fbpx

Hamilelikte İshal ve Karın Ağrısı Neden Olur?

26.05.2022
669

Hamilelikte ishal ve karın ağrısının enfeksiyonundan fiili doğum kasılmalarına kadar birçok nedeni olabilir. Bu nedenle, ishal ve karın ağrısına eşlik eden semptomların farkında olmak önemlidir. Stres, depresyon ve anksiyete gibi psikososyal faktörler de hamilelikte ishal ve karın ağrısında rol oynayabilir.

Kadın doğum uzmanı hamilelikte ishal ve karın ağrısını hafifletmek için bazı ilaçlar, analjezikler, antibiyotikler veya probiyotik reçete edebilir. Doktorun reçete edeceği ilaç ağrının nedenine bağlıdır ve bu nedenle bir kadın doğum uzmanına danışılması, testlerin yapılması ve bu nedenle bebeğin gelişimini etkilemeyen en uygun tedavinin alınması önerilir.

Gebelikte Karın Ağrısı ve İshalin Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik sırasında karın ağrısı ve ishal sık görülen semptomlardır. Bu semptomlara birçok faktör neden olabilir, ancak en yaygın neden hormonal değişikliklerdir.

Hamilelik, vücutta büyük bir değişim zamanıdır. Vücuttaki değişiklikler normale dönmek için uygun beslenme ve dinlenmeyi gerektirir. Ayrıca hamilelik, karın ağrısı ve ishale yol açabilen metabolizmanızı da etkiler.

Hamilelikte karın ağrısı ve ishalin enfeksiyon, stres, yetersiz beslenme gibi birçok nedeni vardır. Aslında hamilelik, karın ağrısı ve ishalin en yaygın nedenlerinden biridir.

Hamilelikte İshal ve Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte ishal ve karın ağrısı özellikle aniden ortaya çıkarsa baş etmek kolay değildir. Hamilelik sırasında ishal ile başa çıkmanın bazı basit yolları vardır, ancak sorundan kurtulmadan önce bazı adımlar atmanızı gerektirir.

Hamilelik sırasında ishalin birincil nedeni bağırsak enfeksiyonudur. Bazı durumlarda, neden bilinmez ve soruna neyin neden olduğunu söylemek zor olabilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamileyken Mayonez Yenir Mi?

Hamilelikle ilişkilendirilebilecek birçok semptom vardır. Bazıları oldukça rahatsız edici ve hatta tehlikeli olabilir. En yaygın olanlardan biri, sıklıkla karın ağrısının eşlik ettiği ishaldir.

Hamilelikte Ishal ve Karin Agrisi Nasil Gecer 1
Hamilelikte İshal ve Karin Ağrısı Nasıl Geçer

İshal, hamilelikle ilişkili olabilecek en yaygın semptomlardan biridir. Bunun arkasındaki ana neden genellikle stres/hamilelik, beslenme eksikliği ve obezitedir. İshal ataklarına genellikle karın ağrısı ve kramplar eşlik eder.

Hamilelik sırasında mide ağrısı ve ishal için evde iyi bir çare seçeneği, anti-inflamatuar, antispazmodik ve sakinleştirici etkiye sahip olduğu için papatya çayıdır.

Gerekli malzemeler

3 çay kaşığı kuru papatya çiçeği;

1 su bardağı kaynar su.

Hazırlama yöntemi

Kuru papatya çiçeklerini kaynayan su bardağına ekleyin, ağzını kapatın, yaklaşık 5 ila 10 dakika bekletin ve içmeden önce süzün.

Bu çay, vücudun nemli kalmasına yardımcı olduğu için günde 3 defa veya gün boyunca küçük miktarlarda ve ayrıca bir ishal döneminden sonra alınabilir.

Kullanılan papatya cinsinin kontrol edilmesi önemlidir, çünkü iki çeşidi vardır ve Matricaria recutita türleri ile hazırlanan papatya çayı hamilelikte güvenle kullanılabilir. Ancak Roma papatyası rahim kasılmasına neden olabileceğinden hamilelik sırasında alınmamalıdır.

Hamilelikte İshal ve Karın Ağrısı İçin İlaç Tedavisi

Hamilelikte ishal ve karın ağrısı için eczane ilaçları, nedene göre değişir. İshal, hamilelik sırasında karın ağrısının da en yaygın nedenlerinden biridir. Hamilelik sırasında gastrointestinal sorunlara neden olabilecek başka birçok faktör vardır, ancak ishal yaygın bir sorundur.

Doktor tarafından önerilen hamilelikte ishal ve karın ağrısı başlıca ilaçlar:

 • Karın ağrısını veya rahatsızlığını gidermek için asetaminofen gibi ağrı kesiciler;
 • Bağırsakta bakteriyel enfeksiyon durumunda amoksisilin, ampisilin veya eritromisin gibi antibiyotikler;
 • Floratil gibi probiyotikler, bağırsak florasını yenilemeye yardımcı oldukları için ishali yavaş yavaş azaltır.

İlaçların dozları, tıbbi tanıya ve kadının herhangi bir alerjisi olup olmadığına bağlıdır. Bazı ilaçlar plasentayı geçip bebeğe ulaşabileceğinden, hamilelik sırasında ishal çok dikkatli ve her zaman doktor tavsiyesi ile tedavi edilmelidir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Tuvalette Ikınmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Ayrıca tedaviyi tamamlamak için ishalde kaybedilen su yerine bol sıvı alınması önemlidir. Bunun için bileşiminde su ve mineral tuzları bulunan ve eczanelerde bulunabilen oral rehidrasyon solüsyonları da bulunmaktadır.

İshal önleyici ilaçları kendi başınıza almanız hamilelik sırasında önerilmez. Çünkü bebeği etkileyebilmelerine ek olarak, olası bir enfeksiyonu ağırlaştırarak dışkıda mikroorganizmaların salınmasını önleyebilirler.

Hamilelikte ishal ve karın ağrısı için önlemler

Hamileyken ishal ve karin agrisi
Hamileyken ishal ve karin ağrısı

Hamilelikte ishal ve karın ağrısı durumunda, karın kramplarını daha hızlı tedavi etmeye ve rahatlatmaya yardımcı olacak bazı önlemler önemlidir, örneğin:

 • Dehidrasyonu önlemek için bol su, hindistan cevizi suyu, ev yapımı peynir altı suyu, çay veya doğal meyve suları gibi sıvılar için;
 • Soyulmuş meyveler veya püre haline getirilmiş sebzeler gibi kolayca sindirilebilir yiyecekleri tüketin;
 • Pirinç, makarna veya pişmiş tavuk gibi pişmiş veya ızgara yiyecekleri tüketin ve kızarmış yiyeceklerden kaçının;
 • Günde birkaç kez küçük miktarlarda yiyin;
 • Tahıllar, kabuklu meyveler, buğday tohumu, bakliyat ve kuru meyveler gibi lif açısından zengin gıdalardan kaçının;
 • Bağırsakları uyardığı ve sindirimi zor olduğu için süt ve türevleri, çikolata veya kek tüketmekten kaçının.

Hamilelikte ishal ve karın ağrısı genellikle bebeğe zarar vermez, sadece ciddi bir bağırsak enfeksiyonunun neden olduğu durumlarda kadın hastanede kalarak tedavi edilmelidir.

Hamileyken ishal ve karın ağrısı bebeği etkilemez, ancak dehidrasyondan kaçınmak için özen gösterilmelidir. Karın ağrısı veya çok şiddetli ve yoğun kramplarda doğum sancıları ile karıştırılabileceğinden doğum uzmanına danışmak veya hastaneye gitmek önemlidir.

Hamilelikte ishal ve karın ağrısı ile birlikte kusma, 38 derecenin üzerinde ateş veya kanlı dışkı gibi belirtilerde tıbbi yardım alınmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.