Hamileyken

Hamilelikte Düşüğü Önlemek İçin Dua

16.10.2021
750
Hamilelikte Düşüğü Önlemek İçin Dua

Hamilelikte düşüğü önlemek için dua edilerek bebeğin manevi olarak korunması amaçlanır. Hamilelik süreci gerçekten de zor bir süreçtir ve gebelik sürecinde anne adayı çeşitli nedenlerle korku içinde olabilir.

Özellikle riskli gebelik durumlarında hamilelikte düşüğü önlemek için dua edilerek mental rahatlatma sağlanabilir. Hamileyken dua etmek ve çeşitli ibadetler manevi rahatlık ve huzur sağlayarak anne adayının sağlıklı bir hamilelik geçirmesini sağlayabilir.

Hamilelikte Düşüğü Önlemek İçin Dua Okunur Mu?

Kişinin sağlıklı bir gebelik süreci geçirmesi için gerekli önlemleri alarak sağlığına dikkat etmesinin yanı sıra manevi olarak da rahatlama gerçekleştirebilir.

Hamilelikte düşüğü önlemek için dua okunması ile ilgili bilinmesi gerekenler şöyledir:

 • Hamilelik sürecinde anne adayı farklı birtakım problemler yaşayabilir. Düşüğü önleme noktasında dua edilerek sağlıklı bir süreç geçirilebilir.
 • Kişinin kendi eylemlerinin yanı sıra dua edilmesi faziletli bir davranış olarak görülür.
 • Bebeğin düşük tehlikesi içinde olması ilk 20 haftalık süreçte gerçekleşebilir.
 • Gebelik döneminde güvenilir bir doktor ile iş birliği yapılması bebeğe zarar verecek eylemlerden kaçınılması gibi durumların yerine getirilmesi halinde Allah’a sığınılarak sağlıklı bir bebek istenebilir.
 • Problemli gebelik süreçlerinde anne adayı kendine ve bebeğe dikkat ederken manevi olarak da rahatlama gerçekleştirebilir.

Ayrıca, Hamilelikte Bebeğin Sağlıklı Olması İçin Dua başlıklı yazımıza göz atın.

Hamilelikte Düşüğü Önlemek İçin Hangi Dualar Okunur?

Gebelik süresince herhangi bir problemle karşılaşmamak adına ya da riski önlemek için çeşitli dualar edilir. Dua edildiği gibi Esmalar da okunabilmektedir.

Allah’ın “Ya Mübdi” ismini 99 kere okuduğunuz taktirde, Rabbimizin izni ile hamile kadın her türlü tehlikeden korunacaktır.

Hamilelikte düşüğü önlemek için bu Esman’ın anlamı şu şekildedir:

Mübdi (Herşeyi Başlatan): Allah’ın bütün her şeyi yoktan var eden olduğu anlamındadır.

Hamileyken düşük tehlikesi olan kadın aşadaki ism-i şerifi okursa düşük olmaz ve Allah’ın izniyle kolayca doğum yapar.

“Yâ tâmmu fela tesıfül elsünü külle künhi celâlihi ve mülkihi veizzih.Yâ Tammu”

Bu esmadan Başka hamilelikte düşüğü önlemek için okunan dualar şu şekildedir:

hamilelikte dusugu onlemek icin dualar
Hamilelikte düşüğü önlemek için dualar
 • Fatır Suresi 41. Ayet:” İnnellahe yümsiküs semavati vel erda en tezula ve lein zaleta in emsekehüma min ehadim mim ba’dih innehu kane halımen ğafura”
 • Hac Suresi 65. Ayet: “E lem tera ennellahe sehhara leküm ma fil erdı vel fülke tecrı fil bahri bi emrih ve yümsiküs semae en tekaa alel erdı illa bi iznih innellahe bin nasi le raufür rahıym.”
 • Kehf Suresi 11. Ayet:” Fe darabna ala azanihim fil kehfi sinıne adeda.”
 • Kehf Suresi 14. Ayet:” Ve rabatna ala kulubihim iz kamu fe kalu rabbüna rabbüs semavati vel erdı len ned’uve min dunihı ilahel le kad kulna izen şetata”
 • Kehf Suresi 25. Ayet:” Ve lebisu fı kehfihim selase mietin sinıne vazdadu tis’a.” Şeklinde hamilelikte düşüğü önlemek için dua edilebilir.

Meryem Suresi Okumak Hamilelikte Düşüğü Önler Mi?

Gebelik dönemini zor geçiren ya da düşük riski olan kadınlar çeşitli dualar okuyarak kendilerini rahatlatıp manevi olarak bebeği koruyabilirler.

Hamilelik döneminde Meryem Suresi’nin okunması ile ilgili bilinmesi gereken noktalar şöyledir:

 • Meryem Suresi çeşitli dönemlerde hamile kalmak için okunabilir. Bunun yanı sıra hamileliği zor geçen kadınlar da bebeklerini korumak ve güvene almak için bu sureyi okuyarak manevi koruma sağlayabilir.
 • Meryem suresinin faziletleri son derece geniş kapsamlı olduğu için sıklıkla okunur.

Hamile Kalmak İçin Meryem Suresi başlıklı yazımız ilginizi çekebilir, okumanızı öneririz.

Hamilelikte Düşüğü Önlemek İçin Okunan Duanın Anlamı Nedir?

Hamilelik döneminde düşüğü önlemek için çeşitli dualar okunur. Kişi böylece bebeğini mental olarak korumaya alır.

Hamilelik döneminde düşüğü önlemek için okunan duanın anlamı şöyledir:

 • A’raf Suresi 54. Ayeti: “Bismillahirrahmanirrahîm İnne rabbekumullâhullezî halakas semâvâti vel arda fî sitteti eyyâmin summestevâ alâl arşı, yugşîl leylen nehâre yatlubuhu hasîsen veş şemse vel kamere ven nucûme musahharâtin bi emrihi, e lâ lehul halku vel emr(emru), tebârakallâhu rabbulâlemîn(âlemîne).”
 • Anlamı: “Bismillahirrahmanirrahîm Semaları ve arzı altı günde yaratan, muhakkak ki sizin Rabbiniz Allah’tır. Sonra arşa istiva etti. Gündüz, onu süratle talep eden (takip eden) gece ile örtülür. Ve güneş ve ay ve yıldızlar O’nun emrine musahhardır (boyun eğmişlerdir). Yaratma ve emir O’nun değil mi? Âlemlerin Rabbi mübarektir, şanı yücedir.”

Hamilelikte Düşüğü Önlemek İçin Dua ile İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Kişiler hangi durumlarda hangi duaları edecekleri konusunda özenli olmalıdır.

Hamilelikte düşüğü önlemek için dua ilgili bilinmesi gereken noktalar şöyledir:

 • Fatır Suresi’nin 41. ayeti, Hac Suresi’nin 65. ayeti, Kehf Suresi’nin 11. ayeti, 14. ayeti, 25. ayeti okunabilir. Bunun yanı sıra bir kâğıda yazılarak anne adayının karnına sarılabilir.
 • Zikir olarak düzenli şekilde “El-Musavvir” çekilebilir.
 • Bu süreçte annenin abdestli olması, hayırlı amel işlemesi bebek için olumlu etkiler ortaya koyar.
 • Hamilelik döneminde 1 defa hatim yapması önerilir.

Hamilelikte düşüğü önlemek için dua okunarak bebek korumaya alınabilir. Her şeyde olduğu gibi dua konusunda da samimiyet ve inanış önemlidir. Unutulmamalıdır ki her şey Yüce Allah’ın taktiridir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.