Hamileyken

Hamilelikte Eğilmek Bebeğe Zarar Verir Mi?

02.05.2022
61
Hamilelikte Eğilmek Bebeğe Zarar Verir Mi?

Birçok insanın günlük olarak yaptığı yaygın bir harekettir eğilmek. Hamilelikte eğilmek aslında bebeğin sağlığı üzerinde önemli etkisi olabilecek bir harekettir. Bu hareketi yaparken uterus vena kavaya baskı yapar ve doğmamış bebeğe giden kan akışını kısıtlar.

Birçok yönden zararlı olabileceğinden hamileyken eğilmemek önemlidir. Hamilelikte eğilmek kan akışını azaltabilir, rahim kasılmaları olasılığını artırabilir ve liste uzayıp gider.

İlk kez anne olacak kadınların en çok merak ettiği konulardan birisi de gebelikte eğilip kalkmanın bebeğe zararı olup olmadığıdır. Hamilelik döneminde eğilmegibi hareketlerin genel olarak bebeğe zararlı olduğu hakkında yaygın bir bilgi bulunmaktadır.

Anne adaylarının gebelik dönemi boyunca biraz daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Gebelik dönemi boyunca özellikle ani hareketlerden kaçınmak bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Hamilelikte Eğilmek Bebeğe Zararlı Mıdır?

Hamilelik dönemi oldukça hızlı bir şekilde ilerleyen bir süreçtir. Anne adayının karnı her geçen hızlı bir şekilde gelişmekte ve büyümektedir. Bu yüzden anne adayının hem kendisinin sağlığını hem de bebeğinin sağlığını koruması için bazı önlemler alması gerekir.

Gebeliğin mucizevi yanlarından birisi de anne karnının bebek için doğal bir yastıklama özelliğine sahip olmasıdır. Ancak annenin ani hareketler yapması veya bir yere çok sert bir şekilde çarpması veya düşmesi ister istemez bebeğin sağlığını olumsuz olarak etkileyebilmektedir.

Özellikle düşük riski yüksek olan gebeliklerde hızlı ve ani bir şekilde eğilmemeye dikkat edilmelidir. Ani yapılacak her hareket gebelik dönemi içerisinde düşük riskini biraz daha artıracaktır.

hamilelikte yere egilmek
Hamilelikte yere eğilmek

Anne adaylarının özellikle eğilirken vücutlarının dengesini korumasına dikkat edilmelidir. Son yıllarda bu duruma biraz daha özen gösterilmesi gerekir. Özellikle gebeliğin son aylarında karnın artık giderek hızlı bir şekilde büyüyeceği için de vücudun denge mekanizması da değişebilmektedir. Bu denge mekanizmasının kontrolü ise anne adayında olmalıdır.

İster istemez yürürken dengenin kaybolması veya tökezleme gibi sorunlar görülebilmektedir. Ancak anne adaylarının özellikle eğilirken ilk olarak yavaş bir şekilde dizlerinin üzerine çökmeleri ve daha sonra yapmak istedikleri hareketi yapmaları gerekir. Aynı durum eğildikten sonra kalkmak için de geçerlidir. Çok yavaş ve dikkatli bir şekilde kalkılmalı ve kesinlikle bel ile karın bölgesi zorlanmamalıdır.

Hamilelikte çömelmek sakıncalı mı?

Birçok kadın hamilelik sırasında çömelmenin uygun olup olmadığını merak eder. Bu sorunun ana nedenlerinden bazıları şunlardır:

Hamilelik kilo alımı ve pelvik ağrı dahil birçok fiziksel değişikliğe neden olabilir. Çömelme, omurgayı hizalayarak ve pelvik kaslar üzerindeki baskıyı hafifleterek bu değişikliklere yardımcı olabilir.

Hamilelik sırasında çömelme, kabızlık, hemoroid, varis ve bacaklarda veya ayaklarda şişmeye de yardımcı olabilir.

Bazı hamile kadınlar, klozet kapağı kullanmak veya çok yüksek bir klozet kapağına oturmak yerine çömelirken kendilerini daha güvende veya daha rahat hissedebilirler.

Yapılacak en iyi şey, hamilelik sırasında çömelme ile ilgili herhangi bir karar vermeden önce bu konuyu doktorunuzla görüşmektir.

Gebelik döneminde ani hareketler yapmanın sakıncaları

Hamile iken eğilmek dışında ani hareketlerde bulunmak ve en önemlisi de ağırlık kaldırmak çok risklidir. Bu durumlar pek çok tehlikeli durumun oluşmasına neden olabilir.

Ani bir şekilde eğildiğiniz zaman dengenizi kaybederek düşebilirsiniz. Anne karnının büyümesinden kaynaklı olarak karnın denge mekanizması değişeceği için eğilirken ve kalkarken dikkatli olunmalıdır.

Hamilelik dönemi içerisinde eğilmek veya hızlı bir şekilde hareket etmek kan akşının da hızlanmasına ve artmasına neden olacaktır. Anne adayının kan akışının artması ise başının dönmesine de neden olabilir. Birden yaşanacak ani baş dönmeleri denge kaybını oluşturacağı için kişinin düşmesine ve yaralanmasına neden olabilir.

Anne adayının eğilmesi mideye de ek bir baskı yapacaktır. Midenin ekşimesine veya yanmasına neden olabilir. Bu durumun sık sık yaşanması ise reflü rahatsızlığının oluşmasını tetikleyebilir.

Anne karnının büyümesi ile birlikte omurga sisteminin dengesi tamamen değişmektedir. Omurgaya ek bir baskı oluşturmamak için eğilip kalkma gibi davranışlardan uzak durulması tavsiye edilir. Gebelik dönemi içerisinde bağ dokuları biraz daha zayıfladığı için ani hareketler yapmak bu dokuların zarar görmesine de neden olabilir.

Hamilelik Döneminde Nasıl Eğilmeli?

Birçok kadın, hamilelik sırasındaki duruşlarının bebeğinin hem doğumu hem de yaşamı üzerinde bir etkisi olabileceğinin farkında olmayabilir.

Özellikle uzmanlar gebelik döneminin başından sonuna kadar bazı hareketlerin nasıl yapılması ile ilgili anne adaylarını bilgilendirmektedir. Eğilmek ise hemen hemen her uzmanın tavsiye etmediği davranışlardan biridir. Ancak ev içerisinde mecburen eğilerek yapmak zorunda kaldığınız bazı işleriniz var ise çok yavaş dikkatli bir şekilde bu hareketi yapmaya çalışmalısınız.

Öncelikli olarak eğilirken kesinlikle sırtınızı zorlamamalısınız. Bunun için bacaklarınıza ağırlığı vermeniz daha yararlı olacaktır. İlk olarak dizlerinizi yavaşça kırarak yere koyabilirsiniz.

Eğildikten sonra işinizi yavaş bir şekilde tamamlamalısınız. Kalkarken de hem karın hem de mide kaslarınıza yüklenmemeye özen göstermelisiniz. Yine ellerinizi ve dizlerinizi kullanarak ve bu bölgeye ağırlığınızı vererek kalkmanız gerekir.

hamilelikte egilmek
Hamilelikte eğilmek

Eğer yerden bir şey kaldıracaksınız bu şeyin kesinlikle ağır olmamasına dikkat etmelisiniz. Hafif ve küçük eşyaların gebelik döneminde taşınmasında herhangi bir sorun yoktur. Ancak ağırlık merkezinizi zorlayacak ve dengenizi kaybedeceğiniz ağırlıktaki cisimleri taşımanıza bebeğinizin ve sizin sağlığınız açısından sorun oluşturabilir.

Hamilelikte eğilmek bebeğe zarar verebilir. Ancak bu ve buna benzer hareketlerin kontrollü bir şekilde yapılmasının herhangi bir zararı yoktur. Eğer riskli bir gebelik yaşıyorsanız bu hareketlerden kaçınmanız daha yararlı olacaktır.

Hamilelik, birçok değişikliği ve riski beraberinde getiren bir dönemdir. En yaygın risklerden biri hamilelik sırasında bükülmektir. Bu, hamile kişinin ağırlık merkezi değiştiğinde ve denge merkezi vücudunun önünde ilerlediğinde olabilir.

Ayrıca yazımızın sonuna gelirken, hamilelikte ani hareketler bebeğe zarar verir mi bilmek de oldukça faydalı olacaktır.

Hamilelik sırasında eğilmek kas gerginliği, sırt ağrısı ve hatta pelvik ağrı gibi çeşitli sorunlara neden olabilir. Ayrıca, çok sık olursa erken doğum veya düşük yapma riskinde artışa neden olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.