fbpx

Hamilelikte Diz Kapağı Ağrısı Neden Olur?

20.05.2022
1.593
Hamilelikte Diz Kapağı Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte diz kapağı ağrısı, hamile kadınlarda sık görülen bir sorundur. Bazı kadınlar, büyüyen rahimlerinin ağırlığı nedeniyle diz kapağı ağrısı yaşarlar.

Hamilelik sırasında diz kapağı ağrınız varsa, ağrıyı hafifletmek ve vücudunuzun üstesinden gelmesini kolaylaştırmak için yapabileceğiniz şeyler vardır.

Hamilelik hormonları vücudunuzda birçok değişikliğe neden olur, ancak genellikle gözden kaçan bir tanesi, gebelikle birlikte gelen diz kapaklarında ağrıdır. Birçok kadına hamilelik sırasında genellikle dizlerini dinlendirmeleri tavsiye edilir, bu da uzun süre hareketsiz oturmayı gerektirdiğinden zor olabilir.

Hamileyken meydana gelebilecek birçok değişiklikten biri, diz eklemini destekleyen bağlardaki değişikliktir. Bu bağlar hamilelik sırasında ağrı ve rahatsızlığa neden olabilecek kadar güçlü değildir. Yaralanmaları önlemek için hamile kadınların diz eklemi çevresindeki bağları ve kasları güçlendirmeleri gerekir.

Hamile kadının bağ ve kas gücü genellikle hamileliğin dördüncü ayından doğuma kadar azalır. Ligamentler, vücudun farklı kısımlarını çevreleyen ve bir arada tutan sert, lifli bağ dokusudur. Bir anne hamile olduğunda, bağları ve kasları genellikle dördüncü aydan doğum yapana kadar güç kaybeder.

Ligamentler kas, kuvvet ve güç üretmek için sinir sistemimizin kontrolü altında hareket eden bir grup kasılma dokusudur. Kaslara bir örnek, uyluğunuzun ön tarafında bulunan vastus medialis’tir. Hamilelik sırasında, istemsiz bir kas olduğu için lifleri normalden daha fazla büyür.

Hamilelikte Diz Kapağı Ağrısı Nedir?

Hamilelikte diz kapağı ağrısı gibi hamilelik belirtileriyle baş etmek çok zor olabilir. Pek çok kadın hamilelikleri sırasında ve hatta doğumdan sonra hamilelik belirtisi olarak diz kapağı ağrısı yaşayabilir. Hamileliğin diz kapağı ağrısına yol açabilecek bir diğer yönü de hamilelik sırasında alınan kilolardır ve özellikle de başınıza gelirse bununla baş etmek çok zor olabilir.

Hamilelikte Diz Kapagi Agrisi
Hamilelikte Diz Kapağı Ağrısı

“Diz kapağı”, kaval kemiği ile femur (uyluk kemiği) arasında bulunan alt bacaktaki kemiği tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Benzer bir görünüme sahip başka herhangi bir kemiğe de atıfta bulunabilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Nane Limon Çayı İçilir Mi?

Diz kapağı, büküldüğünde veya uzatıldığında dışa doğru çıkıntı yapan, alt bacakta oval şekilli bir çıkıntı olarak görünür. Diz kapağının vücudun diğer kemiklerine göre konumu ona adını verir.

Gebelikte Diz Kapağı Ağrısı Nedenleri ve Rahatlatmak İçin Çözümler

Gebeliğin diz üzerindeki etkileri, öncelikle dizin destekleyici bağlarındaki değişikliklerden kaynaklanır. Hamilelikte diz kapağı ağrısı nadir değildir ve rahatsızlık bazı kadınlar için biraz daha yoğun olabilir. Normal hareket etme yeteneklerini kaybetme konusunda endişelenebilecek bazı kadınlar için hassas bir konudur. Neyse ki, çoğu kadın sadece küçük bir rahatsızlık hisseder ve genellikle birkaç hafta içinde geçer.

Diz kapağı ağrısı, gebelikle ilgili en yaygın komplikasyonlardan biridir. Vücudunuz hızlı bir şekilde değiştiğinde ve yürürken, ayakta dururken veya koşarken dizlerinizdeki ağrıyı hissetmeniz doğaldır. Rahatsızlık dinlenme ve soğuk uygulama ile giderilebilir. Ayrıca, sıcak banyo yapmak, destekleyici ayakkabılar giymek ve çıplak ayakla yürümekten kaçınmak gibi hamilelik sırasında diz ağrısı için yöntemler de vardır.

Hamilelikte diz kapağı ağrısı özellikle yeni anneler için yaygın bir sorundur. Patella tendonu üzerindeki baskı nedeniyle oluşur ve çok ağrılı olabilir.

Kadınlar hamilelikleri sırasında her dizinin üstündeki üçgen şeklindeki ince tendona baskı nedeniyle diz kapaklarında ağrı yaşayabilirler. Hamilelikte yapılabilecek bazı egzersizler şişlik ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Hamilelikte diz kapağı ağrısı geçici bir sorundur, ancak ne yazık ki kan pıhtılaşması ve hareket kaybı gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Hamilelikte diz ağrısı, her yaştan kadını etkileyebilen yaygın bir sorundur. Ağrının nedeni kadının sağlığına ve yaşına göre değişir, ancak genellikle doğumdan sonra geçer. Hamilelikte bazı diz ağrıları normal olsa da artrit veya tümör gibi diğer durumlar kalıcı veya şiddetli ağrıya neden olabilir. Bu durumlarda, tedavi genellikle büyümeleri gidermek için ameliyatı içerir.

Hamilelikte Diz Kapağı Ağrısını Tedavi Etmek için Ne Yapmalı?

Hamilelik, bir kadın için yoğun fiziksel değişikliklerin yaşandığı bir dönemdir. Aynı zamanda sağlığına odaklanması gereken bir zaman.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamileliğin İlk Ayında Belde Ağrı Olur Mu?

Hamileliğin vücudunuz üzerindeki etkisinin ve vücudunuzun belirli koşullara nasıl tepki verdiğini bilmek önemlidir. Örneğin, yakın zamanda diz ameliyatı geçirdiyseniz veya hamileyseniz, hamilelik sırasında dinlenmeniz gerekip gerekmediğini bilmek zor olabilir.

Hamilelikte diz kapağı ağrısı yaygın bir şikayettir ve bir dizi faktörden kaynaklanabilir. Aşağıdakiler, hamilelik sırasında diz ağrısını tedavi etmek ve önlemek için altı ipucudur:

1) Doğru ayakkabıyı giydiğinizden emin olun.

2) Uzun süre ayakta durmaktan kaçının

3) Uzun süre oturmayın

4) Dizdeki şişliği ve basıncı azaltmak için banyo yapın

5) Dizdeki şişliği ve basıncı azaltmak için soğuk uygulayın

6) Şişmeyi azaltmak için buz paketleri kullanın

Hamilelikte Diz Kapağı Ağrısını Önlemek İçin Ne yapılmalı?

Hamilelikte Diz Kapagi Agrisini Onlemek
Hamilelikte Diz Kapağı Ağrısını Önlemek

Diz kapağı ağrısı, hamilelik sırasında vücutlarının uyumuna ekstra dikkat etmeleri gerektiğinden, hamile kadınlar için genellikle endişe kaynağıdır. Bir dizi faktörden kaynaklanabilir, ancak yürüme ve koşma gibi aktiviteler yaparken kilonuzu dengeli tutmanız önemlidir.

Hamilelikte diz kapağı ağrısını geçirmek için şunları yapmayı deneyin:

a) Hamileler, diz ve eklemlerde aşırı baskıya neden olabileceğinden sert bir yüzeye oturmamalıdır.

b) Ağrı şiddetli ise, hamile kadınlar bir ortopedi uzmanı tarafından görülmelidir.

c) Yardımcı olabilecek bazı reçetesiz ağrı kesiciler vardır.

Hamilelik sırasında ağrıyı etkileyen hormonal değişiklikler ve kemiklerin hamileliğe uyum şekli de dahil olmak üzere bir dizi faktör vardır. Diz kapağı aynı zamanda patella olarak da bilinir ve hamilelik sırasında daha belirgin hale gelir. Diz kapağınızın ağrılı olmasının nedeni, pelvisinizin genişleyip büyüyen bebeğe uyum sağlamak için hareket etmesi olabilir. Bu diz kapağında baskıya neden olabilir.

Ayrıca, gebelikte diz ve bel ağrısı nasıl tedavi edilir başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Birçok kadın hamileyken diz kapağı ağrısının potansiyel risklerinin farkındadır. Bu, çocuğunuzun geleceğini de etkileyebilecek kalıcı hasarlara yol açabilir. Ancak bu süreçte diz ağrısını önlemenin ve sağlığınızı korumak için yukarıdaki önerilere uymanız oldukça önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
    Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.