siyah ishal veya dışkıların koyulaşmasına neden olabilecek bazı durumlar şunlardır:

 • Gastrik veya duodenal ülserler;
 • Özofajit;
 • Özofagus varisleri;
 • Bağırsak polipleri;
 • Divertiküller;
 • Tümörler.

Sindirim sisteminde kanama olursa, dışkının koyu olmasının yanı sıra hoş olmayan koku da olur.

Hamilelikte siyah ishalin ortaya çıkması için üçüncü bir olasılık, pancar ve koyu renkli sebzeler gibi dışkıyı daha koyu hale getirebilecek yiyeceklerin sıklıkla yenmesidir.

Hamilelikte İshal Ne Zaman Başlar?

Hamilelerin ishal olması yaygın olarak 3’üncü aydan sonra görülebilir. Trimester dönemi olarak tanımlanan bu süreçte gebelerin ishal gibi benzer sert belirtilerle karşılaşması mümkündür. Ancak hamileliğin ilk haftasından son gününe kadar ishal ve karın ağrılarının farklı aralıklarla belirmesi veya hiç görülmemesi de mümkündür.

Gebelikte ishal olmak hamileliğin son dönemlerden de doğumun bir habercisi olarak görülebilir. Genel manada hormonlara bağlı yaşanan değişimler ve beslenme alışkanları ishal sorununun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. İlk 3 aydan sonra ishal olma ihtimali daha yüksektir. Bu süreçte azami dikkat gösterilmesi ve uygun beslenme alışkanlıklarının sürdürülmesi tavsiye edilir. Hamilelikte ishal her dönemde ortaya çıkabileceği için anne ve çocuk sağlığına dikkat edilmelidir.

Hamileliğin son ayında ishal ve karın ağrısı

Hamileliğin son ayında ishal ve karın ağrısı doğumun yaklaştığının belirtisi olabilir. 37 haftanın altındaki gebelik için ishal erken doğum belirtisi olabilir.

37 haftanın altındaysanız ve ishalle birlikte sık kasılmalar, kramplar yaşıyorsanız veya olağandışı vajinal akıntı fark ederseniz tıbbi yardım alın. 37 haftanın üzerindeyseniz ve ishalle birlikte bebeğin hareketlerinin yavaşladığını fark ederseniz hastaneye gidin.

Hamileliğin son ayında ishal ve karın ağrısı çok ciddi bir şey değilse, yaklaşık 24 saat içinde iyileşmelisiniz. Dehidrasyonu önlemek için sıvı alımının çok önemli olduğu ve yiyeceklerin hafif olması gerektiği bir dönemdir bu son ay.

Hamilelikte İshale İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

hamilelikte ishali ne keser
Hamilelikte ishali ne keser

Hamilelerde ishale iyi gelen şeyler kontrollü biçimde beslenme programına alınmalıdır. Gebelik başında ishal sorunları görülebileceği gibi sonlarına doğruda bu ihtimal yükselmektedir. İshal ve karın ağrısı için özellikle baharatlı ve yağlı ürünler başta olmak üzere şekerli ve gazlı birçok zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız tavsiye edilir. Bunun dışında sadece hamilelik dönemi için değil genel anlamda ishal olan kişilerce benimsenmiş birçok yiyecek, ishal sancısının azaltılmasına ve geçirilmesine sebep olacaktır.

İshale iyi gelen yiyecekler ve içecekler:

 • Muz, havuç, elma gibi meyveler.
 • Yağsız ve haşlanmış pirinç lapası veya haşlanmış patates.
 • Yoğurt.
 • Peksimet veya tam buğday ekmeği (tercihen bayat).
 • Günde en fazla 2 fincan olacak şekilde çay tüketmek.

Gebelikte İshal Ne Zaman Tehlikelidir?

Son aylarda ishal gerekli önlemler alınmadığı takdirde tehlikeli olabilir. Ancak sadece son aylar için değil hamileliğin ilk günlerinden başlayarak doğuma kadar bilinçli bir şekilde anne ve çocuk sağlığının takip edilmesi ve yaygın görülen sorunlara yönelik uygulamalara başvurulması gerekmektedir.

Gebelikte ishal, karın ağrısı, mide bulantısı başta olmak üzere birçok benzeri sorun ortaya çıkacağı için her zaman bu sorunlar tehlikeleri de beraberinde getirir. Bu yüzden kontrollü bir hamilelik süreci geçirmeniz tavsiye edilir.

Hamilelikte İshal İlacı Kullanılır Mı?

Hamileler için ishal ilacı kullanımı olası bir bağırsak paraziti, bakteri veya virüs kaynaklı olmadıkça tavsiye edilmez. Bu dönemde kullanılacak ilaçlar ise mutlak suretle hekim kontrolünde olmalıdır. İshal için tercih edilecek ilaçlar son derece kuvvetli olduğu için düşük riskinden diğer birçok rahatsızlığa kadar soruna yol açabilir.

İshal ve karın ağrısını geçirmek için ilaç kullanmak gebelikte tavsiye edilmediği için uzman kontörlü hayati öneme sahiptir. Hamilelikte ishal sorunları eğer doğal sebepler ile gelişmişse basit birkaç adımla ve beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesiyle giderilebilir. Bu nedenle ilaca başvurmadan önce bu yöntemleri tercih etmeniz tavsiye edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.