fbpx

Hamilelikte Göbek Çizgisi Ne Zaman Çıkar?

22.01.2022
2.121
Hamilelikte Göbek Çizgisi Ne Zaman Çıkar?

Hamilelik sırasında farklı fizyolojik değişiklikler meydana gelir. Bunlardan birisi de hamilelikte göbek çizgisi görünümüdür. Karındaki çizgi nedir? kalıcı mı? Hamilelik sırasında herhangi bir risk anlamına gelir mi? Bu ve konuyla ilgili diğer yaygın şüpheleri bu yazımızda açıklığa kavuşturacağız.

Hamilelik çizgisi tam siyah değildir, ancak rengi kahverengi ve daha koyudur. Genellikle 1 cm genişliğindedir. Göbeğinizden kasık kemiğinize kadar dikey olarak uzanır. Hamilelik çizgisi veya koyu çizgi genellikle hamilelik ilerledikçe koyulaşır. Daha erken ortaya çıksa da hamilelik çizgisi genellikle hamileliğin beşinci ayı civarında ortaya çıkar.

Hamilelik çizgisi, hamileliğin doğal bir parçasıdır. Gebelikte göbek çizgisinin spesifik nedeni bilinmemektedir. Ancak bebeğin gelişiminin bir sonucu olarak hormonal değişiklikler veya dengesizlik ile ilgili olduğuna inanılmaktadır.

Göbek Çizgisi Nedir?

Hamilelikte göbek çizgisi, gebeliğin 17. haftasında belirginleşir. Hamilelik çizgisi, hamileliğin ikinci üç aylık döneminde karın üzerinde görünen dikey koyu çizgidir. Gebelik öncesi net halde olmayan çizgiye linea alba (beyaz çizgi) denir. Göbekten kasık kemiğine kadar uzanır. Hamilelik sırasında koyulaşarak siyah çizgi adını alır.

Göbekte siyah çizgi, göğüsler arasındaki bölgede başlayan ve tüm karnı geçerek kasık bölgesine ulaşana kadar koyu dikey bir çizginin ortaya çıkmasına neden olan, gebelik döneminde sık görülen bir değişikliği ifade etmek için kullanılan terimdir.

Gebelikte göbek çizgisi oluşmasının nedeni, progesteron ve östrojen gibi hormonlardaki artışın neden olduğu linea alba’nın renk değişimidir. Bu hormonlar melanin (cildin, gözlerin ve saçın rengini belirlemekten sorumlu protein) artışını teşvik eder.

Melanin üretimindeki bu artış, hamilelik lekesi ve çatlaklar gibi diğer değişikliklerden de sorumludur. Göğüs ucu çevresi, koltuk altı, kasık ve yüz gibi vücudun bazı kısımlarının kararmasına da bu artış neden olmaktadır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Nane Çayı İçilir Mi?

Hamilelikte göbek çizgisi görünümünü etkileyen diğer bir faktör de karın ve rahimdeki şişkinliktir. Bu büyüme gereklidir ve böylece bebek anne karnına daha iyi yerleştirilebilir.  

Gebelikte Göbek Çizgisi Ne Zaman Ortaya Çıkar?

gebelikte gobek cizgisi
Gebelikte göbek çizgisi

Genel olarak gebelikte göbek çizgisi, gebeliğin 5. ayında (17. ila 20. hafta civarında) ortaya çıkar. Bu siyah çizgi sadece göbeğin alt kısmında veya karnın tüm uzunluğu boyunca görünebilir.

Çizginin renk yoğunluğu hamile kadının cilt tipine göre değişir. Bazı kadınlarda çizgi daha az belirgin olurken, bazılarında çizgi belirgindir ve siyahlık iyice koyu görünebilir.

Görünüşü ne olursa olsun, gebelikte göbek çizgisinin kadın veya bebeğin sağlığı için bir risk anlamına gelmemesi dikkat çekicidir. Çünkü, hamileliğin başlangıcından beri var, ama karnın büyümesinden dolayı gebelik ilerledikçe daha görünür hale geliyor. 

Hamilelikte Göbek Çizgisinin Kaybolması İçin Ne Yapılmalı?

Cildinizi sık sık nemlendirmek siyah göbek çizgisinin görünümünün kötüleşmesini önlemeye yardımcı olan bir yöntemdir.

Gebelikte siyah göbek çizgisi, hamileyken sık görülen hormonal düzensizliğin bir sonucu olduğu için doğumdan sonra kendiliğinden kaybolma eğilimindedir. Bu şekilde doğumdan sonra leke yavaş yavaş kaybolur (yaklaşık 12 hafta sonra).

Ancak bazı durumlarda karındaki siyah çizgi hamilelikten sonra da kalabilir. Bu durumda bölgeyi değerlendirecek ve lekenin durumuna göre en iyi tedaviyi reçete edecek bir dermatoloğa danışılması gerekir.

Doğumdan sonra göbekte kalan çizgiyi tedavi etmenin olası yolları arasında, beyazlatma etkisi olan ürünlerin uygulanmasıyla birlikte, cilt hücresi yenilenmesinin gerçekleşmesi için bölgenin dökülmesi de vardır.

Hamilelikte Göbek Çizgisi İçin Bakım

Hamilelikte siyah karın çizgisi endişe nedeni olmasa da lekenin görünümünün yoğunlaşmaması ve hamilelikten hemen sonra kaybolması için biraz özen göstermek gerekir.

Gebelikte göbek çizgisinin görünümünü daha açık hale getirmek ve doğumdan sonra kaybolması için yapılabilecekler şunlardır:

Sağlıklı beslenmeyi sürdürmek

Hamilelik sırasında besleyici gıdaların tüketimi bir öncelik olmalıdır. Çünkü kadının sağlığını ve bebeğin düzgün gelişimini sağlamanın yanı sıra, hamilelikte göbek çizgisinin kaybolması için cilt kalitesini de düzenler.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Güneşe maruz kalmaktan kaçının

D vitaminini vücutta yüksek tutmak için her gün güneşlenmek çok önemlidir. Ancak özellikle güneş ışığının çok güçlü olduğu zamanlarda güneşte uzun süre kalmak lekelerin artmasına katkıda bulunur. Bu nedenle hamile kadınların güneşin çok yoğun saatler dışında (tercihen sabahın erken saatlerinde, havanın çok sıcak olmadığı saatlerde) güneşe çıkması ve her zaman güneş kremi kullanması önemlidir.

Dermokozmetik uygulayın

hamilelikte gobek cizgisi
hamilelikte göbek çizgisi

Hamilelik sırasında dış cilt bakımı her zaman memnuniyetle karşılanır. Bu nedenle cildin nemli ve hücre dokusu yenilenmesi gibi faydalar sağlayan ürünler almak, hamilelikte göbek çizgisinin kaybolması için iyi bir yoludur.   

Bol su için

Deridekiler de dahil olmak üzere, hücrelerin çoğunu oluşturan su vücutta en bol bulunan element olduğundan, susuzluk genellikle tüm metabolik işlevleri tehlikeye atar. Bu nedenle günde en az altı ila sekiz bardak su içmek çok önemlidir.

Gebelikte Göbek Çizgisi Önlenebilir Mi?

Ne yazık ki, hamilelikte ortaya çıkan siyah çizginin ortaya çıkmamasını önlemenin bilimsel olarak kanıtlanmış bir yolu yoktur. Çünkü bu dönemde hormonlar gereklidir ve karında siyah çizginin oluşması normal kabul edilir.

Bununla birlikte folik asit (B9 vitamini) içeren takviyelerin kullanılması, melanini düzenlemeye ve cilt sağlığını korumaya yardımcı olduğundan, göbekteki siyahımsı çizginin azaltmanın bir yoludur.

Bu nedenle, uygun folik asit takviyesini önermesi için kadın doğum uzmanına danışmak gerekir.

Hamilelikte göbek çizgisi koyulaşması da dahil, hamileyken fizyolojik, hormonal, sosyal ve psikolojik değişiklikler kaçınılmazdır. Hiçbirinin ciddileşmemesi için hamile kadının tıbbi kontrolleri aksatmaması önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.