Hamileyken

Hamilelikte Diş Ağrısı Duası

21.01.2022
312
Hamilelikte Diş Ağrısı Duası

Hamilelikte diş ağrısı duası olup olmadığı anne adayları tarafından sıklıkla merak ediliyor. Diş ağrısı için dualar Türkçe okunuşları ve Arapça okunuşu ile edilebilir. Peygamber efendimiz bu hususta çok sayıda duayı bizlere aktarmıştır.

Hamilelikte diş ağrısı dayanılmaz bil halde olabilir. Pek çok kişi diş tedavisi sürecinde yapılacak uygulamalardan çekindiği ve bebeğe zarar verebileceğini düşündüğü için farklı alternatifler aramaktadır. Bu süreçte bazı şifalı dualar ve Kur’an’da geçen ayetler kişinin vücut ağrılarına iyi geldiği için alternatif bir yöntemdir.

Hamilelikte Diş Ağrısı Duası Var mıdır?

Hamilelikte diş ağrısı duası şiddetli ve geçmeyen diş ağrılarında Allah’ın izniyle şifa verecektir.

Hamile olan anne adayının diş ağrısı için okuyabileceği bu dua anlamı ile birlikte şu şekildedir:

“Ezhibil bese rabbennasi eşfi veenteşşafi laşifae illaşifaüke şifaella yuğadirusegame.”

Türkçe anlamı: “Bedenimde var olan bu hastalığı benden al. İnsanların rabbi olan Allah’ım! Bedenime şifa ver. Biliyorum ki şifacı sensin. Senin bizlere vereceğin şifadan başka bir şifa yoktur. Bizlere öyle bir ferahlık ve şifa sun ki vücudumuzda hiçbir hastalık kalmasın.” (Buhari Müslim Ebu Davud)

Uygulamalı şekilde okunabilecek bir başka dua ise sağ elin işaret parmağı ağrıyan bölgeye koyarak ağrı hafifleyinceye kadar uygulanır. Diğer hamilelikte diş ağrısı duası şu şekildedir:

“Elif, Lam, Mim, Sad. Kaf, Ha, Ayn, Sad. Ha, Mim, Ayın, Sin, Kaf. La ilahe illa hüve rabbül arşil aziym. Üskün eyyühel vecu billezi in yeşe yüskinirriyha feyazlelene revakide ala zahirini ve lehü ma sekene filleyli vennehari vehüvessemiul aliym.”

Hamilelikte Diş Ağrısı Duası Nedir?

gecmeyen dis agrisi icin dua
Geçmeyen diş ağrısı için dua

Hamilelikte diş ağrısı duası, tüm ağrı ve acıların hafiflemesini hem bebeğin hem annenin manevi olarak huzur bulmasını sağlar.

Hamilelikte diş ağrısı duası için yapılabilecek bir uygulama da şu şekildedir:

Anne adayı ağrılı olan bölgeye sağ elini koyarak 7 kere şu duayı okur:

 “Euzu bi izzetillahi ve kudretihi min şerri ma ecidu.”

Türkçe anlamı: “Şu anda beni huzursuz eden bu hastalığın şerrinden yaratıcı ve her şeyin sahibi olan Allah’ın gücüne ve kudretine sığınıyorum.”

Hamilelikte Diş Ağrısı Duası Ağrıyı Hafifletir Mi?

Hamileyken diş ağrısını azaltan dua birbirinden farklı hadislerde yer alır. Sıklıkla görülen ve hamilelerde büyük ağrılara neden olan diş ağrısı problemi, ilaç kullanılmadan manevi olarak dualar yolu ile geçirilebilir.

Hamilelikte diş ağrısı hafiflesin diye peygamberimiz tarafından şifa olabilecek belirli dualar aktarılmıştır. Hadisler ile bugüne kadar gelen bu dualar, Allah’ın izniyle şiddetli ağrıların hafifletilmesini sağlayacaktır. İleri boyutlu olarak diş ağrısı vücudun farklı noktalarına tesir ediyorsa muhakkak ki bir doktora görünmesi tavsiye edilir.

Hamilelikte Diş Sızlamasını Kesen Dua

Hamilelikte diş sızısını iyileştiren dua inanılarak ve şifa vereceği düşünülerek okunduğunda oluşan ağrının hafiflemesini sağlar.

Duanın Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı:

“Bismillahi arkıyke min kulli şeyin yu’zike min şerri kulli nefsin ev aynin hasidin, Allahu yeşfike bismillahi arkıyke.”

Tükçe anlamı:”Allah’ın izniyle beni rahatsız eden her şeyden sana sığınırım. Kötü gözden ve hasetçi insanlardan sana sığınırım. Şifayı sen verirsin. Allah’ın adıyla yalnız sana okurum.”

“Bismillahi Allahümme dâvini bi devaike veşfini bi şifaike ve ağnini bi fadlike ammen sivâk vahzer anni ezake.”

“Allah’ın adı ile Ey Allah’ım! Beni kendi katından bir deva ile tedavi et. Şifaya muhtaç bu bedenimi kendi şifan ile koru. Kendi kereminle senden başkasına uzak et ve beni çeşitli cefalardan uzak tut.” (Heysemi, X,180)

Hamilelikte Diş Ağrısı için En Etkili Dua

Hamilelikte diş ağrısına tesirli dua için önce 3 kere euzu besmele çekilir. Bu dua içerisinde Allah’a içten bir yalvarış, çekilen acılardan tamamen Allah’a sığınma söz konusudur.

“Euzü biizzetillahi ve kudretihi min şerri mâ ecidu ve uhâziru.’ ve ‘Min şerri ma ecidü min vecei haza.”

Peygamber Efendimizin Diş Ağrısı İçin Okuduğu Dua

dis agrisi icin dua esmaul husna
Diş ağrısı için dua Esmaül Hüsna

Peygamber Efendimizin diş ağrısı için okuduğu dua günümüze hadis-i şeriflerle beraber ulaşabilmiştir.

Peygamber Efendimizin diş ağrısı için okuduğu dua şu şekildedir:

Euzû bi-izzetillahi ve bi-kudretihi min şerri ma ecidü ve uhaziru.

Hissettiğim ve çekindiğim şeyin şerrinden Allah’ın izzet ve kudretine sığınırım.

Aktarılan bir başka şifa verecek uygulama şudur:

Kişi şehadet parmağını ağrıyan bölgeye koyarak Yasin’in son sayfası okunur. (Câmi’us-Sağir, no:5218)

Hamilelikte Diş Ağrısı için Sahabeden Dua

Hamilenin diş problemi için sahabe duası oldukça tesirlidir. İnanarak okunmalıdır. Ayeti okumaya başlamadan önce ağrılı olan dişin üzerine eli koyup Fatiha ve İhlas sureleri okunur. Ardından ayet okunmaya başlanır.

Hamilelikte diş ağrısı için bir sahabenin uygulamış olduğu ayet şu şekildedir:

“Ve tera’l-cibâle tehsebuhâ câmideten ve hiye temurru merra’s-sehâbi. Sun’allahillezî etgane kulle şey’in innehu habîrun bimâ tef’elûn.(Neml – 88)”

Hamilelikte geçmeyen diş ağrısı duası ile Allah’ın izniyle en kısa sürede şifa bulacak ve bu problemden kurtulacaksınız. Diş ağrısı için dua Esmaül Hüsna da okunması oldukça etkili olacaktır. Peygamber Efendimizin diş ağrısı için okuduğu dua ile de uygulamalar yaparak Allah’ın izniyle şifa bulacaksınız. Unutmayın ki Allah’ın izniyle hamile kadının duası kabul olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.