Hamileyken

Hamilelikte Diş Dolgusu Yapılır Mı?

22.01.2022
216
Hamilelikte Diş Dolgusu Yapılır Mı?

Evet, hamilelikte diş dolgusu yapılabilir. Hamile kadınların bu tür bir işlemden geçmesi mümkündür. Ancak ilk adım, diş hekiminizin hamile olduğunuzun farkında olması gerektiğini bilmektir. Bunun nedeni, buna dayanarak hamilelere uygun malzemeler seçebilecek ve işlemin ciddiyetini düşünebilecek olmasıdır.

Kadın hamile olduğunu öğrendiğinde hem kendi sağlığı hem de bebeğin sağlığı hakkında daha fazla endişe duymalıdır. Ve bu, diş sağlığını da içerir. Çünkü bu dönemde neler yapabileceğiniz ve yapamayacağınız konusunda birçok şüphe vardır.

Hamilelikte Diş Dolgusu Yaptırmak

Genel olarak hamilelikte diş dolgusu veya herhangi bir diş tedavisi yapılabilir. Bazı ilaçlar kısıtlanmış olabilir, ancak diş hekiminiz her durum için uygun ilacı yazacaktır.

Hamilelikte dişlerde herhangi bir değişiklik olmaz. Gebelik döneminde bazı kadınlar şekerli gıdaların tüketim sıklığını abartırlar ve bu da bu dönemde çürük artışına neden olabilir. Hamileyken diş dolgusu yapılmasının gerektiği durumlar da çoğu zaman bu çürükler nedeniyledir.

Hamilelikte diş dolgusu yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur, ancak esas olaran, uygun beslenme ile dişlerinizin sağlığını korumaktır.

Hamilelerde Ne Tür Dolgu Kullanılmalı?

İki tür dolgu vardır. Birincisi, metal ve cıvadan oluşan bir madde olan amalgamdır. Bu dolgu, %50 gümüş, çinko ve bakırdan, kalan %50 cıvadan oluşurlar. Kaliteli olmayan bir amalgam dolgusunda cıva oda sıcaklığında buharlaşabilir. Ve bu ağız içinde kişinin zehirli gaz almasına ve vücutta cıva biriktirmesine neden olabilir.

İkinci seçenek, bileşiminde toksik madde içermeyen dolgulardır. İkincisi, iyi bir görünüm sağlamanın yanı sıra, hamilelikte diş dolgusu yapıldıktan sonra risk oluşturmadığı düşünüldüğünde, diş hekimleri tarafından en çok tercih yöntemdir. Ancak, bu seçeneğin bir ömrü vardır ve muhtemelen değiştirilmesi gerekecektir.

Hamilelikte Diş Dolgusu Yapılırken Anestezi Uygulanabilir Mi?

hamilelikte dis dolgusu yapilirmi
Hamilelikte diş dolgusu yapılır mı

Evet, hamile kadına diş dolgusu yapılırken bölgeye anestezi uygulaması yapılabilir. Hala tartışmalı bir konu olmasına rağmen, anestezinin hamile kadınlar için risk oluşturduğu yönünde kesin bir kanıt bulunmuyor.

Hamileyken diş dolgusu yapılırken lokal anestezi uygulandığı için risk minimumdur.

Hamilelikte diş dolgusu için yapılan lokal anestezi, bileşiminde anestezik tuzun kan dolaşımına emilimini azaltacak vazokonstriktör ajanlar içermelidir. Bu, anestezi süresini artırmanın yanı sıra toksisitesini azaltır.

Lokal anestezi

Genelde lokal anestezikler, lipit çözünürlükleri (biyolojik bir zara nüfuz etme kolaylığı) nedeniyle plasentayı kolayca geçer. Yani, hamile olduğunuz için diş hekimi daha fazla özen göstermelidir.

Bu nedenle hamileyken kadınların ağız sağlığında, diş etlerinde şişme, kanama ve hatta ağız içi yara gibi vücuttaki sürekli hormonal değişiklik nedeniyle çeşitli değişikliklerin olabileceğini bilmesi gerekir.

Erken ve etkili bir şekilde tedavi edilmezse diş etlerinin iltihaplanması erken doğumla sonuçlanabilir. Başka bir deyişle önleyici tedavi sadece öneri değil, aynı zamanda hamile kadınların ağız sağlığı için esastır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.