Hamileyken

Hamilelikte El Uyuşması Nasıl Önlenir?

10.05.2022
52
Hamilelikte El Uyuşması Nasıl Önlenir?

Hamilelikte el uyuşmasının en sık nedeni karpal tünel sendromudur. Karpal tünel sendromu, büyüyen karnınızın ağırlığı, içinden geçen sinir üzerinde baskıya neden olduğu için bilek kemiklerinizin birbirine bastırılmasından kaynaklanır.

Karpal tünel sendromunu önlemenin yolu, bileklerinizi nötr pozisyonda tutmak için bilek destekleri kullanmaktır. Uyuşma genellikle hamilelik sırasında en çok kullanılan eli etkiler ve başparmak, işaret ve orta parmağı da etkileyebilir.

Karpal tünel sendromu, medyan siniri etkileyen ve bir elin başparmak, işaret parmağı ve orta parmağında uyuşmaya yol açabilen yaygın bir bozukluktur. Bu duruma aşırı kullanım neden olur ve bilgisayarda veya klavyede yazmaya daha fazla zaman harcayan hamile kadınlar arasında daha yaygın görülür. Hamilelik sırasında karpal tünel sendromunu önlemek için bileklerinizi düz tutmaya çalışın ve bilek desteği kullanın.

Hamileyseniz, ellerinize dikkat etmeniz ve el uyuşmasını önlemeniz önemlidir. İşte hamilelik sırasında el uyuşmasını nasıl önleyeceğinize dair bazı ipuçları:

  • Ellerinizin fazla kurumasını önleyin.
  • Tırnaklarınızı, sizi çizmemeleri ve kan dolaşımınızı kaybetmemeleri için kısa kesin.
  • Ellerinizi ovuşturmak ve çukurlaştırmak gibi dolaşıma yardımcı olacak masaj tekniklerini uygulayın.

Hamilelikte El Uyuşması Nedir?

Bazı kadınlar hamilelik sırasında sinir sıkışmasına bağlı olabilecek şiddetli el uyuşması yaşarlar.

Hamilelik, pelvis kemiklerinde ve eklemlerinde değişikliklere neden olabilir ve bu değişiklikler sinir sıkışmasına neden olabilir. Hamilelikte el uyuşması, ellerde ve ayaklarda karıncalanma, uyuşma, halsizlik veya ağrıya neden olabilir.

Hamilelik vücutta birçok heyecan verici değişiklikle doludur, ancak birçok kadın için en dramatik değişiklik ellerde ve ayaklarda uyuşmadır. Pelvis büyüyen bebeğe uyum sağlamak için yer değiştirir ve bu, dolaşım ve sinir sıkışması ile ilgili sorunlara neden olabilir. Hamilelik sırasında ellerinde veya ayaklarında uyuşukluk yaşayan kadınlar ortez veya diğer tedavi seçeneklerini düşünmek isteyebilir.

El uyuşmasının bir başka nedeni de, bilekten geçen bir sinir üzerindeki baskının neden olduğu karpal tünel sendromudur.

Hamilelikte el uyuşması, kadının yaşayabileceği en yaygın semptomlardan biridir. Bu duruma, hamilelik sırasında eldeki artan basınç, ele ekstra kan akışı veya hormonal değişiklikler nedeniyle el şeklindeki değişiklikler gibi bir dizi faktör neden olabilir.

Hamilelikte el uyuşması, artan kan akışı ve hormonal değişiklikler gibi birçok faktörden kaynaklanabilir. Bu süre zarfında kan hacmi arttığı için çoğunlukla üçüncü trimesterde kadınlar tarafından ellerde uşuşma deneyimlenir.

Hamilelikte El Uyuşması Neden Olur?

hamilelikte el uyusmasi neden olur
Hamilelikte el uyuşması neden olur

Hamilelik, kadınların birçok değişiklik yaşadığı ve günlük aktivitelere odaklanmanın zorlaştığı bir dönemdir. Artan kan hacmi ve değişen hormon seviyeleri, ellerde şişme, uyuşma veya karıncalanmaya neden olabilir. Bu durumun birçok nedeni vardır.

Ellerin uyuşması, hipoksi ve düşük tansiyonun da yaygın bir belirtisidir. Tüm bu nedenler ayrıca kalp çarpıntısı, baş dönmesi ve nefes darlığı gibi başka semptomlara da neden olabilir. Bu nedenle semptomlara titizlikle dikkat edilmesi önemlidir.

Aşağıdakiler, hamilelik sırasında ellerde uyuşma ve karıncalanmanın bazı olası nedenleridir:

– Plasenta rahme doğru hareket eder ve parmaklara kan akışını engeller.

– Bebek, annenin karnındaki sinirlere baskı yapar ve ellerinde karıncalanmaya neden olabilir.

– Annenin rahmi bebeği tutabilmek için hazırlanırken büyür. Bu da uyuşma ve karıncalanmaya neden olabilir.

Hamilelerde el uyuşması çeşitli sebepleri olan bir durumdur. Hamilelik, diyabet, tiroid sorunları ve sinir bozuklukları nedeniyle olabilir. Ancak nadir olmayan bir neden, önkoldaki basınç nedeniyle sinir liflerinin sıkışması olan karpal tünel sendromudur.

Hamile kadınlarda el uyuşması birçok farklı durum ve durumun belirtisi olabilir. En yaygın olanları hamilelik, diyabet, tiroid sorunları ve sinir bozukluklarıdır.

Hamilelikte hormonal değişiklikler, fiziksel ve yapısal değişikliklere neden olur. Bu değişiklikler meydana geldikçe, kadının hamilelik sırasında ellerinde ve ayaklarında doğuma kadar sürebilen uyuşma gelişebilir. Bu, büyüyen rahmin sinirlere baskı yapması veya median sinire baskı yapması nedeniyle oluşan şişmenin sonucu olabilir.

Karpal tünel sendromu

Hamilelikte el uyuşmasının en sık nedeni karpal tünel sendromudur. Diğer nedenler arasında sinir hasarı, enfeksiyon ve iskemik yaralanma bulunur. Karpal tünel sendromu, bileğinizdeki median sinirin (çok sayıda el, kol ve omuz kası için topraklama) sıkışması sonucu oluşan bir durumdur. Bu, şişme veya yaralanma nedeniyle olabilir. Karpal tünel sendromunun belirtileri, yüzük parmağınızda, işaret parmağınızda, orta parmağınızda ve parmaklarınızda uyuşma veya karıncalanmadır.

Karpal tünel sendromu, hamilelik sırasında el uyuşmasının en yaygın nedenidir. Bileğinize ve elinize uygulanan baskı, uyuşma, karıncalanma ve karıncalanma hissine neden olur. Karpal tünelden geçen median sinir üzerindeki baskı da parmaklarınızda ağrı, şişme ve güçsüzlüğe neden olabilir.

Hamilelikte El Uyuşması Nasıl Önlenir?

Hamilelikte el uyuşması birçok kadının ortak sorunudur. Uzmanlar, hamilelikten sonraki bir ay boyunca yazı gereçlerini kullanmaktan veya bir kitabın sayfalarını elinizle çevirmekten kaçınmanızı tavsiye ediyor.

Hamileyken el uyuşukluğu yaşıyorsanız aşağıdakileri uygulamanız önerilir:

  • Hamilelik sırasında el uyuşmasını önlemenin en etkili yolu hareket topu kullanmaktır.
  • Ellerinizi soğuk veya aşırı sıcaklıklara maruz bırakmaktan kaçının.
  • Soğuktan korunmak için eldiven giyin.
  • Aşırı ısıya maruz kalmaya karşı korunmak için eldiven giyin.

El uyuşması yaygın bir sorundur, ancak bunu önlemenin aşağıdakiler gibi birçok yolu vardır:

  • Eldiven giyin.
  • Çok sıkı yüzükler takmayın,
  • Ellerinizi uzun süreli kullanımdan kaçının.

Hamilelikte El Uyuşmasını Tedavi Etmenin En İyi Yolları Nelerdir?

hamilelikte el uyusmasi
Hamilelikte el uyuşması

Hamilelik sırasında el uyuşması, çeşitli şekillerde tedavi edilebilen yaygın bir semptomdur.

Hamilelik sırasında el uyuşması, ellerinizdeki ve bileklerinizdeki sinirler üzerindeki artan baskıdan kaynaklanır. Ayrıca parmaklarınızı hareket ettirmeyi ve nesneleri tutmayı zorlaştıran şişlikten de kaynaklanabilir.

El uyuşması için birçok farklı tedavi vardır, ancak en popülerlerinden bazıları şunlardır:

– Ellerinize ve bileklerinize ılık yağ ile masaj yapmak,

– Eldiven takmak veya atel kullanmak,

– Buz paketleri veya soğuk paketler kullanmak.

El uyuşması, bir dizi farklı tıbbi rahatsızlık ve durumun ortak bir belirtisi olabilir. Semptomların şiddetini azaltmaya yardımcı olabilecek birkaç tedavi vardır, ancak hangisinin sizin için en iyi olduğunu anlamak semptomlarınıza bağlıdır.

Hamilelikte El Uyuşmasının Sonucu

Hamilelikte el uyuşmasının sonucu ellerde, ayaklarda, kollarda veya bacaklarda his kaybı veya karıncalanmadır. Genellikle doğumdan sonra birkaç hafta süren yaygın bir durumdur.

Hamilelik, büyük bir sevinç ve beklenti zamanıdır. Her kadın minik mutluluk demetini kollarında tutacağı anı dört gözle bekler. Ama elini hissedemezsen ne olur?

Hamilelikte ayak yanması gibi el uyuşukluğu da çoğu zaman zararsızdır ve doğumdan sonra kendiliğinden geçer.

Hamilelikte el uyuşmasının sonucu, hafif uyuşmadan tam his kaybına kadar her şey olabilir. Hatta bebeğinizin emmesini veya kasılmaların baskısını hissetmenizi zorlaştırabilecek sinir hasarına yol açabilir. Sinir sistemini etkileyen diğer bazı durumlar arasında diyabet, felçten kaynaklanan felç, Parkinson hastalığı ve multipl skleroz bulunur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.