Hamileyken

Hamilelikte Doppler Testi Nedir?

05.12.2021
375
Hamilelikte Doppler Testi Nedir?

Hamilelikte Doppler testi bebeğin anne karnındaki durumunun tespiti için yapılan nitelikli görüntüleme tekniği olarak yapılmaktadır. Bebeğin amniyotik sıvısının yeterli olup olmadığı, gebelik sırasında düşük tehlikesinin bulunup bulunmadığı, organlarının durumu ve gebelik ile ilgili her türlü sürecin çözüme kavuşturulması için bu test gerçekleştirilmektedir.

Hamilelikte Doppler testi, gebeliğin her haftasında yapılabilir ve bebek için bir riski yoktur, ancak gebelik sırasında oluşabilecek tehlikeli durumların önceden tespit edilmesi ve ebeveynlerin bu konuda bilgilendirilmesi için ilk 3 ayda yapılması önerilmektedir.

Doppler Ultrason Nedir?

Doppler ultrason, ses dalgalarına dayalı bir muayenedir. Vücut içinde katı şeylerle karşılaştığında görüntüye geri yansıtacak frekansta çalışır.

Eskiden ultrason sadece 2D idi, 3D oldu ve şimdi 4D oldu. Ancak bu gelişimde en önemli şey doppler ultrasonun evrimidir. Fetal Doppler ultrason, plasentadan bebeğe ve ayrıca fetüsün vücudundaki kan akışını kontrol eder.

Doppler Testi Nasıl Yapılır?

Doppler testi yapımı jinekoloji ve doğum birini bölümü tarafından gerçekleştirilir. Ayrıntılı ultrason olarak bilinen bu test, aynı rahmin ultrason altında incelenmesi gibi bir makine yardımı ile kaygan bir jel üzerinde cihazın hareket ettirilmesi suretiyle yapılmaktadır. İşlem acısızdır hem annenin hem de bebeğin durumunun kontrol edilmesi, herhangi bir problem olup olmadığının belirlenmesi gerekir.

Hem anne hem de bebek için geçerli olan bu test, gebelik sırasında uzman doktor tarafından gebe kadına verilen bir tetkiktir. Doppler incelemesi yarım saat kadar sürebilmekte, anne ve bebeğe dair bütün detaylar cihaz üzerinden ayrıntılı bir şekilde görülebilmektedir.

Hamilelikte Doppler Testi Neden İstenir?

Hamilelikte doppler testi istenmesi rutin bir tetkiktir. Annenin ve bebeğin durumunun tespit edilmesi amacı ile belirli bir gebelik seviyesine gelmiş olan her gebeye Doppler testi uygulanmaktadır. Aslında gebeliğin herhangi bir haftasında bu test yapılabilir ve bebeğin ve annenin organ bütünlüğü, kan damarlarının durumu, kalıtsal olarak ortaya çıkan bir problem olup olmadığı konusunda bilgi verilebilir. Ancak ilk 3 ayda renkli ultrasonun istendiği bilinmektedir.

Bu test ile beraber aşağıdaki bilgiler ile ilgili sonuca ulaşılır.

  • Hem annenin hem de bebeğin kan damarlarında herhangi bir problem olup olmadığı
  • Cinsiyetin net bir şekilde belirlenmesi
  • Bebekte organ bütünlüğüne dair herhangi bir şüphe olması durumunda Doppler testi ile teker teker organlarında inceleme yapılması
  • Bebeğin kalbi ile ilgili herhangi bir problemin olup olmadığı

Gibi bilgiler, renkli ultrason ya da Doppler testi aracılığı ile anlaşılabilir. Hamilelikte Doppler testi işleminden hemen sonra doktor ebeveynlere konu ile ilgili gerekli bilgiyi sağlamaktadır.

Hamilelikte Doppler Testi Zararlı Mıdır?

hamilelikte doppler testi
Hamilelikte Doppler testi

Hamilelikte Doppler testi zararı bulunmayan bir inceleme şeklidir. Gebelik sırasında istenmekte olan ultrasonların anne ve bebek üzerinde doğrudan bir etkisi bulunmamaktadır. Aksine doğum kontrol uzmanları tarafından gebeliğin özellikle 4. ayından itibaren Doppler testinin yaptırılması önerilmektedir.

Ultraviyole ışınlar içeren ancak radyolojik olarak herhangi bir zararı bulunmayan, sesin görüntüye dönüştürülmesi yöntemine dayanmaktadır. Herhangi bir zararı bulunmayan görüntüleme yöntemi, bebeğin ve annenin gebelik sırasındaki mevcut durumunun tespiti açısından son derece önemlidir.

Hamilelikte Doppler İncelemesi Şart Mıdır?

Gebelikte doppler testi zorunluluğu bulunmamaktadır. Gebelik sırasında yapılan incelemelerin hiçbiri hekimin gebe hastayı zorunluluk altına alamayacağı durumlar arasında yer almaktadır. Hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde gebeliğin tespit edilmesi ve 40 haftalık gebelik sürecinin değerlendirilmesinde Doppler testi, halk arasındaki adı ile tam ayrıntılı ultrason kadın doğum uzmanlarının tamamı tarafından gebe olan hastaların tamamı için önerilmektedir.

Doppler incelemesi hem bebek hem de annedeki sorunların öncelikli tespiti için büyük bir önem arz etmektedir. Her ne kadar çiftlerin gebelik sırasında Doppler testini yaptırmaları için doğrudan getirilmiş olan bir zorunluluk bulunmuyor olsa da kalıtsal ya da gebelik sırasında müdahale edilerek düzeltilebilecek durumlar için Doppler testinin yapılması gerekmektedir.

Doppler Testi Fiyatları Nedir?

Hamilelikte Doppler testi fiyatı özel hastanelerde yapılmaktadır. Devlet hastanelerinde takibi yapılan gebeliklerde her ne kadar uzmanlar tarafından anne adaylarına testin yapılması önerilse de birçok devlet hastanesinde ne yazık ki ayrıntılı ultrason yapılmamaktadır. Bu testi yaptırmak isteyen kişiler için özel hastanelerde yapılan bu testin fiyatının 400-800 TL arasında değişiklik gösterdiği bilinmektedir. Bu fiyat illere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bu sebepten gebeliğinizin takibini gördüğünüz hastane ile görüşerek bilgi alabilirsiniz. Test fiyatları hastanelerin ayrıntılı görüntüleme merkezlerinde indirimli fiyatlardan yararlanabilirler. Bunun için sürekli kontakta kalmak gerekli olacaktır. Hamilelikte doppler testi, yarım saat içerisinde sonuçlanmakta, uzman birebir olarak anne adayları ile bilgi paylaşmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.