Hamileyken

Hamilelikte Göbek Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?

31.03.2022
129
Hamilelikte Göbek Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte göbek fıtığı esas olarak hamileliğin yaygın değişikliği olarak ortaya çıkar. Hamilelikte karın kası zayıflamış olduğundan, karın içindeki basınç fıtığa neden olur.

Bu nedenle çoğul gebelikler göbek fıtığı olasılığını artırır. Hamilelikte göbek fıtığı bebeğin ve annenin sağlığını etkilemez ve normal doğumu engellemez. Ayrıca doğum sırasında ortaya çıkan efor da fıtığın ortaya çıkmasına neden olabilir.

Fıtık hastalığı pek çok kişinin yaşadığı ve en sık görülen sağlık sorunlarından biridir. Önemsiz bir rahatsızlık gibi görülse bile hamilelik döneminde risk oluşturabilir. Anne adayı daha önce böyle bir sağlık sorunu yaşamasa bile gebelik döneminde göbek fıtığı gibi problemler yaşayabilmektedir. Peki, hamilelikte göbek fıtığı ağrısına ne iyi gelir ve nasıl tedavi edilir?

Hamilelik Döneminde Göbek Fıtığı Neden Olur?

Göbek çukurunda bulunan halkanın zayıflaması göbek fıtığının oluşmasına neden olur. Ayrıca karın içerisinde basınç arttığı zaman zorlanmalara bağlı olarak daha da belirginleşebilir. Göbek fıtığı ilk meydana geldiği dönemde küçük olduğu için hissedilmeyebilir. Ancak zaman içerisinde zorlanma ve baskıya bağlı olarak giderek büyüyebilmektedir. Eğer ilk aşamada fındık büyüklüğünde ise zaman içerisinde göbek fıtığı portakal büyüklüğüne kadar büyüyebilmektedir.

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde karın bölgesine uygulanacak olan basınç da giderek artacağı için göbek fıtığı da bu süreçte giderek büyüyebilmektedir. Ayrıca daha da belirgin bir hale gelebilir. Fıtığın karın içerisinde büyümeye başlaması hamilelik dönemi içerisinde anne adayı için de ciddi sıkıntıları beraberinde getirmektedir.

Hamilelikte göbek fıtığı anne adayının yürümesini kısıtlayacak şekilde şiddetli ağrıların yaşanmasına da neden olabilir. Bu gibi durumlarda doktora görünmeniz en doğru karar olacaktır.

Gebelik Döneminde Göbek Fıtığının Belirtileri

hamilelikte gobek fitigi
Hamilelikte göbek fıtığı

Gebelik döneminde göbek fıtığı gözle görülür şekilde de belirgin olabilir. Ancak göbek bölgesindeki her şişliği ve şekil bozukluğunu göbek fıtığı olarak düşünmemek gerekir. Göbek fıtığı ilerlemiş boyutta ise ilk olarak göbekte şişlik meydana gelmektedir.

Hamilelikte göbek fıtığı belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Gözle görülür ve el ile hissedilir derecede meydana gelen şişlik;
  • Karın bölgesinde iç kısımda basıncın artmasını tetikleyen öksürükler;
  • Ikınma gibi durumlarda karın bölgesinde hissedilen yoğun ağrılar;

Hamilelik döneminde göbek fıtığının fiziksel belirtileri dışında hissedilen belirtileri de oldukça yaygındır.

Hamilelerde fiziksel muayene sırasında kişinin öksürmesi ile birlikte fıtık teşhisi kolaylıkla yapılabilmektedir. Aynı zamanda göbek fıtığının gebeler için teşhisinin yapılmasında fıtığın karın boşluğu içerisinde itilip itilmediğin de kontrol edilmesi oldukça önemlidir.

Hamilelerde sıkışmanın da olduğu göbek fıtığında görülen belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Yoğun mide bulantısı;
  • Şiddetli karın ağrısı;
  • Kabızlık;
  • Yüksek ateş;
  • Göbek bölgesinde meydana gelen renk değişiklikleri ve kızarıklıklar.

Hamilelikte göbek fıtığı ile ilgili teşhisin konulabilmesi için muayene şarttır. Sadece fiziksel muayene hamilelerde göbek fıtığı teşhisinin konulması için yeterli değildir. Aynı zamanda röntgen ve ultrason gibi diğer yöntemlerden de faydalanarak teşhis konulabilir.

Hamilelik döneminde bazı anne adaylarında fıtık belirtisi gibi bölgesel şişlikler de görülebilmektedir. Ancak bu durum direkt olarak fıtık ile ilişkilendirilmemelidir. Göbek deliğinde gerilmeden kaynaklı olarak hassasiyetler oluşacağı için bu tarz şişlikler de meydana gelebilir. Ayrıca gebelik döneminin son haftalarında göbek deliğinin biraz daha dışarıya doğru çıkması da şişlikleri oluşturur. Ancak şişlikler ile birlikte ağrılar da oluşuyor ise fıtıktan şüphelenilebilir.

Gebelik Döneminde Göbek Fıtığı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Göbek fıtığı, aşırı kiloların neden olduğu karın basıncına bağlı olarak yağ veya ince bağırsağın bir kısmının karın kasını geçmesiyle oluşan göbek bölgesinde şişliktir.

Hamileyken olabildiği gibi doğumdan sonra da olabilir. Çok yaygındır, vakaların %90’ından fazlası kadınlarda görülür.

hamilelikte gobek fitigi bebege zarar verir mi
Hamilelikte göbek fıtığı bebeğe zarar verir mi

Hamilelik sırasında karın içindeki baskı nedeniyle olur. Genellikle tehlikeli değildir, anne ve bebek için risk oluşturmaz ve doğumu zorlaştırmaz.

Hamilelikte göbek fıtığı bebeğin de sağlığını yakından ilgilendirmektedir. Ancak göbek fıtığı bilindiği üzere bebeğin sağlığını olumsuz bir şekilde tehdit etmemektedir. Ancak anne adayının yaşamış olduğu göbek fıtığının boyutu ve fıtığın büyüme seyri gebelik için oldukça önemlidir. Bunun için hamilelikte göbek fıtığı yaşanıyor ise sürecin yakından ve daha sağlıklı bir şekilde takip edilebilmesi için kesinlikle doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Hamilelikte Göbek Fıtığı Normal Doğumu Engeller Mi?

Karın bölgesinin duvarında meydana gelen göbek fıtığı hem sezeryan hem de normal doğum için bir sorun teşkil etmektedir. Ancak yine de fıtığın boyutu incelenmeli ve doktorunuz ile normal doğum hakkında görüşmelisiniz.

Göbek Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Göbek fıtığı sağlık sorunu için en etkili tedavi yöntemi olarak genellikle ameliyat tercih edilmektedir. Ancak gebelik döneminde bu süreç ertelenebilir. Bunun için hamilelikte göbek fıtığı sorununu daha rahat bir şekilde geçirebilmek için doktorunuz ile görüşmelisiniz. Normal kişilerde ameliyattan önce korse uygulamaları ile göbek fıtığının ilerlemesini durdurulabilmektedir. Ancak korse tedavi yöntemi gebelik dönemi için uygun olmamakla birlikte risk de oluşturabilir.

Hamilelikte göbek fıtığının hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını tehdit etmemesi için olabildiğince ani hareketlerden kaçınmalı ve ağır bir şey kaldırmamalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.