Hamileyken

Hamilelikte Demir Eksikliği Bebeğe Zarar Verir Mi?

18.12.2021
340
Hamilelikte Demir Eksikliği Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte demir eksikliği bebeğe zarar verir mi sorusu hamile anne adayları tarafından çok merak edilen ve araştırılan bir konudur. Hamileyken demir eksikliği hem anne adayı için hem de bebek için oldukça zararlı etkiler yaratabilen bir durumdur.

Hamilelik döneminde görülen hafif düzeydeki demir eksiliği sorunu, hazırlanacak uygun bir beslenme programı ile düzeltilebilecek bir sorundur. Demir eksikliğinin farkına varmak için anne adayının detaylı bir muayene olması gereklidir. Ardından eksiklik durumuna göre yapılacak bir beslenme programı ile demir eksikliğinden kurtulabilir.

Fakat, hamilelikte ileri derece demir eksikliği sonuçları anne adayının bebeğini kaybetmesine kadar gidebilmektedir. Hamilelik döneminde yaşanan ileri derecede demir eksikliği, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve çeşitli enfeksiyonlar gibi farklı zararlı durumlara yol açabilir. Bu sebepten dolayı demir seviyesinin mutlaka ve mutlaka ideal düzeyde olması hem anne hem de bebek sağlığı için oldukça önemlidir.

Demir, hemoglobin üretiminden sorumludur ve uzun süreli eksikliği anemiye neden olabilir. İhtiyaç duyulan günlük miktar gıda ile karşılanabilir. Alternatif olarak hamileyken demir içeren takviye ile sağlanmalıdır. Hamileyken çok fazla demir sağlık sorunlarına neden olabileceğinden, kendi kendine demir eksikliği için ilaç tedavisi önerilmez.

Hamilelikte Demir Eksikliği Bebeğe Ne Gibi Zararlar Verir?

Hamilelikte demir eksikliğinin bebeğe zararları, demir eksikliği seviyesine göre değişiklik gösterebilir. Hamile kalındığı andan itibaren anne adayının kanında bulunan besinler yardımı ile gelişmekte olan bebek beslenir. Bu kanın besin değerlerinin iyi olması bebeğin gelişimi açısından son derece önemli bir durumdur.

Ayrıca anne vücudu bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için daha fazla kan üretme ihtiyacı duyar. Bu kan hücreleri, plesanta yolu ile bebeğe oksijen ve besin taşıyacak hücrelerdir. Bu hücrelerin demire ihtiyacı vardır. Hamilelikte demir eksikliği görülmesi bu hücrelerin işlerini tam olarak yapamaması anlamına gelmektedir.

Demir eksikliğinin zararlar kısaca aşağıdaki durumlar gibidir:

 • Normal doğum kilosundan daha düşük kiloda doğan bebek,
 • Bebeğin anne karnında hayatını kaybetmesi,
 • Çeşitli enfeksiyonlara yakalanma riski,
 • Bebeğin henüz anne karnında iken oluşmaya başlayan bağışıklık sisteminde zayıflama.

Bu gibi durumları yaşamamak için demir eksikliği görülen anne adaylarının en kısa zamanda uzman bir doktora giderek tedavi olması gereklidir.

Hamilelikte Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

hamilelikte demir eksikligi belirtileri
hamilelikte demir eksikliği belirtileri

Hamilelikte demir eksikliği belirtileri anne adayına ön uyarı niteliğindedir. Bu nedenle, demir eksikliği belirtilenin bilinmesi erken önlem almak için oldukça önemlidir.

Hamileyken demir eksikliğinin belirtileri yorgunluk, nefes darlığı ve enfeksiyon kapma eğiliminin artmasıdır.

Demir eksikliği yaşayan anne adaylarının gördüğü belirtiler kısaca şunlardır:

 • Halsizlik
 • Uyku hali
 • Çabuk yorulma
 • Çarpıntı
 • İştahsızlık
 • Kabızlık
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Dil atrofi
 • Saç dökülmesi

Bu gibi belirtileri yaşayan anne adaylarının vakit kaybetmeden kadın doğum uzmanına giderek muayene olması gereklidir. Gerekli testler yapıldıktan sonra, hamile kadında demir eksikliği olması durumunda, doktor muhtemelen demir vitamin takviyesi önerecektir.

Hamilelikte Demir Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

Hamileyken hemoglobin seviyelerini kontrol etmek için kan testleri yapılır. Hamilelikte bebeğin beslenmesi için kana ihtiyaç olduğu ve demir ihtiyacı öncelikli olduğu için değerlerin normalden biraz daha düşük çıkması sık görülen bir durumdur. Çoğul gebelik veya daha önce birkaç defa hamilelik söz konusu olduğunda, demir depoları kolay tükenir.

Hemoglobin seviyesi, desilitre kan başına on gramdan azsa, hamilelik riskli kabul edilir. Hamilelikte demir eksikliği teşhisi konulursa, doktorunuz size beslenme tavsiyesi verebilir ve demir içeren bir takviye reçete edebilir.

Hamilelikte demir eksikliği için kullanılan takviyeler kabızlık, mide bulantısı veya ishal gibi yan etkiler gösterebilir. Ancak bu yan etkiler diğer ilaçların yardımıyla hafifletilebilir. Daha şiddetli anemi varsa, damardan demir vitamini verilmesi gerekebilir.

Hamilelikte demir eksikliğinin tedavisi, eksikliğinin derecesine göre değişiklik gösterir. Düşük seviyeli demir eksiklikleri beslenme programının düzenlenmesi ile tedavi edilebilir. İleri seviyedeki demir eksikliklerinde ise doktor tarafından anne adaylarına reçete ile ilaç önerilmektedir.

Daha önce bu durumu yaşamamış olsanız bile, hamilelikte demir eksikliği nedeniyle anemi gelişebilir. Erken tespit edilip tedavi edildiğinde, durumun büyük sonuçları yoktur. Ancak daha ciddi durumlarda erken doğum ve anemik bebek gibi sorunlara yol açabilir.

Anemi nedir?

Anemi, vücudun dokularına oksijen taşımak için yeterli kırmızı kan hücresinin olmaması durumudur. Bu dokular ihtiyaç duyduklarını alamadıklarında vücuttaki birçok organ ve fonksiyon etkilenir.

Hamile kadının vücudu bebeğin büyümesini desteklemek için daha fazla kan üretir. Kadın vücudu yeterince demir almıyorsa, vücut fazladan kan yapmak için yeterli kırmızı kan hücresi yapmaz.

Bu nedenle hamile kadınlar, bebeğe besin sağlamak için vücudun ürettiği aşırı miktarda kan nedeniyle anemi geliştirme riski altındadır. Hamilelikte anemi hafif olabilir ve erken teşhis edilirse kolayca tedavi edilir. Ancak tedavi edilmediği takdirde hem anne hem de bebek için tehlikeli olabilir.    

Gebelikte anemi türleri

Her hamile kadın anemik olma riski altındadır. Çünkü hamile kadınların normalden daha fazla demir ve folik aside ihtiyacı vardır.

Gebelikte anemi, vitamin eksikliğine bağlı olarak 3 türlüdür:

Demir eksikliği anemisi

hamilelikte demir eksikligi anemisi
Hamilelikte demir eksikliği anemisi

Demir eksikliği anemisi, hamilelikte en sık görülen anemi türüdür. Demir, kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir mineraldir ve oksijeni akciğerlerden vücudun geri kalanına taşımak ve kasların oksijeni depolamasına ve kullanmasına yardımcı olmak için kullanılır. Demir eksikliğinde vücut yorulabilir ve enfeksiyona karşı direnci azalır.

Folat eksikliği

Folat, yeşil yapraklı sebzeler gibi belirli gıdalarda doğal olarak bulunan bir B vitamini türüdür. Vücudun sağlıklı kırmızı kan hücreleri de dahil olmak üzere, yeni hücreler yapması için gereklidir.

Hamileyken kadınların ekstra folata ihtiyacı vardır. Ancak bazen beslenme sırasında yeterince alınamaz. Folat yeterince alınmadığında vücut, dokulara oksijen taşımak için yeterli normal kırmızı kan hücresi üretemez.

B Vitamini eksikliği

B12 vitamini vücudun kırmızı kan hücresi üretimi için gereklidir. Bazı kadınlar beslenme sırasında yeterince alabilse de vücudun vitamini işlememesi ve bunun sonucunda eksikliğe neden olması mümkündür.

Hangi Besinler Demir Bakımından Zengindir?

hamilelikte demir eksikliği için ne yemeli diye soran kadınlar için demir bakımından zengin besinler kısaca şunlardır:

 • Kırmızı et
 • Yumurta
 • Baklagiller
 • Pekmez
 • Yeşil Sebzeler
 • Fındık ve fıstık

Belirtilen besinlerin düzenli olarak alınması hamilelikte demir eksikliği durumunun ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.