fbpx

Hamilelikte Göz Kanlanması Neden Olur?

22.01.2022
966
Hamilelikte Göz Kanlanması Neden Olur?

Hamilelikte göz kanlanması, hamileliğin getirdiği hormonal ve fiziksel değişimlerin artması ile oluşan bir durumdur. Anne adayının karşılaştığı bu semptom karşısında endişe etmemesi ve geçici bir süre devam edeceği bilinmesi önemlidir.

Hamilelikte göz içi ve göz yapısı tüm vücutta oluşan değişimler ile beraber farklı bir sürece girer. Özellikle göz kuruluğu hastalığı belirgin şikayetler arasındadır. Hamilelik döneminin başlangıcı ile görülen gözde kanlanma durumu gözyaşı kanalında yaşanan hassasiyetlik, daha az salgılama yaşanması bu duruma neden olur.

Hamilelikte Göz Kanlanması Sebebi Nedir?

Hamilelikte görülen göz kanlanmasının sebebi her anne adayında farklılık gösterir. Oluşabilecek iç ve dış reaksiyonlar bu durumun yaşanmasını etki eder.

Hamilelikte göz kanlanmasının nedenleri şunlardır:

 • Bazı anne adayları güneşe karşı hassas olabilir. Çok fazla güneşte kalmak göz kuruluğuna ve göz içi kanlanmaya neden olur.
 • Gün içi yorgunluk stres ve ultraviyole ışınlara direkt maruz kalmak gözlerde kanlanmaya neden olur.
 • Hamile kadının gözleri yenen bir yiyecekten ya da bulunulan ortamda reaksiyon göstererek gözde kanlanma yolu ile tepki verebilir.
 • Alkol kullanımı hamilelik döneminde göz kanlanması durumunun yaşanmasının yanı sıra, farklı rahatsızlıklara ve bebekte oluşabilecek riskleri de artırır.
 • Göz için iltihaplanma adı verilen üveit hastalığı hamilelikte göz kanlanması sebeplerindendir. Bulunulan ev ortamının veya dış çevreden kaynaklanan kötü ve kirli havanın etkisi, yüksek tansiyon göz damarlarına etki ederek kanlanmaya ve kuruluğa neden olabilir.
 • Hamilelik döneminde lens kullanımı söz konusuysa hassaslaşması ya da lensin mikroplu olması gözde kanlanmaya neden olur.
 • Tiroit bezi rahatsızlıkları göz içerisinde kızarıklığı neden olabilir.
 • Kirpik bölgesi iltihaplanması göz içerisinde kızarıklığa ve şişliğe sebep olur.
Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Perine Masajı Nasıl Yapılır?

Hamilelikte Göz Kanlanması Nasıl Önlenir?

Hamilelikte göz kanlanmasını engelleyebilmek için gündelik hayatta bazı davranışlar da değişikliği gidilebilir. Özellikle çok fazla bilgisayar ve televizyon ile vakit geçiriliyorsa, gözü dinlendirmek ve zararlı ışınların etkilerinden gözü korumak önemli olacaktır.

Hamilelikte göz kanlanmasını engelleyebilmek için yapılabilecekler şu şekildedir:

 • Bilgisayar kullanılması gerekiyorsa göz ile bilgisayar arasında belirli bir mesafe konmalı.
 • Doğru duruş pozisyonu ayarlanmalıdır.
 • Cep telefonu kullanılması gerekiyorsa da gözleri dinlendirmek için gece ışığı modu kullanılabilir.
 • Televizyon izlenmesi gerektiğinde televizyondan çıkan yeşil ışığı algılayarak göz içerisindeki tabakayı etkileyen engel olacak bir gözlük takılabilir.
 • Lens kullanıyorsa bu süreçte daha titiz davranmalıdır. Düzenli olarak bakımı su içerisinde temizliğine dikkat edilmelidir. Havadaki toz ve kir ile temas etmesine engel olunmalı takılmadan önce temizliğinin sağlıklı bir şekilde yapılması önemlidir.
 • Her zaman için sağlıklı bir uyku göz bölgesinde oluşan rahatsızlıkların hamilelik döneminde azaltılmasını sağlar. Hamilelik dönemindeki kadının en az 8 saat uyuması önerilir.

Hamilelikte Göz Kanlanması Belirtileri Nelerdir?

hamilelikte goz kanlanmasi
hamilelikte göz kanlanması

Hamilelik sürecinde gözde kanlanma etkisi daha çok fiziksel olarak değişimlerle kendini gösterir. Özellikle göz içerisindeki kızarıklık durumu ile beraber gözde yanma ve göz kenarlarında kuruluk fark edilir. Gözün beyaz olan tabakasında yukarı yönlü ve yatay kırmızı tonlarda çatlaklar ve damarlardaki şişkinlik dışarıdan fark edilir. İleri boyutlu bu kanlanma ile beraber göz bölgesinde kaşıntı ve ara ara yaşanan ağrı görülen belirtiler arasındadır.

Hamilelikte göz kanlanması ile birlikte gözde daha farklı etkiler de oluşabilir.

 • Gözün netliğini yitirmesi,
 • Gözde yaşanan bulanıklık,
 • Göz tansiyonu hastalığının oluşması,
 • Göz kanallarında sıvı azalması,
 • Göz içinde ve çevresinde kuruluk.

Hamilelikte Göz Kanlanması Tedavisi Nedir?

Gebelik döneminde göz kanlanması rahatsızlığının iyileşebilmesi için semptomların doğru bir şekilde tespit edilmesi gerekir. Tüm belirtiler göz önünde alındığında ciddi bir durum olabileceği düşünülüyorsa muhakkak ki bir göz doktoruna gidilmelidir. Göz doktorundan alınacak takviye ilaçlar ve bir süre kullanılacak göz damlaları ile süreç sağlıklı hale getirilebilir. Hamileyken reçeteli ilaç kullanmak ve doktor tavsiyesi doğrultusunda hareket etmek önemlidir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Bebeğin Kalp Atışı Ne Zaman Duyulur?

Göz kanlanmasına ne iyi gelir?

Gebelik sürecinde göz kanlanmasını giderebilmek için yenen yiyeceklerde daha seçici hale gelinebilir. Takviye gıdalar ek besinler ile süreç desteklenir. Göz kanlanmasına dışarıdan gelecek faktörlere karşı önleyebilmek içinde bulunulan ortamın sürekli temiz kalması, kişisel bakımının düzenli olarak yapılması önemlidir.

Farklı nesnelerde teması edilirken daha hijyenik ortamlarda olunmaya çalışılmalı ve dikkat edilmelidir. Tozlu, kirli havadaki nemin yitirildiği ortamlardan uzak durmaya çalışılır. Kış mevsimlerinde sıcak ve soğuk hava dengesini iyi ayarlanması gerekir.

Hamilelikte Göz Kanlanması Hangi Hastalık Belirtisi Olabilir?

Gebelik döneminde göz kanlanması hastalığı ciddi bir hastalık belirtisi olabilir. Başlangıçta gayet doğal ve hormonal dengelerdeki değişimlerden kaynaklandığı düşünüldüğünden, ileri boyutlu bir problemin oluşabileceği unutulmamalıdır.

Hamilelikte göz kanlanması durumundan daha hassas yaklaşmak her zaman için önemli olacaktır. Anne adayının sağlığının güvende tutulması, belirli tetkikler yapılarak göz bölgesindeki problemlerin anlaşılması gerekir.

Hamilelikte göz yanması hastalığı ile beraber hipofiz bezinde gerilemeler, göz çukurundaki kanallarda sıvı kaybı, ileri boyutlu göz içi kanamalar, göz bölgesindeki tıkanıklıklar, dışarıdan bakıldığında fark edilecek yapısal değişiklikler göz kanlanması ile beraber görülür.

Bu durumun arka planda göz içinde ya da kafanın arka kısmında göze denk gelebilecek bir alanda oluşmaya başlamış ileri boyutta bir tümörün habercisi de olabilir. Farklı belirtiler ile beraber özellikle baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma tepkimeleri ile göz bölgesinde kanlanma fark ediliyorsa doktor muayenesinde geçilmesi daha yerinde olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.