fbpx

Hamilelikte Enseden Gelen Baş Ağrısı

21.05.2022
926

Hamilelikte enseden gelen baş ağrısı nadir değildir ve genellikle hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Dengeli yemekler yemek, yeterince uyumak, susuz kalmak ve alkol veya kafeinden kaçınmak gibi, hamileliğiniz sırasında baş ağrısı yaşama riskini azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

Hamilelik sırasında baş ağrısını hafifletmenin birçok yolu vardır. Bazı yöntemler arasında ılık bir banyo veya duş almak, bol su veya meyve suyu içmek, kafa masaj aletiyle saç derinize masaj yapmak veya alnınıza soğuk uygulamak yer alır.

Hamilelikte enseden gelen baş ağrısı yaygındır ve bir dizi faktörden kaynaklanabilir. En yaygın neden gebe kadının tansiyonuyla ilgilidir.

Hamilelikte enseden gelen baş ağrısının nedeni, bebeğin annenin boynundaki ağırlığı olabilir. Anne karnında büyüyen bebek boynundaki sinirlere baskı yapabilir ve bu da boyun bölgesinde ağrıya neden olur. Diğer nedenler arasında uygun olmayan pozisyonda uyumak, ağır nesneler taşımak ve kötü duruş sayılabilir.

Hamilelik sırasında ense ağrısı, başa kan akışının artması ve vücutta sıvı tutulmasının artması gibi hamilelik sırasında meydana gelen hormonal değişikliklerden de kaynaklanabilir.

Hamilelikte Enseden Gelen Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Boyun ağrısı hamilelikte sık görülen bir şikayettir. Hamilelik sırasında boyun ağrısının nedeni genellikle omurilik üzerindeki baş basıncının artmasından kaynaklanır, bu da ağrıya ve sinirlerde tahrişe neden olur.

Boyun agrisi hamilelikte
Boyun ağrısı hamilelikte

Hamilelikte enseden gelen baş ağrısının nedeni, kafa üzerinde ek baskıya neden olan rahim boyutundaki bir artıştır.

Hamilelikte enseden gelen baş ağrısının yaygın nedenleri şunlardır:

  • Baş ve boyun basıncının artmasına neden olan anne duruşu değişiklikleri.
  • Rahim büyümesi
  • Uyurken yastığın yeterince destek olmaması
  • Boyun hiperekstansiyonu
  • Yastık şeklindeki veya boyutundaki değişiklikler
  • Yüksek tansiyon.
Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Sarı Akıntı Ne Zaman Başlar?

Hamilelik sırasında boyun ağrısı nadir değildir, ancak komplikasyonları önlemek için derhal tedavi edilmelidir. Boyun yaralanması durumunda, güvende olduğunuzdan emin olmak için daima tıbbi yardım isteyin.

Hamilelikte enseden gelen baş ağrısı yaşayan kişiler genellikle buna neyin sebep olduğunu ve nasıl önleneceğini merak eder. Boyundaki ağrı, bağ burkulması, kas gerginliği veya osteoartrit gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

Hamilelikte Yüksek Tansiyon Nedenli Enseden Gelen Baş Ağrısı

Yüksek tansiyon hamilelikte enseden gelen baş ağrısına neden olabilir. Kan hacmindeki artış ve kan damarlarındaki değişikliklerden kaynaklanır.

Hamilelikte enseden gelen baş ağrısı, hamilelik sırasında yüksek tansiyonun yaygın bir belirtisidir. Ağrı genellikle başın bir tarafında hissedilir ve kişinin boynunda ve çenesinde rahatsızlığa neden olur.

Durum genellikle doğumdan sonra geçer, ancak tedavi edilmezse birkaç hafta veya ay sürebilir.

Hamilelikte enseden gelen baş ağrısı yüksek tansiyon nedeniyle oluyorsa mutlaka doktor tarafından tedavi edilmelidir. Çünkü, hamilelikte yüksek tansiyon ciddi sağlık sorunlarına neden olarak bebeğe zarar verebilir.

Hamilelikte Enseden Gelen Baş Ağrısını Önlemenin En İyi Yolları Nelerdir?

Hamilelik, kadınların vücutlarında çok fazla değişiklik yaşadığı bir zamandır. Bu değişikliklerin bazıları iyi, bazıları ise o kadar iyi değil.

Hamilelikte baş ağrısı önlemenin birçok yolu vardır ve bazıları diğerlerinden daha etkilidir.

Hamilelikte bas agrisi
Hamilelikte bas ağrısı

İşte hamilelik sırasında baş ağrılarını önlemenin en iyi beş yolu:

1) Bol su için

2) Kafein alımını azaltın

3) Alkol ve tütün ürünlerinden kaçının

4) Düzenli egzersiz yapın

5) Doğum öncesi vitaminlerinizi alın

Hamilelikte vitaminler, sağlıklı bir hamilelik için önemli olan birçok besin içerir. En önemli vitaminlerden biri de nöral tüp defektlerini ve kansızlığı önleyen folik asittir. Prenatal vitaminlerdeki diğer besinler arasında demir, çinko, B12 ve riboflavin bulunur: bunların tümü, hamilelikte enseden gelen baş ağrısı da dahil olmak üzere çeşitli koşullardan korunmaya katkıda bulunur.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Tarçın Hamilelikte Zararlı Mı?

Hamilelikte Enseden Gelen Baş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelik sırasında, kadınlar baş ağrısı çekmeye eğilimlidir. Hamile bir kadının hafif baş ağrılarından veya şiddetli baş ağrılarından muzdarip olması yaygındır. Baş ağrısının en yaygın nedeni boyun ve baştaki kan damarlarına yapılan baskıdır.

Boyun ağrısı, sıcak bir duş veya banyo yaparak, bazı germe egzersizleri yaparak ve destek için yastık kullanarak rahatlayabilir.

Hamilelikte enseden gelen baş ağrısı, başınızın etkilenen bölgesine soğuk kompresler uygulanarak da yönetilebilir.

Sonuç olarak, hamilelikte enseden gelen baş ağrısı birçok nedenle görülebilen bir durumdur. Bu ağrının en ciddi olduğu durum hamilelikte yüksek tansiyondur. Bu durumda kadın mutlaka doktor tarafından tedavi edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.