Hamileyken

Hamilelikte Derin Nefes Alma İhtiyacı

05.12.2021
383
Hamilelikte Derin Nefes Alma İhtiyacı

Hamilelikte derin nefes alma ihtiyacı hamilelik sırasında meydana gelen nefes darlığına son derece iyi gelen ve anne adaylarının ihtiyacını duyduğu bir durumdur. Hamileyken derin nefes alma egzersizleri ve alıştırmaları anne adayları için yapılması gereken faydalı egzersizler ve alıştırmalardır.

Hamile anne adaylarının büyük bir çoğunluğu, hamileliğin ikinci üç aylık dönemin başlamasının ardından küçük bir nefes darlığı yaşamaya başlar. Bazı durumlarda bu nefes darlığı hamileliğin ilk haftalarında da görülebilir. Hamileliğin ilk haftalarında görülen nefes darlığı son derece normal bir durumdur ve anne adayının şüphelenmesi için gerekli hiçbir durum oluşturmaz.

Tabii ki nefes darlığının şiddeti ve süresi de tehlike oluşturup oluşturmayacağı konusunda bilgi verir niteliktedir. Eğer anne adayının nefes darlığı şiddetli ve sorunlu geçiyor ise bu durumda doktora gidilmeli ve profesyonel tıbbi yardım mutlaka alınmalıdır.

Hamilelikte Derin Nefes Alma İhtiyacı Neden Olur?

Hamilelikte derin nefes alma ihtiyacı büyüyen rahimin ciğerlere baskı yaparak diyaframı yukarı doğru itmesidir. Bu yukarı doğru itme durumu akciğerlere baskı yaparak annenin nefes alma işlemini zorlaştırır.

Hamilelik hormonları da bebeğinizi beslemeye yardımcı olmak için vücudunuzdaki kan hacminin artmasına neden olarak hamilelikte derin nefes alma ihtiyacının artmasında rol oynayabilir. Artan kan akışı, burun pasajlarınızı tıkayarak burun tıkanıklığına neden olabilir.

Özellikle ikiz ya da üçüz gibi çoğul bebeğin beklendiği durumlarda akciğere yapılan baskı artar. Bu durum da dolaylı olarak annenin nefes almasını daha da zorlaştırır ve hamilelikte derin nefes alma ihtiyacına neden olur. Yine bazı durumlarda plesanta içindeki su miktarının çok olması da annenin nefes almasını zorlaştırır.

Hamilelikte derin nefes alma ihtiyacı durumunda anne adayları için endişelenecek bir şey yoktur. Fakat nefes darlığının şiddetinin arttığı durumlarda anne adayının mutlaka bir doktora görünerek muayene olması gereklidir. Çünkü bazı durumlarda nefes darlığı durumu annenin ve bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Fakat genel olarak nefes darlığı çekmek anne adayının endişelerini arttırsa da zararlı bir duruma sebep olmaz. Anne adayları bebeğin gerekli miktarda oksijeni almadığı düşünebilirler fakat kapasitesi genişleyen solunum ve dolaşım sistemi sayesinde kandaki oksijen miktarı da artar. Bu durum da anne karnındaki bebeğin yeterli miktarda oksijen almasına yardımcı olur. Hamilelikte derin nefes alma ihtiyacı durumu da bebek ve anne sağlığı için oldukça önemli ve faydalı bir nefes alma biçimidir.

Hamilelikte Derin Nefes Alma İhtiyacı Bebeğe Zarar Verir Mi?

hamilelikte zor nefes alma
Hamilelikte zor nefes alma

Hamilelikte derin nefes alma ihtiyacı bebeğe zarar vermemektedir. Yapılan araştırmalar sonucu anne karnındaki bebeğin annenin nefes darlığı çekmesinden olumsuz olarak etkilenmediğini kanıtlamıştır. Kapasitesi artan ciğerler ve damarlar sayesinde bebeğe gerekli miktarlarda oksijen iletimi sağlanır.

Fakat bazı durumlarda hamilelikte derin nefes alma ihtiyacı olması gereken seviyeden daha fazla olabilir. Bu gibi durumlar tehlike teşkil edebilir ve bu durumların yaşanması ihtimalinde anne adaylarının doktora giderek durumlarını bir an önce belirtmeleri gereklidir.

Bebeğin yeterli oksijen aldığından nasıl emin olabilirim?

Bir kez daha hamileliğin özel hormonları iş başında. Hamileyken bu hormonlar akciğerlerinizin daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Böylece daha fazla oksijen pompalayabilirler ve sizi derin nefes almaya yönlendirebilirler. Sonuç olarak, hamilelikte derin nefes alma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bu normal, bu yüzden korkmayın. Sizi ve bebeğinizi oksijenle besleme işini vücudunuz yapıyor.

Hamilelikte Derin Nefes Alma İhtiyacına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte derin nefes alma ihtiyacına iyi gelen şeyler kısaca şunlardır:

  • İyi bir postür ve doğru duruş sayesinde hem nefes ritmi düzenlenir hem de omurga ve iskelet sistemi sağlığı korunur.
  • Aniden gelen nefes darlığı durumunun sebebi bebeğin hareketleri olabilir. Bu gibi durumlarda anne adayının duruşunu değiştirmesi faydasına olacaktır.
  • Birden fazla yastıkla destekli şekilde uyumak annenin nefes alışverişini kolaylaştırır.
  • Çeşitli yöntemler ile uygulanacak hamilelikte derin nefes alma egzersizleri ile hem gerekli oksijen miktarı alınır hem de rahatlama sağlanır.

Hamilelikte yapılacak nefes egzersizleri

hamilelikte nefes alma egzersizleri
Hamilelikte nefes alma egzersizleri

Hamilelikte yapılacak nefes egzersizleri için öncelikle nefes egzersizi yapılacak ortamın rahat ve sessiz olmasından emin olunması gereklidir. Gerekli ortam koşulları sağlandıktan sonra yapılacak egzersizler kısaca şunlardır:

  • Derin karın solunumu
  • Derin göğüs solunumu
  • Gırtlak solunumu

Tüm bu nefes egzersizleri sayesinde anne adayları hem kendileri için hem de bebekleri için gerekli oksijen miktarını almış olurlar. Hem de doğum sırasında değişecek olan nefes ritimleri için bir nevi ön hazırlık yapmış sayılırlar.

İşte vücudunuza iyi oksijen sağlamak için iyi bir nefes egzersizi. Ayağa kalkın: Kollarınızı yanlara kaldırırken nefes alın, aynı anda başınızı da kaldırın. Kollarınızı ve başınızı indirirken yavaşça nefes verin. Nefes alırken mideniz yerine göğüs kafenizi genişletmeye odaklanın.

Daha rahat nefes almak için ne yapabilirim?

Doktorunuz size farklı tavsiyede bulunmadıkça, her gün bir tür düşük etkili egzersiz yapmayı deneyin. Bu, hızlı bir yürüyüş yapmak kadar basit bir şey de olabilir. Egzersiz, ciğerlerinizi ve kalbinizi iyi durumda tutar ve hamilelikte zor nefes alma problemine yardımcı olabilir. Ancak, egzersiz yapmaya alışkın değilseniz, ilk saatinizde bloktan aşağı koşmayın. Egzersiz yaparken nefes almada zorluk hissediyorsanız, yavaşlayın veya durun, aşırı çalışıyor olabilirsiniz.

Hamilelikte nefes almada zorluk yaşıyorsanız yapabileceğiniz diğer bazı şeyler şunlardır:

Göğsünüzü yukarıda ve omuzlarınızı geride tutun. Bu, akciğerlerin genişlemesi için daha fazla alan sağlayacaktır. Hala nefes almada zorluk çekiyorsanız, kalkın. Ayakta durmak diyafram ve akciğerler üzerindeki baskının bir kısmını hafifletebilir.

Geceleri başınızı biraz kaldırmak için fazladan bir yastık kullanmayı deneyin. Gerçekten yatarken nefes almada zorluk çekiyorsanız, yarı oturur pozisyonda uyumayı bile deneyebilirsiniz.

Hamileliğinizin yarısına geldiğinizde, çoğunlukla sol tarafınıza yatarak uyumaya çalışmak iyi bir fikirdir. Bu yatış pozisyonu nefes almayı kolaylaştıracak ve bebeğinize giden ana kan damarları üzerindeki baskıyı azaltacaktır. Ayrıca gebe kadınlar için özel olarak tasarlanmış olan hamile yastığı daha rahat uyumanızı sağlayacaktır.

Yavaş, derin, rahat nefesler alın. (Bu, doğum sırasında yapacağınız nefes alıştırması için iyi bir uygulamadır.)

Sonuç olarak, hamilelikte derin nefes alma ihtiyacı yaygın bir durum olsa da her gebe kadında görülmeyebilir. Eğer hamileyken nefes almada zorluk çekiyor ve daha derin nefes alma ihtiyacı hissediyorsanız, yukarıdaki önerileri uygulayın. Buna rağmen hala nefes almada zorluk yaşıyorsanız durumu doktorunuza bildirin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.