Hamileyken

Hamilelikte Duygusallık Ne Zaman Başlar?

18.12.2021
316
Hamilelikte Duygusallık Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte duygusallık belirtileri sıklıkla ortaya çıkar. Bu hamileyken tamamen normal bir durum olsa da anne adaylarının endişelenmesi yaygındır.

Hamilelik kadında bir dizi değişiklik meydana getirir. Bilinen en belirgin değişiklik karnın büyümesidir. Ancak duygusal değişiklikler çoğu zaman gözden kaçabilir olsa da yaygın görülür ve kadını önemli şekilde etkileyebilir.

Bu nedenle hamilelikte neler olabileceğini iyi bilmek, değişikliklerle daha iyi başa çıkmak ve bu dönemin tadını çıkarmak için önemlidir.

Hamilelikte Duygusallık Olur Mu?

Hamilelikte duygusallık, hamileliğin daha ilk haftalarından itibaren çoğu kadında olur. Bu duygusallığa hamileliğe stres gibi çeşitli duygusal semptomlar eşlik edebilir.

Hamilelikte duygusallık olması tamamen normaldir. Bu, hormonal değişikliklerden kimlik ve benlik değişikliklerine kadar çeşitli nedenlerle ortaya çıkar ve bu da bir duygusal karışıklığa yol açabilir.

Hamile kadın hormonları (östrojen ve progesteron) büyük değişikliklere uğrar. Bu da bir dizi fiziksel ve hatta duygusal semptomlara neden olabilir.

Hamilelikte duygusallık ile ilgili en sık görülen belirtilerden bazıları şunlardır:

 • Sinirlilik ve hassasiyet,
 • Durup dururken ağlama isteği,
 • Aşırı alınganlık,
 • En küçük olayları bile kafaya takma,

Hamileliğin ilk üç ayında kadının durumlara karşı daha fazla hassasiyet göstermesi ve ayrıca daha fazla sinirli olması yaygındır.

Bu, küçük şeylerden bile rahatsız olabileceği veya normalde onu üzmeyecek küçük şeylerden bile üzülebileceği anlamına gelir.

Hamilelikte duygusallık esas olarak hormonal dalgalanmalardan kaynaklanmaktadır. Daha öncesinde depresif bozukluğu olan kadınlarda bu durum daha şiddetli ve daha rahatsız edici bir hal alabilir.

Hamilelikte duygusallığın kadınlarda meydana getirebileceği durumlar aşağıdakiler gibi olabilir:

Duygusal istikrarsızlık

Sinirlilik ve hassasiyet gibi duygusal dengesizlik de hormonal dalgalanmaların bir sonucudur. Hamile kadının duygusal durumu oldukça kararsız hale gelir ve birkaç dakika içinde neşeden üzüntüye geçebilir.

Duygusallığın sadece hormonlardan değil, aynı zamanda tüm durumdan da etkilendiğini vurgulamak yerinde olur. Kadının hamileyken kendine uygun şekilde bakma zorunluluğu, bebeğin gelişi için endişe ve hazırlıklar, bebeğin sağlı ile ilgili endişeler ve diğer faktörler hamilelikte duygusal istikrarsızlık nedenleri arasındadır.

Melankoli

Melankoli, genellikle bebeğin kaybıyla ilişkili kalıcı bir üzüntü hissidir. Yeni anne bebeğinin doğumu için hazırlanırken bebeğini kaybetmesi duygusal çöküntü ve melankoliye neden olabilir.

Bazı durumlarda bebeğini kaybetmese bile, olası sorunlar (düşük tehdidi gibi) bebeğini düşürme korkusunu yaşamasına ve bu da hamile kadının melankoli durumuna düşmesine yol açabilmektedir.

Kadın hamile kalırken ve anne olurken, kimliğinde ve benlik imajında ​​değişiklikler yaşar ki bu kötü bir şey değildir. Ancak tüm süreç duygularını derinden etkiler. Bu iyi yönde olabildiği gibi kötü yönde etkileme şeklinde de olabilir.

Bu, bebeği doğurmak istemediği veya hamile kaldığına pişman olduğu anlamına gelmez. Bu sadece yeni bir gerçeklikle karşılaştığında normal duygusal bir tepkidir.

Endişe

Hamilelik süreci ve bebeğin gelişiyle ilgili yüksek beklentiler, hamile kadınlarda çok fazla endişe yaratabilir. Bu durum aşırı olmadığı sürece zararsızdır ve anne adayı ile bebeğe zarar vermez.

Hamileyken kendine bakma konusunda aşırı endişe duyabilir. Bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelip gelmeyeceğini düşünmek ve merak etmek ana endişe kaynağı olabilir. Hatta bebeğin cinsiyeti ile ilgili sorular bile anneyi endişelendirebilir.

Dikkat dağınıklığı ve unutkanlık

Bunlar hamilelikte duygusallık belirtileri değildir. Ancak hamilelik sırasında ortaya çıkan ve hamile kadının ruh hali değişimlerini kötüleştirebilen psikolojik belirtilerdir.

Uyku düzeni hamileyken büyük ölçüde etkilenir. Bu da hem konsantre olma yeteneğini hem de hafızaya alma yeteneğini bozar.

Hamileyken kendinizi daha dikkatsiz ve unutkan buluyorsanız, endişelenmekten çok uyku düzeni gibi belirli önlemler almak, sorunun üstesinden gelmeniz için faydalı olacaktır.

Gebelikte Duygusallık Ne Zaman Başlar?

hamilelikte duygusallik
Hamilelikte duygusallık

Hamilelikte duygusallığın başlama zamanı çok erken dönemde bile olabilir. Duygusallık hamileliğin ilk belirtilerinden olduğu için gebelik oluşup kadın vücudundaki hormon artışıyla ilgilidir.

Hamileliğin ilk haftalarında duygusallık genellikle bebeğin rahime yerleşmesinden sonra başlar. Çoğu durumda bu duygusallık artarak devam eder.

Hamile kadının erken gebelik döneminde yaşadığı bu duygusal değişiklik, hamileliğin 6. Ayından sonra azalmaya başlar. Hamileyken bebeğe ve anneye herhangi bir zarar vermeyen bu duygu değişimi, doğumdan sonra tamamen geçer.

Kadının hormonal dalgalanmalar nedeniyle daha duygusal olduğu premenstrüel sendrom (PMS) durumunda meydana gelen sürece benzer. Bu semptomlar, hamileliğin birinci ve üçüncü trimesterlerinde belirgin şekilde hissedilir.

Hamilelikte Duygusallık Bebeği Etkiler Mi?

Hamilelikte duygusallık o kadar yoğun olabilir ki kadın kişiliği değişmiş gibi hissedebilir. Ancak bu semptomların endişe verici olduğu anlamına gelmez. Bu belirtilerin çoğu tamamen normaldir.

Ancak duygusallığın hamileliği ve bebeği çok etkilemediğini söylesek de bazı durumlar anne adayı ve bebeği etkileyebilir.

Duygusallığın bebeği etkileyebileceğini gösterebilecek bazı belirtiler şunlardır:

 • Günden güne artan üzüntü;
 • Kendine bakmayı ihmal;
 • Fiziksel saldırganlığa neden olabilecek sinirlilik;
 • Sık akut anksiyete atakları;
 • Stres bozukluğu;
 • Panik ataklara neden olan kaygı.

Hamilelikte stres bebeğe zarar verir mi?

Stres, hamileliğin normal ve sağlıklı gelişimini etkileyebilir. Stres plasenta yoluyla bebeğe geçer ve gelişimde değişikliklere neden olabilir. Hamilelikte stres ve üzüntü nedeniyle bebeğe geçen kortizol ve enflamatuar sitokinlerin hamileyken bebek için zararlı olabilir.

Bu zararlardan bazıları şunlardır:

 • Alerji geliştirme riskinin artması;
 • Düşük ağırlıklı doğan bebek;
 • Erken doğum;
 • Artan insülin direnci;
 • Obeziteye doğru eğilim;
 • Enfeksiyon kapma olasılığı daha yüksektir (solunum, kulak);
 • Kardiyovasküler hastalık geliştirme riskinde artış;
 • Gelişme geriliği;
 • Öğrenme güçlüğü, hiperaktivite, depresyon, anksiyete gibi sorunlara yol açabilecek beyin değişiklikleri.

Bu olası problemler nedeniyle, hamile kadının stresi iyi yönetmesi son derece önemlidir. Bunun için daha sakin kalmanın yanı sıra, size yakın olan herkesin desteğini almaya çalışın.

Hamilelikte sürekli kötü şeyler düşünüyorum: normal mi?

hamilelikte duygusallik alinganlik
Hamilelikte duygusallık alınganlık

Evet, hamilelik sırasında kötü düşüncelere sahip olmak tamamen normaldir.

“Bebek sahibi olmak istediğimden emin değilim”, “Kendimi anne olmaya hazır hissetmiyorum”, “Hamileliği sonuna kadar götüremeyeceğim” gibi düşünceler çok çeşitli olabilir.

Annenin ne hissetmesi gerektiğini ve gerçekte ne hissettiği konusunda da şüpheler sıklıkla ortaya çıkar. Yani birçok anne adayı henüz çocuklarını sevmediklerini hissetmekte ve doğduklarında onları sevemeyeceklerinden korkmaktadırlar.

Bununla birlikte annenin bebekle daha anne karnındayken her zaman sevgi dolu bir ilişki kuramayacağını belirtmekte fayda var. Çoğu zaman bu sadece bebek doğduğunda olur.

Ancak bu, çocuğunu daha az sevdiği veya ona sahip olmak istemediği anlamına gelmez. Bazı insanlar çocuklarını sevmeden önce tanımaya ihtiyaç duyarlar ve bunda yanlış bir şey yoktur.

Bazı kadınlar hamilelik için nefret hissedebilir. Ayrıca hamileliği hakkında bu tür duygulara sahip oldukları için çocuğuna karşı kendilerini suçlu hissedebilirler.

Hamileliğin geçici olduğunu ve annenin hayatının geri kalanında çocuğu hakkında nasıl hissedeceğini bilmediğini hatırlamak yerinde olur. Bu nedenle hamilelikten rahatsızlık duymak bir sorun olarak görülmemelidir. Bunlar, hamilelikte duygusallık ve buna bağlı olan yaygın endişeler nedeniyle olan, çoğu geçici bir durumlardır.

Bu düşüncelerle başa çıkmak için bazı öneriler şunlardır:

 • Meditasyon;
 • Biraz eğlence ile dikkatinizi dağıtın;
 • Korkularınızı ve sıkıntılarınızı güvendiğiniz bir kişiyle paylaşın;
 • Hamileyken karnınızdaki bebekle konuşun.

Bebekle henüz karnındayken konuşmaya çalışın, dünyaya gelmeden önce bebekle bağ kurmaya çalışmak, kötü düşüncelerin azalmasını sağlayacaktır.

Hamilelikte üzülmek ağlamak bebeğe zarar verse de duygusallık kaynaklı ağlama zarar vermez. Bu dönemde içinizden ağlamak geliyorsa, ağlayın. Bu size rahatlama sağlayacaktır.

Hamilelikte duygusallık nedenleri farklılık gösterebilir ve hamilelik, kadınlar için yoğun değişim aşamasıdır. Vücuttaki değişikliklere ek olarak, duygusallığın da etkilendiğini fark edebilirsiniz. Bu nedenle, hamilelikte duygusallık konusunda neyin yaygın olduğu ve neyin olmadığı konusunda yukarıdaki bilgiler, bu dönemin daha güzel geçmesini sağlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.