fbpx

Hamilelikte El Uyuşması Normal Mi?

13.05.2022
374
Hamilelikte El Uyuşması Normal Mi?

Hamilelikte el uyuşması normal değildir. Elinizde uyuşma oluyorsa mutlaka doktora görünmelisiniz. Karpal Tünel sendromu olarak da bilinen ellerde uyuşma ve yanma hissi gebelik döneminde de sıklıkla meydana gelebilmektedir. Ellerde meydana gelen uyuşmaların ilerlemesi ile güçsüzlük hissi de yaşanabilir.

Özellikle ellerde uyuşma anne adaylarında gebeliğin son 4 ayı içerisinde daha fazla görülebilmektedir. Bu durum pek çok anne adayının yaşadığı sorunlardan biridir. Genellikle uzun saatler boyunca bilgisayar başında çalışan kişilerde görülen bu sendrom gebelik döneminde biraz daha yoğun olarak yaşanabilmektedir.

Gebelikte El Uyuşmasının Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte el uyuşmasının en belirgin belirtileri içerisinde parmaklarda, elde ve bilek kısmında yaşanılan uyuşukluk yer almaktadır. Özellikle bu uyuşukluk hissi anne adayını gece uykusunda bile rahatsız edecek seviyede etkileyebilmektedir. Bazı durumlarda da kolun ön ve üst kısımlarına da yayıldığı bilinmektedir.

Gebelik döneminde elde uyuşma eğer kronik bir durum haline gelmiş ise artık ellerde ve kolda güçsüzlük hissi de meydana gelebilir. Ancak hamilelikte el uyuşması sorunu gebelik döneminin bitmesi ile de kendiliğinden geçebilmektedir.

Hamilelikte el uyuşmasının diğer belirtileri şunlardır:

  • Bir tür periferik nöropati olarak sınıflandırılır
  • Genellikle sinir hasarından kaynaklanır
  • Semptomlar mevcut olduğunda ağrısızdırlar, ancak soğukta daha ağrılı olabilirler.

Hamilelikte el uyuşmasının needenleri şunlardır: Diyabet, tiroid bozuklukları, vitamin eksikliği, alkolizm ve diğer nörolojik bozukluklar. Sinir sıkışması ve kompresyon nöropatisinden de kaynaklanabilir

Hamilelikte ise ileri derecede yaşanılan el ve kol uyuşması sorunlarının net bir nöroloji muayenesi ile tespit edilmesi gerekmektedir. Özellikle yapılacak olan muayene sonrasında gerekli kontroller yapılarak boyun fıtığı gibi çeşitli sorunlar erken dönemde teşhis edilebilmektedir.

Hamilelikte Ellerde Uyuşma Normal Mi?

Hamilelikte Ellerde Uyusma
Hamilelikte Ellerde Uyuşma

Hamilelikte el uyuşması oldukça normaldir. Genellikle bu durum anne adayının vücudunda biriken şişkinlik ve sıvı tutulmasına bağlı olarak gelişmektedir.

 Bu şişkinlik de direkt olarak el ve parmak bölgesinde bulunan sinirlere baskı yapacağı için uyuşukluk hissi meydana gelir. Sadece uyuşukluk değil ağrı ve yanma hissi de oluşabilmektedir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur?

Hamilelikte El Uyuşmasını Hafifletmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Bazı kadınlar hamilelik sırasında ellerinde ve parmaklarında ağrı ve rahatsızlık hissederler. Hamilelik sırasında hormon seviyelerindeki çeşitli değişiklikler, el ve parmaklardaki sinirlerin hassasiyeti artırarak günlük işleri (gömlekleri iliklemek, havluları sıkmak veya bir kahve kupasını tutmak gibi) yönetmeyi daha zor hale getirmesine neden olabilir.

Birçok kadın gün boyunca eldiven giyerek veya bileklerini kısıtlayan eşyalar (çanta askısı gibi) kullanarak rahatlar.

Hamilelikte el uyuşması bazen ağrıyı da tetikleyebilir. Bunun için ilk olarak ellerinizi dinlendirmeye dikkat etmelisiniz. Sürekli olarak gün içerisinde ellerinizi ve kollarınızı yoracak işlerden uzak durmanız da ağrı ve uyuşukluk oluşmasının önüne geçecektir.

Gün içerisinde ayrıca ellerinizi ve kollarınızı dinlendirecek ve rahatlatacak egzersizler yapmanız da uyuşmayı büyük oranda hafifletecektir.

Yatarken elinizin veya kolunuzun üzerine yatmaktan uzak durmalısınız. Özellikle sabahları uyandığınızda uyuşukluk hissi yaşıyor iseniz bu durum kolunuzun veya elinizin üzerine yatmanızdan dolayı meydana gelebilir.

Gebelik döneminde yoga yapmak ellerde hissedilen uyuşukluğu büyük ölçüde hafifletecektir.

Hamilelikte El Uyuşmasını Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Bilişsel, hormonal ve çevresel faktörlerin hamilelik sırasında el uyuşmasının gelişimine katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

  • Sürekli olarak el bileğinizi hareket ettirmek
  • Bilek üzerine uygulanan baskılar
  • Titreşimli el aletlerinin uzun süre kullanılması
  • Bilgisayar başında uzun saatler boyunca yanlış pozisyonda vakit geçirmek
  • Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde vücutta biriken aşırı sıvı ve şişkinlik
  • Tiroit bezinin az çalışması ve şeker hastalığı gibi sağlık sorunları da hamilelikte el uyuşmasını oluşturan en bilindik faktörlerdendir.

Hamilelikte El Uyuşmasının Tedavisi Var Mıdır?

Hamilelik sırasında el uyuşması için en iyi tedavi, travma ve soğuk veya sıcak ortamlara uzun süre maruz kalma dahil olmak üzere ellerin yaralanmasını önlemektir. Diğer tedaviler arasında tütün ve alkol kullanımından kaçınmak, keskin nesneleri tutarken eldiven takmak, nemlendirici uygulamak ve ağrı kesici teknikleri kullanmak sayılabilir.

Genelde geçici bir sorun olduğu için doktorlar egzersiz önerilerinde bulunabilmektedir. Ancak aşırı uykusuz kalmanıza ve şiddetli ağrı yaşamanıza neden olan bir el uyuşukluğu yaşıyor iseniz vakit kaybetmeden doktorunuz ile görüşmenizde yarar olacaktır.

Hamilelikte El Uyusmasinin Tedavisi
Hamilelikte El Uyuşmasının Tedavisi

İlerleyen el ve kol uyuşması sorunları için çeşitli rahatlatıcı ve kasları gevşetici kremler de kullanılabilmektedir. Ancak bu sorunun bir hastalık olmadığının altını çizmek gerekir. Genellikle gebelik döneminin ikinci veya üçüncü evresinde ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Her Gün Ceviz Yemek İyi Midir?

Çok nadir de olsa ileri seviyedeki el ve kol uyuşmalarında farklı tedavi yöntemleri de tercih edilebilmektedir. Ancak gebeliğe bağlı olarak meydana gelen el uyuşması için cerrahi bir müdahale yapılmamaktadır.

Gebelikte El ve Kol Uyuşmasına Ne İyi Gelir?

Yapmanız gereken ilk şey, ağrıya neyin sebep olduğunu daha iyi anlamak için ultrason isteyebilecek doktorunuzu görmektir. Doktorunuz semptomlarınız için bir tedavi planına sahip değilse, sizi bir fizyoterapiste veya sinir ağrısını yönetme konusunda deneyimli birine yönlendirebilir.

Hamilelik sırasında el ve kol uyuşması için güvenli ve etkili birçok tedavi vardır. En yaygın tedaviler şunlardır:

• Benadryl (difenhidramin) ve Tylenol 3 gibi antikolinerjik ilaçlar.

• Aşağıdakileri içerebilen soğuk ve sıcak tedaviler dahil fizik tedavi:

-Ultrason (ses dalgaları) tedavisi, bir fetüsün basıncından bilek ve ellerdeki sinir hasarına yardımcı olabilir.

– Soğuk paketler: Soğuk paketler hafif ağrıyı hafifletebilir ve şişmeye yardımcı olabilir.

– Sıkıştırma

Genellikle şişkinlikler ve sinir sıkışmasından kaynaklı olarak el ve kol bölgesinde uyuşmalar oluşabilmektedir.

Hafif germe egzersizleri yanı sıra nazikçe yapılacak bir masaj bile uyuşukluğun gitmesine yardımcı olacaktır.

Beyaz veya yeşil lahananın bilek kısmına sarılması bölgedeki ödemin gitmesi için yardımcı olacaktır. Yaprakları haşladıktan sonra dondurucuya koyarak soğumasını bekleyin. Daha sonra eliniz ve bilek bölgenizdeki şişlik oluşan bölgeye sararak bekleyin. Kısa sürede ödemin gittiğini ve buna bağlı olarak da şişkinliğin ve uyuşukluğun da geçtiğini görebilirsiniz.

Eğer uzun saatler boyunca bilgisayar başında oturuyorsanız pozisyonunuzu düzenli olarak değiştirmelisiniz. Sandalyenizin alçak durmamasına dikkat etmenizde yarar olacaktır. Bileğinizin biraz daha yüksek durması şişliği önleyecektir.

B6 vitamini açısından zengin olan besinlerin tüketilmesi de hamilelikte el uyuşması sorununun az seviyede hissedilmesine yardımcı olacaktır.

Hamile kadınların yaklaşık üçte biri ellerinde uyuşma yaşar. Uyuşmanın nedenleri, hamilelik hormonlarının neden olduğu basit şişliklerden doğum sırasında sinir hasarına kadar çok çeşitlidir. Rahatsızlık ve ağrı doğumdan sonra aylarca sürebilir.

Bunun bir nedeni, bebeğinizin sinirlerinize baskı uygulayarak şişmesine neden olmasıdır. Hamilelik sırasında el uyuşmasının bir başka nedeni de doğumdan kaynaklanan sinir hasarıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.