fbpx

Hamilelikte En İyi Folik Asit Markası

26.05.2022
973

Hamilelikte en iyi folik asit doğal yollarla alınanlardır, ancak yeterli beslenme problemi nedeniyle multivitamin olarak da alınabilir. Folik asit bebek gelişimi için en önemli besinlerden biridir. Nöral tüp defektlerinin (NTD’ler) önlenmesinde önemli bir rol oynar.

Hamilelik sırasında, normal beyin gelişimi ve büyümesi için folat alımı gereklidir. Ek olarak, hamilelik sırasında folat takviyesinin doğum üzerinde çok olumlu etkileri vardır.

Folat, gıdalarda doğal olarak bulunan bir B vitaminidir (B9 vitamini). Kırmızı kan hücrelerinin ve DNA’nın oluşumunun yanı sıra yeni hücrelerin üretimi için de gereklidir. Folat eksikliği, lösemi, lenfoma ve beyin kanseri gibi belirli kanserlerin gelişme riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir. Folik asit, güçlendirilmiş gıdalarda ve multivitamin gibi takviyelerde bulunabilir.

Bu nedenle özellikle hamilelik öncesi veya hamilelik döneminde iyi bir folik asitin takviyesi çok önemlidir.

Folik asit, spina bifida ve anensefali (beyin doğum kusuru) gibi nöral tüp kusurlarını önlemeye yardımcı olan bir B vitaminidir. Hamilelikte folik asit takviyesi almak çok önemlidir.

Hamilelikte Folik Asit Ne Kadar Alınmalıdır?

Multivitaminler genellikle sağlıklı olmak ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyen kişiler tarafından kullanılır. Bununla birlikte, çok sayıda toksik kimyasal içerebildikleri ve insan sağlığı için önemli hiçbir vitamin içermedikleri için multivitaminler genellikle en iyi seçim değildir.

4500’den fazla hamile kadını kapsayan bir araştırma, günde 400 mcg folik asit almanın, önemli ölçüde daha az komplikasyonla erken doğumu önleyebildiğini buldu. Erken doğum, Türkiye ve diğer ülkelerde bebek ölümlerinin ikinci önde gelen nedenidir.

Çok çeşitli kimyasallara ve takviyelere maruz kaldığımızda her zaman bir sağlık tehlikesi mevcuttur. Bu, kendilerine oral kontraseptifler, homeopatik ilaçlar, vitamin hapları vb. vermeyi tercih eden birçok kadın için geçerli olabilir. Kadınların ve kızların günlük olarak 400 mcg folik asit almaları çok önemlidir.

Folik asit, hamilelik sırasında fetüsün gelişiminde hayati bir rol oynayan karmaşık bir vitamindir. Bebeğin düzgün büyümesi ve gelişmesi için gereklidir.

Hamilelikte En İyi Folik Asit Doğal Yollarla Alınandır

hamilelikte en iyi folik asit hangisi
Hamilelikte en iyi folik asit hangisi

Hamilelikte en iyi folik asit doğal beslenme yoluyla alınandır. Folik asit anne ve doğmamış bebeği için önemli bir vitamindir. Bebeğin beyin ve sinir sisteminin gelişimi için gereklidir.

Folik asit, folatın doğal şeklidir. Suda çözünen bir vitamindir ve folat metabolizmasında önemli rol oynar. DNA sentezinde, protein sentezinde ve hücresel enerji üretiminin düzenlenmesinde yardımcı olur.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Vitamin Takviyesine Ne Zaman Başlanmalı?

Folat, nöral tüp defektlerini önlemede önemli etkilere sahiptir. Folik asidin nöral tüp defektleri ve doğum ağırlığı üzerindeki etkisini ölçmek önemlidir. Folik asit ile formüle edilmiş takviyeler ortaya çıkmıştır ve vakaya özel gereksinime göre folik asit gereksinimleri artırılıp azaltılabilmektedir.

Folat, organizmaların büyümesinde ve gelişmesinde hayati bir rol oynar. Meyve ve sebzelerde, ekmeklerde, tahıllarda, fasulye ve tahıllarda vb. bulunabilen doğal bir gıda bileşenidir.

Hamilelikte en iyi folik asit en çok yeşil yapraklı sebzelerde ve kırmızı ette bulunmasına rağmen, sığır karaciğeri, kuşkonmaz, mercimek, fasulye, muz ve ceviz de iyi folik asit kaynaklarıdır.

Folik asit esansiyel bir vitamindir, kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine yardımcı olur, vücuttaki kalsiyum miktarını arttırır ve DNA yapımı için gereklidir.

Folik Asit Takviyesi Kullanımında Dikkat Edilecekler

Folik asit takviyesi, genetik mutasyonları ve kanseri önlemeye yardımcı olur, beyin fonksiyonlarını iyileştirir ve kemikleri stabilize eder. Düşük alım meme kanseri ile ilişkilendirilmiştir. Fazla miktarı doğum kusurlarına ve depresyon gibi psikiyatrik hastalıklara neden olabilir.

Folik asit, DNA ve RNA üretimine yardımcı olan bir mikro besindir. Hücre bölünmesi, hücre metabolizması ve beyin gelişimi için önemlidir. Bir B vitamini olduğu için diğer enerji açısından zengin vitamin formlarına dönüştürülebilir. Folik asit, biber, fasulye ve fasulye gibi folat açısından zengin yiyecekler gibi çeşitli gıdalardan veya folik asit takviyelerinden elde edilebilir.

Folik asidin neredeyse hiçbir yan etkisi yoktur! Düzenli olarak veya doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın.

Hamileler ve çocuklar için günlük folik asit alımı şu şekildedir:

 • Doğumdan 6 aya kadar 65 mcg DFE
 • 7-12 aylık bebekler 80 mcg DFE
 • 1-3 yaş arası çocuklar 150 mcg DFE
 • 4-8 yaş arası çocuklar 200 mcg DFE
 • 9-13 yaş arası çocuklar 300 mcg DFE
 • 14-18 yaş arası gençler 400 mcg DFE
 • 19+ yaş yetişkinler 400 mcg DFE
 • Hamile gençler ve kadınlar 600 mcg DFE
 • Emziren gençler ve kadınlar 500 mcg DFE (8)

Hamilelikte En İyi Folik Asit Markası Hangisidir?

Hamilelikte en iyi folik asit markası aslında kadının tercihine bağlıdır. Genellikle doktorların önerdiği markalar kaliteli markalardır.

Folik asit gebelikte beyin gelişimini desteklemek ve annenin bu konuda beslenmesinin yeterli olmasını sağlamak için önemli bir besindir. Vücuttaki folatın ana formudur ve hamileliğin başlangıcından itibaren alınmalıdır.

hamilelikte en iyi folik asit markası hangisidir
Hamilelikte en iyi folik asit markası hangisidir

Folat, beyin ve sinir sisteminin sağlıklı gelişimi için gerekli bir besindir. Folik asit (ayrıca folasin olarak da adlandırılır) vücuttaki en yaygın folatın formudur. Bu vitamin, hücrelerin büyümesine ve sağlık için hayati önem taşıyan süreçleri gerçekleştirmeye yardımcı olur.

18-49 yaş arası kadınlar için önerilen günlük folat alımı günde 400 mcg’dir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  7 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur?

Aşağıdakiler hamilelikte en iyi folik asit markaları olarak bilinir ve doktora danışılıp hamilelikten en az 3 ay önce kullanmaya başlanır:

 • Solgar Folic Acid (Folacin) 400 Mcg
 • Folbiol Folik Asit
 • Folidoce 400 mg
 • Folica folik asit
 • Folden QF
 • Diofol tablet
 • Regenesis
 • İnofolic

Hamilelikte Folik Asit Almanın Faydaları Nelerdir?

Bir kadının sağlığı hamilelik sırasında çok önemlidir. Fetusta nöral ve kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine yardımcı olan bir vitamin olan folik asit, sağlıklı bir hamilelik ve doğum için gereklidir. Bununla birlikte, tüm kadınlar hamilelik sırasında yeterli miktarda folik asit almazlar.

Bebekler doğduğunda annenin vücudu onlara belirli bir miktarda B12 vitamini formunda folik asit verir. Bir kadın yeterli folik asit almazsa, çocuğuna spina bifida adı verilen kalıtsal bir hastalık geçebilir.

Vücudun iyi seviyelerde sağlıklı kırmızı kan hücreleri üretmek ve güçlü kemikler oluşturmak için folik aside ihtiyacı vardır. Bu önemli vitamin olmadan anemi gelişebilir ve bu da yüksek tansiyona neden olabilir.

Folik asit eksikliği dünya çapında yaklaşık 200 milyon insanı etkileyen ciddi bir sağlık sorunudur. Folat, bebeklerin, çocukların ve yetişkinlerin beyin ve sinir sistemi gelişimi için hayati öneme sahiptir. Fetüsün ve yeni doğan bebeğin optimal gelişimini sürdürmede kritik bir rol oynar.

hamilelikte en iyi folik asit markasi hangisi
Hamilelikte en iyi folik asit markası hangisi

Folik asit bir B vitaminidir. Beyin, sinir sistemi ve DNA dahil tüm hücrelerin büyümesi için gereklidir. Hücre sağlığına, kalp hastalığının önlenmesine ve diğer sağlık sorunlarına yardımcı olur. Hamile bir kadın hamilelik sırasında yeterli folik asit almazsa, bebeği spina bifida veya anensefali gibi genellikle ölümcül olan nöral tüp kusurlarıyla doğabilir.

Folik asit vücudunuz için önemli bir mineraldir. Bebeğinizin büyümesinde çok önemli bir rol oynar. Kişinin sinir sisteminin ve beyninin düzgün gelişimi için gereklidir. Annelerin çoğu, çocuklarının spina bifida, nöral tüp defektleri ve yarık dudak gibi belirli nörolojik problemlerle doğduğunu belirtmiştir. Bu koşullar uygun doğum öncesi bakım ve beslenme ile önlenebilir.

Folik asit bebeklerin gelişimi için gereklidir. Beyin ve diğer dokuların büyümesine yardımcı olur. Hamilelik sırasında folik asit eksikliği anemi, erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebeklere neden olabilir. Folik asit takviyesi, fetal büyümeyi artırarak ve düşük, ölü doğum vb. riskini azaltarak hamilelik sürecini iyileştiren folik asidin kan seviyelerini arttırır.

Folik asit, fetüsün ve çocuğun gelişimi için en önemli vitamindir. Yarık dudak ve diğer anomaliler gibi çeşitli doğum kusurlarının risklerini azaltmada önemli bir rol oynar.

Nöral tüp defektlerinin oluşmasını önlemek için folik asit kullanılır. Ek olarak, düşük kilolu ve erken doğumun bir sonucu da olabilir. Bu nedenle kadınların hamilelik öncesi ve hamilelikleri süresince folik asit almaları önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.