fbpx

Hamilelikte Göbek Deliği Ağrısıyla Nasıl Başa Çıkılır?

20.05.2022
631

Hamilelikte göbek deliği ağrısı yaygın bir semptomdur. Genellikle hamile kadın çok uzun süre oturduğunda veya ağırlığını karnında taşıdığında ortaya çıkar ve bu da göbek deliğinin dışarı çıkmasına neden olabilir.

Hamilelikte göbek deliği ağrısını azaltmak için yapabilecekleriniz şunlardır:

-Masanızdan bir mola verin ve her yarım saatte bir ayağa kalkın.

-Karnınızın altında bir yastık kullanın veya ellerinizi üzerinde tutun ve hafifçe itin.

-Çok alçak olan mobilyalara oturmaktan kaçının, çünkü bu, midenizde ve sırtınızda baskıya neden olabilir.

-Gün boyunca her seferinde yaklaşık 5 dakika çenenizi göğsünüze koymayı deneyin.

Yaşadığınız ağrı, muhtemelen karnınızı genişletirken pelvik tabanınızın (göbek deliğinin etrafındaki alan) etrafındaki kaslarınızın ve bağların gerilmesinden kaynaklanıyor olabilir. Bu, karnınız büyüdükçe normal ve doğal bir süreçtir. Ağrı uyumayı zorlaştırıyorsa, bölgenin daha rahat olabilmesi için karnınızı desteklemeye yardımcı olacak bir yastık kullanmayı deneyebilirsiniz. Ağrı hala çok rahatsız ediciyse ve uykunuzu bölüyorsa, ne yapmanız gerektiği hakkında doktorunuzla görüşün.

Hamilelikte Göbek Deliği Ağrısının Sebebi Nedir?

Birçok kadın hamilelik sırasında göbek deliği ağrısı yaşar, ancak bunun nedeni genellikle bebekle ilgilidir.

Hamilelikte göbek deliği ağrısı, birçok şeyin neden olabileceği yaygın bir semptomdur. Kendinizi daha iyi hissettiğinizden emin olmak için kendinize iyi bakmanız önemlidir.

Hamilelikte göbek deliği ağrısı bazı potansiyel nedenleri şunlardır:

  • Hiperemezis Gravidarum
  • Akut Apandisit
  • Kolesistit, Safra Kesesi Hastalığı
  • Bağırsak tıkanıklığı
  • Apandisit

Göbek ağrısı, karnınızda hissedilebilen rahatsız edici bir duygudur. Sırtınız, kalçalarınız veya beliniz gibi diğer alanlarda da hissedilebilir. Bu bir hastalık değildir, ancak daha da kötüleştirebilecek bazı nedenler vardır. Hamilelikte göbek deliği ağrısının nedenleri, hangi bölgede ağrı yaşadığınıza bağlı olarak farklı olabilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Saç Kestirmek Zararlı Mı?

Hamilelikte göbek deliği ağrısı, karın kası gerginliği, enfeksiyon veya hatta karında gaz varlığı gibi bir dizi faktörden kaynaklanabilir. Ancak sebebin ne olduğunu anlamak her zaman kolay değildir.

Hamilelikte gobek deligi agrisi nedeni
Hamilelikte göbek deliği ağrısı nedeni

Göbek deliği, farklı görünüşlerde olan vücutta benzersiz bir noktadır. Bazıları bunun ruha açılan bir portal olduğuna inanırken, diğerleri bağırsaklarınızın durduğu yer olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, birçok kadın için hamilelik sırasında- özellikle hamileliklerinin ilerleyen dönemlerinde, göbek deliği ağrıyor. Bu, büyüyen bir rahim, kilo alımı nedeniyle bağların daralması gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

Bebek sahibi olmak hayatın en heyecan verici dönüm noktalarından biridir. Ancak bazen, aynı zamanda en acı verici zamanlardan biri olabilir. Bu ağrının nedeni aşırı kilo alımından kabızlığa ve hatta hemoroide kadar her şey olabilir. Sebep oldukları rahatsızlığa ek olarak, hamilelik göbek deliği ağrısı, düşük veya erken doğum gibi komplikasyonlara da yol açabilir.

Hamilelikte Göbek Ağrısının Türleri Nelerdir?

Hamilelikte göbek deliği ağrısı birçok kadının ortak sorunudur. Birçok şeyden kaynaklanabilir, ancak en yaygın olanları gaz, kabızlık ve büyüyen rahimdir.

Hamilelikte göbek deliği ağrısının yaygın türleri şunlardır:

  • Kramp
  • Sırt ağrısı
  • Alt karında keskin ağrı
  • Göbek fıtığı

Birçok kadın hamilelikte göbek ağrısı yaşar, ancak yaşadıkları ağrı türü değişebilir. Karın duvarı fıtığı, göbek fıtığı ve hapşırırken ıkınma gibi pek çok farklı göbek ağrısı türü vardır.

Hamilelikte göbek deliği ağrısının birçok farklı türü vardır ve hangisine sahip olduğunuzu bilmek önemlidir. Bunlardan bazıları az ağrılı olabilir veya çoğu kadın hiç acı çekmez.

Hamilelikte Göbek Deliği Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir ve Önlenir?

Hamilelik sırasında göbek deliği ağrısının nedenlerini ve tedavilerini bilmek önemlidir, böylece ağrıyı hafifletmenin bir yolunu bulabilirsiniz.

Göbek deliği ağrısı, hamilelik sırasında, özellikle üçüncü trimesterde yaygın bir sorundur. Göbek deliği ağrısının nedenlerini bilmek önemlidir, böylece onu rahatlatmanın bir yolunu bulabilirsiniz.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Ağız Kuruluğu Ne Zaman Başlar?
Hamilelikte gobek deligi agrisi nasil gecer
Hamilelikte göbek deliği ağrısı nasıl geçer

Göbek deliği ağrısı, her yaştan insanı etkileyen yaygın bir sorundur. Ağrı, hamilelik, bağırsak gazı ve kasık fıtığı gibi bir dizi durumdan kaynaklanabilir.

Genel olarak, göbek deliği ağrısı bir dizi farklı sorundan kaynaklanabilir. Çoğu durumda, vücutta bir şeylerin yanlış olduğunun bir işaretidir. Göbeğinizde ağrı hissediyorsanız, fıtığınız veya bağırsak gazınız olduğunu gösterebilir. Ayrıca doğum sırasında da göbek deliği ağrısı yaşayabilirsiniz.

Hamilelikte Göbek Deliği Ağrısıyla Başa Çıkmak

Hamilelikte göbek deliği ağrısı nadir görülen bir durum değildir. Hormonal değişiklikler, bebeğin pozisyonu, annenin kilo alması gibi birçok nedenden dolayı olabilir. Bazı kadınlar hamileliğinin ortasında ağrı hissedebilirken, bazıları ise doğumdan sonra hissedebilir. İyi haber şu ki, bu rahatsız edici durumu gidermenin ve gelecekte tekrar olmasını önlemenin yolları var.

Hamilelik sırasında göbek deliği ağrısını durdurmanın en yaygın yolu, göbek kaslarınızı yerinde tutmak için bir göbek bandı veya belinizin etrafında bir kemer kullanmaktır. Bu, rahatsızlığa veya ağrıya neden olabilecek herhangi bir hareketten kaçınmanıza yardımcı olacak ve bu da günlük hayatınızı çok daha kolaylaştıracaktır.

Ayrıca, hamilelikte göbek fıtığı ağrısına ne iyi gelir başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Herhangi bir ağrı yaşamadığınız sürece tedavi aramanıza gerek yoktur. Ağrı yaşarsanız, yine de sorunsuz bir bebeğiniz olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.