fbpx

Hamilelikte İshal Nasıl Önlenir?

06.06.2022
573

Hamilelikte ishal, diğer bağırsak bozukluklarında olduğu gibi nispeten yaygın bir sorundur. Çoğu zaman, bu değişiklikler hormon seviyelerindeki değişiklikler, yeni gıda intoleransları veya aşırı stres ile ilgilidir ve bu nedenle genellikle daha ciddi bir şeyin işareti değildir.

Hamilelikte ishali önlemenin birçok yolu vardır. Bununla birlikte, ishal kolayca yönetilebilen yaygın bir durumdur. İshal gebelikte en sık görülen sağlık sorunlarından biridir. Uygun bakım ile önlenebilir.

Hamilelik, ishalin başlaması için uygun bir zamandır. Doktorlar, vücudunuzun önündeki zorluklarla en iyi şekilde başa çıkabilmesi için özellikle yaz mevsimde bol su içmenizi tavsiye ediyor.

Hamile kadın çok sık ishal geçirirse veya ishal uzun süre devam ederse, bebeğin gelişimi ve hamile kadının kendisi için komplikasyonlara yol açabilecek dehidrasyon durumuna girebilir.

Hamilelikte ishal her zaman ortaya çıkar çıkmaz, su alımı artırılarak ve dengeli beslenerek ve mümkünse nedeni ortadan kaldırılarak tedavi edilmelidir. Yine de ishal 3 gün içinde düzelmezse, hastaneye gitmek veya kadın doğum uzmanına danışmak çok önemlidir.

İshal Nedir ve Hamile Bir Kadını Nasıl Etkileyebilir?

İshal hamilelikte sık görülen bir durumdur ve atıkların bağırsaklardan geçişi ile oluşur. Hamilelik sırasında rahatsızlığa neden olan yaygın bir durum olabilir.

İshal hamilelik sırasında en rahatsız edici yan etkilerden biri olabilir. İshal hem anne hem de bebek için rahatsızlığa neden olan yaygın bir durumdur. Doktorlar, hamileliğin ilk üç ayında ishali önlemek için hamile kadınlara çok fazla yemekten kaçınmalarını tavsiye eder.

Uzun zamandır ishal, büyümenin düzenli bir parçası olarak kabul edildi. 1960’lara kadar bu hastalığın nedenini belirlemek için ilk bilimsel çalışmalar yapılmadı. Sonuçlar, ishalin bağırsaklardaki aşırı bakteri üremesinden kaynaklandığını gösterdi. Bakteriler düşük pH ve yüksek sıcaklığa sahip bir ortamda gelişebilir, bu nedenle hamile kadınların hamilelikte ishal olması yaygındır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Bebeğin Cinsiyetini Öğrenme Yöntemleri

Hamilelikte ishal, hastaneye yatışların en yaygın nedenlerinden biridir. Aslında, bu semptomlara viral enfeksiyonlar ve tifo ateşi gibi bulaşıcı hastalıklar gibi çeşitli farklı hastalıklar ve komplikasyonlar neden olur.

Hamilelikte İshalin Başlıca Nedenleri

Hamilelikte Ishalin nedenleri
Hamilelikte ishalin nedenleri

İshalin gıda zehirlenmesinden bağırsak solucanlarına kadar çeşitli nedenleri olabilir. Bununla birlikte, hamilelikte, aşağıdakiler gibi daha basit nedenlere bağlı olarak ishalin ortaya çıkması normalden daha fazladır:

Hormonal değişiklikler

Hamileliğin doğal hormonal değişiklikleri, sindirim sistemi de dahil olmak üzere hamile kadının vücudunun çalışma şeklini büyük ölçüde değiştirebilir. Bu nedenle, hamileliğin evresine bağlı olarak, hormonların sindirim sürecini geciktirmesine veya hızlandırmasına bağlı olarak bazı kadınlar kabızlık veya ishal yaşayabilir.

Yeni gıda intoleransları

Hamile kadının hamilelik sırasında yaşayabileceği çeşitli değişiklikler arasında, bağırsağın bazı gıdalara duyarlılığının artması nedeniyle yeni gıda intoleranslarının ortaya çıkması da söz konusu olabilir. Bu, daha önce iyi tolere edilen yiyeceklerin artan gaz veya ishal gibi gastrointestinal değişikliklere neden olabileceği anlamına gelir.

Besleneme değişiklikleri

Hamilelik sırasında birçok kadın, ya daha sağlıklı bir hamilelik geçirmek istedikleri için ya da bazı beslenme eksikliklerini tamamlamaları gerektiği için önemli beslenme değişiklikleri yaşarlar. Bu değişiklikler, özellikle yeni beslenme düzeninin ilk birkaç gününde ishalin nedenlerinden biri de olabilir.

Takviyelerin kullanımı

Hamilelik sırasında gıda takviyelerinin kullanımı, bebeğin gelişimine yardımcı olabileceğinden nispeten yaygındır. Bu takviyeler güvenli ve kadın doğum uzmanları tarafından önerilmesine rağmen, özellikle ilk birkaç gün içinde sıklıkla ishale neden olabilir.

Hamilelikte İshalin Belirtileri

İshal hamileliğin yaygın bir yan etkisidir. Belirtiler iyi bilinir ve ishale eşlik eden belirti ve semptomlara bakılarak kolayca anlaşılabilir.

Hamilelikte ishal semptomlar şunları içerir:

  • Mide krampları ve ishal (bazen kusma veya kan gelmesi ile birlikte)
  • Aşırı susuzluk
  • Sabah saatlerinde sık ve sulu dışkı (Sabah ilk tuvalete gidilince genellikle bol miktarda sulu dışkı eşlik eder)
  • Yükselen ateş, geceleri normal olur, ancak günün diğer saatlerinde yüksek.
  • Ateş 37 dereceden fazla yükselebilir.
Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Abur Cubur Yemek Zararlımı?

Hamilelikte ishal için en iyi tedaviler hakkında çok fazla tartışma var. Doktorlar, hamilelik sırasında bol sıvı gıdaların kullanımına devam edip etmeme konusunda bölünmüş durumda. Bazı doktorlar, annelerin hamilelik sırasında ishal endişesi duymadan bol sıvı almaya devam edilmesini söylüyor.

Gebelikte İshali Önlemenin veya Tedavi Etmenin En İyi Yolları

Gebelikte Ishali Onleme
Gebelikte İshali Önleme

İshal kadınların hamilelik sırasında en sık yaşadığı sorunlardan biridir. Hamile bir kadının ishali varsa, bebek için tehlikeli olabilir. Bu nedenle hamilelikte ishal çok ciddi bir sorun olabilir ve ilaç veya iyi beslenme ile önlenebilir veya tedavi edilebilir.

Hamilelikteki ishal vakalarının çoğu, hafif beslenme ve bol sıvı alımı yoluyla ilaca ihtiyaç duymadan evde tedavi edilebilir.

Hamilelikte ishali önlemek veya tedavi etmek için bazı önemli ipuçları şunlardır:

  • Kızartılmış yiyecekler, yağlı yiyecekler ve çok baharatlı yiyecekler yemekten kaçının;
  • Havuçlu pilav, tavuk, sossuz makarna, pirinç unu lapası veya hiçbir şeysiz tost gibi pişmiş veya ızgara yiyecekleri tercih edin;
  • Elma veya armut gibi kabuğu soyulmamış meyveleri yemeyi tercih edin ;
  • Filtrelenmiş veya kaynamış su, ev yapımı peynir altı suyu, hindistancevizi suyu veya meyve suyu için.

Bununla birlikte, hamilelikte ishal ve karın ağrısı 3 gün sonra düzelmezse veya şiddetli kusma ve ateş gibi gıda zehirlenmesine işaret edebilecek başka semptomlar varsa, hastaneye gitmek veya doğum uzmanına danışmak çok önemlidir.

Ayrıca, hamilelikte ishale ne iyi gelir başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Hamile kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada, kadınların %21’i ilaç kullanırken ishal olmuştur. Özellikle magnezyum içeren bir ilaç alıyorsanız ishal olma olasılığınız daha yüksektir. Yani hamileyken doktor tarafından reçete edilen ilaçlar ishale neden olabilir. Bunu anlamak için ya doktora danışın ya da ilaç broşürünü okuyun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.