Hamileyken

Hamilelikte İkiz Bebek Belirtileri

08.10.2021
511
Hamilelikte İkiz Bebek Belirtileri

Hamilelikte ikiz bebek belirtileri hissediyorsanız bu yazımızı sonuna kadar okuyun. Çünkü siz de ikizlere hamile olabilirsiniz ve hissettiğiniz belirtiler bu nedenle olabilir.

Hamile olduğunuzu test yaparak öğrendiniz. Fakat hala ultrason kontrollerine başlamadıysanız, ikizlere gebe olabilirsiniz. Hamilelikte ikiz bebek belirtileri size aslında bir ön uyarı niteliğindedir.

Elbette hamilelikte ikiz bebek belirtilerini fark edip fark etmemek kadından kadına değişecektir. Ancak, aşağıda detaylı anlatacağımız ikiz hamilelik belirtileri, genellikle çoğu ikiz hamile kadında görülür.

İkiz Hamileliği Hangi Faktörler Etkileyebilir?

Günümüzde, çoğul gebeliğin daha yaygın hale geldiğini biliyoruz. Çünkü, kendiliğinden oluşan ikiz gebelik faktörlerine ek olarak, bu bebeklerin çoğu yardımlı üreme tedavilerinin sonucudur.

Ailede ikiz olup olmadığına bakılmaksızın en çok konuşulan genetik yatkınlıktır. Bunun bazı durumlarda gerçekten etkisi vardır.

Bazı etnik kökenler, 35 yaş üstü anne yaşı, bazı ilaçlar ve hatta çevresel faktörler ikiz hamileliği oluşturan ana etkenlerdir.

İkiz hamilelik nasıl oluşur?

Çift yumurta ikizlerinin oluşumu, iki farklı yumurtadan, yani iki yumurtanın iki farklı sperm tarafından döllenmesinden kaynaklandığı için genetik yatkınlıktan kaynaklanır. Bu çifte döllenmeden, her biri amniyotik kese ve plasentaya sahip ve farklı genetik özelliklere sahip iki ayrı fetüs oluşur.

Tek yumurta ikizlerinde, birden fazla fetüsün oluşumu genetik bir temelden değil, şanstan ya da bir mutasyondan kaynaklanır.

Döllenmeden sonraki 60 saat ile 14 gün arasında meydana gelen ve daha sonra iki veya daha fazla fetüse neden olacak olan, döllenme sonrası hücre bölünmesi olarak düşünülebilir.

Tek yumurta ikizlerde mutasyon ne kadar geç gerçekleşirse, bebeklerin sahip olacağı yapılar farklı olacaktır, yani:

Tek yumurta ikiz hamilelikte bölünme, döllenmeden 4 gün önce meydana gelirse, bebeklerin farklı keseleri ve farklı plasentaları olur. Ancak aynı genetik temeli paylaşırlar ve bu nedenle özdeş olacaklardır.

Bölünme 4. ve 8. günler arasında olursa plasentayı paylaşırlar. 8. ve 13. günler arasında bölünme olursa amniyotik keseyi paylaşırlar ve daha sonra ortaya çıksa bile bu, Siyam’ın oluştuğu zamandır.

Hamilelikte İkiz Bebek Belirtileri Nelerdir?

İkizlere sahip olma şansınız her zamankinden daha fazla: 1980’den beri ikiz gebelikler arttı. Peki ikizlere hamile olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? İkiz gebelik belirtileri nelerdir?

Erken hamileliğin en yaygın belirtilerine ek olarak, hamile kadın aşağıdaki ikiz gebelik belirtilerini yaşayabilir:

Yüksek Beta HCG seviyesi

Genel olarak ikiz gebelik, annenin vücudunun hamilelik sırasında vücudun salgıladığı hormon olan beta hCG’yi daha fazla üretmesine neden olur.

Çalışmalarda ikiz gebeliği olan anneler, tek gebeliği olan annelere göre daha fazla ve daha uzun süre hCG üretirler.

Bununla birlikte, hCG üretiminin kadından kadına büyük ölçüde değiştiğini unutmayın. Bu nedenle, annenin ikizlere hamile olup olmadığını belirlemek için yüksek beta hcg seviyeleri kesin sonuç vermez.

Tek gebeliği olan bazı kadınlar alışılmadık derecede yüksek miktarda hCG üretir ve çoğul gebelikleri olan bazı kadınlar alışılmadık derecede düşük düzeyde hCG üretebilir.

Hamilelikte ikiz bebek belirtilerinden beta HCG yüksekliği, kesin olmasa da büyük ihtimalle ikiz gebeliğin olduğu anlamına gelebilir. Ama ikiz gebeliği olan annelerde sık görülen diğer şikayetlere de bakmak gerekir.

Aşırı sabah bulantısı

hamilelikte ikiz bebek belirtileri
Hamilelikte ikiz bebek belirtileri

Çeşitli hamilelik hormonlarının dalgalanması nedeniyle, ikiz hamilelik sırasında sabah bulantısı fazla olabilir.

Çalışmalarda ikiz gebelik sabah bulantısının en şiddetli formu olan hiperemezis gravidarum için bir risk faktörüdür. Ancak ikizlere hamile olan tüm anneler şiddetli sabah bulantısı yaşamazlar. Bazıları mide bulantısı hissetmeyebilir. Her anne ve hamilelik farklıdır.

Sabah daha sık görülen aşırı mide bulantısı, hamilelikte ikiz bebek belirtileri olarak görülen yaygın durumlardandır.

Bazı yiyeceklerden tiksinme

Sabah bulantısında olduğu gibi, ikiz gebeliklerde bazı anneler belirli gıdalardan tiksinme yaşayabilir. Bu, yaşadığınız hormonal dalgalanmalardan kaynaklanmaktadır.

Bazı kanıtlar, hamilelik sırasında tat algısındaki değişikliklerin bu tiksintiden sorumlu olduğunu göstermektedir.

Başka bir teori, gıda isteksizliğinin gelişmekte olan bebek için koruyucu olduğunu öne sürüyor. Ancak aynı zamanda sorunun bundan daha karmaşık olduğundan da bahsediyor.

Her iki durumda da şimdilik bu yiyeceklerden uzak durmak daha iyi olabilir.

Et, muz, avokado, yulaf ve diğer meyveler gibi tolere edebileceğiniz sağlıklı, hafif tadı olan yiyecekleri yemeye çalışın ve stres yapmayın.

Hamilelikte ikiz bebek belirtilerinden olan isteksizlik, genellikle birkaç hafta içinde geçer ve daha sonra besin açısından zengin diğer yiyecekleri yiyebilirsiniz.

Aşırı yorgunluk

Herhangi bir hamile kadın yorgun olacaktır, ancak ikiz hamileliği olan birçok anne tamamen bitkin hissedecektir.

İki bebeğin gebeliğini desteklemek için progesterondaki artış, daha yüksek metabolizma hızı (vücut tarafından kullanılan enerji hızı) ile birleştiğinde yorgunluğa neden olabilir.

Ayrıca, ilk üç aylık dönem bebeğin temel vücut sistemlerinin gelişimi için en kritik dönemdir. Hamilelikte ikiz bebek belirtilerinden yorgunluk daha çok 3 aylık dönemden sonra daha sık görülür.

Göğüslerde hassasiyet fazlalığı

İkiz gebelik, göğüsleri inanılmaz derecede ağrılı ve hassas hale getirebilir. Bu, hormon seviyeleri yüksek olduğu için genellikle bir başka erken ikiz gebelik belirtisidir.

Göğüsler normal gebelikten daha hassas, çünkü bir yerine iki bebeği desteklemek zorunda kalacaklar.

Sık idrara çıkma

Tek bir hamilelikte olduğu gibi ikiz gebelik, artan hCG seviyeleri nedeniyle idrara çıkma artışına neden olabilir.

İkiz gebelikte hCG seviyeleri tek gebeliklere göre daha hızlı arttığından, artan tuvalete gitme ihtiyacı daha fazla olabilir.

Hamilelikte ikiz bebek belirtilerinden sık idrara çıkma durumu yaşıyorsanız, sıvıları günün erken saatlerinde için ve yatmadan 1-2 saat önce içmeyin.

İdrarınızı yaparken öne eğilerek mesanenizi tamamen boşaltın.

Normalden daha büyük karın

Hamilelikte ikiz bebek belirtilerinden karnın şişmesi 14. Hafta itibariyle başlar. Ancak ikiz gebelikte bu daha erken olabilir.

Gebelik yaşına göre beklenenden daha büyük görünmek ikiz gebelik belirtisidir. Ancak bu belirti ortaya çıktığında, muhtemelen karnınızda iki bebek taşıdığınızı biliyor olacaksınız.

Artan kalp atışı

Daha önce de belirttiğimiz gibi hamilelikte bebeğe besin sağlamak için metabolizma hızı artar. Aynı şekilde, dururken kalp atış hızınız da artabilir.

Normal kalp atış hızı dakikada yaklaşık 70 vuruştur (bpm). Hamilelik sırasında, 80 ila 100 ‘e yükselir. İkiz gebelikte kalp atış hızı daha da yüksek olabilir.

100 bpm’den sonra taşikardi teşhis edilebilir. Taşikardi hamilelikte genellikle normal kabul edilir (bu nedenle endişelenmenize gerek yoktur). Ancak, taşikardi doktorunuz tarafından izlenmelidir.

Kalbinizin hızlanmasını engelleyemeseniz de hayatınızda stresi azaltmak faydalı olabilir.

Sezgi

Bazı anneler sezgisel olarak hamile kaldıktan sonra ikiz gebeliği hissediyor. İster bir düşünce ister iki bebek sahibi olma hayali olsun, özellikle hamilelikte sezgi gerçektir.

Hamile kadınların sezgilerinin neden açık olduğu bilinmiyor. Ama tüm anneler bunu gerçek olduğunu düşünüyor. Hatta hamile bir kadının duasının kabul olduğuna da inanılıyor.

Bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz; Hamileyken Okunacak Dualar

İkiz Hamilelik Ne Zaman Anlaşılır?

ikiz hamilelik ne zaman belli olur
ikiz hamilelik ne zaman belli olur

Yukarıdaki tüm bu belirtiler ikiz hamileliği gösterebilirken, altı haftalık hamilelikten sonra ultrason ile doğrulamak için beklemeniz gerekecek.

İkiz gebeliğin birçok belirti ve semptomu olsa da kesin olarak bilmenin tek bir yolu vardır: ultrason.

Erken ultrasonda gizli ikiz olması mümkündür (tarama sırasında bir ikiz diğerinin arkasına saklanır). Ancak, bu durum sık rastlanan bir şey değildir. Hamilelikte ikiz bebek belirtileri yaşıyor olsanız da 20 haftalık ultrasonda, ikizlere hamile olup olmadığınızı şüphesiz bileceksiniz.

Hamilelikte ikiz bebek belirtileri ile ilgili herhangi bir sorunuz var mı? Aşağıda yorum bölümünden sorabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.