Hamilelikte Cinsel İlişki Faydaları Nelerdir?

17.08.2021
1.055
Hamilelikte Cinsel İlişki Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte cinsel ilişki, hamile bir kadın ve eşi için bazı yararları olabilir. Doktorlar, herhangi bir risk olmadığı ve kadının ilişki için kendini rahat hissettiği sürece hamilelikte cinsel ilişkiye izin verir. Yakın temas, rahim içinde korunan bebeğe zarar vermez.

Çocuğun, hamilelikte cinsel ilişki sırasında hareket etmesi veya hareketsiz olması mümkündür. Ancak bu faktör cinsel ilişkiden çok hormonlarla ilgilidir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Faydaları

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında kadının daha iyi orgazm yaşaması mümkündür. Bunun nedeni, artan kan akışı, hamile kadınlar için artan sayıda ve daha güçlü orgazm anlamına gelebilir.

Formda kalmak için hamileyken cinsel ilişki yaşanması faydalı olabilir. Hamilelikte cinsel ilişki kalori yakar ve her iki partnerin de formda kalmasına yardımcı olabilir.

Diğer zamanlarda olduğu gibi gebelikte cinsel ilişki eşler arasında bağı güçlü tutar. Bazı çiftler hamilelik sırasındaki cinsel aktivitenin onları daha da yakınlaştırdığını fark edebilir.

Bağışıklık sistemine bir destek sağladığını da belirtmekte fayda ver gebelik döneminde ilişkinin. Bir çalışma, eşlerin birlikte yatmasının soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonları uzak tutmaya yardımcı olan bir antikor üretimi sağladığını bulmuştur.

Hamilelikte cinsel ilişkide orgazm, anne ve bebeğin mutlu ve rahat hissetmesine yardımcı olabilecek endorfin salgılar.

Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir kadının doktoru başka türlü söylemediği sürece hamileliği boyunca ilişkiye devam etmesi tamamen güvenlidir. Aslında, kadının cinsel dürtüsü, hamileliğin belirli aşamalarında artabilir ve hamileyken cinselliğin bazı faydaları olabilir.

Karnı büyüdükçe kadın, hamilelikte cinsel ilişki sırasında belirli pozisyonların daha rahat olduğunu keşfedebilir. Açıkça ilişki hakkında konuşmak, her iki partnerin hamilelik boyunca cinsel ilişkiden keyif almasına yardımcı olabilir.

Hamileyken hamile kalmak

Her bebek için farklı gebelik yaşları olan çift hamilelik denemeyi hiç düşündünüz mü? Bir kadının hamileyken hamile kalması mümkündür. Bu farklı gebelik yaşları olan çift yumurta ikizlerine neden olur. Son derece nadir olmasına rağmen, süperfetasyon olarak bilinen, hamileyken hamile kalmak imkânsız değildir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Kabızlık Nasıl Giderilir?

Hamilelikte cinsel ilişki güvenli midir?

Cinsel ilişki, tipik, komplike olmayan bir hamilelik sırasında bebeğe hiçbir aşamada zarar vermez. Bebek cinsel ilişki sırasında güçlü rahim kasları, amniyotik sıvı ve serviks çevresinde gelişen bir mukus tıkacı ile korunur.

Bazı insanlar hamilelikte cinsel ilişkinin veya orgazmın bebeğe zarar verebileceğine, düşük yapma ihtimalini artırabileceğine veya erken doğuma neden olabileceğine inanmaktadır. Ancak, sağlıklı bir hamilelikte bunların hiçbiri doğru değildir.

Hamilelikte cinsel ilişki erken doğuma sebep olur mu?

Hamilelik sırasında cinselliğin erken doğum riskinin artmasıyla bağlantısı yoktur. Hamilelikte cinsel ilişki erken doğuma sebep olmaz.

Birçok çalışma, hamilelik sırasındaki cinselliğin, erken doğum veya doğum öncesi riskinde bir artışa neden olmadığı sonucuna varmıştır. Bununla birlikte, doktorunuz yüksek risk altında olduğunuzu düşünüyorsa, kişinin hamilelik sırasında veya daha sonraki aşamalarda cinsel ilişkiden kaçınmasını önerebilir.

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında orgazm sırasında Braxton Hicks kasılmalarının, gebeliğin son dönemlerinde başlayabilmesi muhtemeldir.

Braxton Hicks kasılmaları, bazı kadınların hamileliğinin sonuna doğru yaşadığı hafif kasılmalardır. Bu kasılmalar doğumu göstermez veya tetiklemez, bu nedenle endişelenmeyin.

Göğüs uyarıldığında, vücut oksitosin, diğer şeylerin yanı sıra rahim kasılmalarını ve anne sütü üretimini indükleyen bir hormon üretir. Zaten düşük yapma riski altında olan kadınlar için uyaran erken doğuma neden olabilir.

Hamilelikte en iyi ilişki pozisyonları

hamilelikte cinsel iliski
Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları

Gebeliğin sonraki aşamalarında, çiftler hamile karnına baskı yapmayan pozisyonları seçmelidir. Eğer bir kadın sırtüstü yatarsa, bebeğin ağırlığı iç organlarına ya da ana damarlarına fazladan baskı uygulayabilir.

Kadın hamilelikte cinsel ilişki sırasında, penetrasyon derinliğini ve hızını kontrol edebileceği pozisyonlarda daha rahat hissedecektir.

Hamileyken cinsel ilişkide rahat pozisyonlar arasında, hamile kadının eşinin üzerinde olması, yan yana veya yatağın kenarında oturması sayılabilir.

Hamilelikte cinsel ilişkiden ne zaman kaçınmalı?

Doktorunuz aşağıdakilerin var olması durumunda hamilelikte cinsel ilişkide bulunmamanızı önerebilir:

  • Düşük veya erken doğum riskini artırabilecek olan serviks ile ilgili sorunlar
  • İkiz hamilelik
  • Plasenta previa, burada plasenta kısmen veya tamamen servikse girişi kaplar
  • Rahim ağzının erken açıldığı servikal yetmezlik
  • Erken doğum riski
  • Önemli miktarda kan kaybı veya açıklanamayan vajinal kanama
  • Amniyotik sıvı sızıntısı
Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Baldır Ağrısı Hakkında Bilmesi Gerekenler

Hamile kadının kendisini ve bebeğini cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan koruması esastır. Bu, yapılan tüm cinsel aktivite sırasında kondom kullanmak anlamına gelir.

Gebeliğin cinsel dürtü üzerindeki etkileri

Hormon artışı, özellikle ikinci trimesterde kadının cinsel dürtüsünü artırabilir. Hamilelik, insanların cinsel dürtülerini farklı şekillerde etkiler ve bunu açıklayan genel bir cevap yoktur. Hormonların artışı ve cinsel organlara kan akışının artması, özellikle ikinci trimesterde kadının cinsel dürtüsünü artırabilir.

Bazı kadınlar, enerji seviyelerini düşürmek veya fiziksel acıları azaltmak için dalgalanan hormonların neden olduğu cinsel dürtülerinde bir düşüş yaşayabilir. Bazı hamile kadınlar, özellikle hamileliğin ilk üç ayında libidoda bir düşüş yaşayabilir. Ancak bu, cinsel ilişkiden kaçınmanın doğal bir belirtisi olarak yorumlanmamalıdır.

Hamilelik, eşin cinsel ilişkisini de etkileyebilir. Bazı erkekler, göğüs ölçülerinde artış gibi vücut şeklindeki değişikliklerden dolayı hamile partnerlerine daha fazla ilgi gösterebilir.

Bazı durumlarda her iki tarafın da hissettiği endişe, onları ilişkiyle daha az ilgilenmelerine neden olabilir. Her iki partnerin de rahat edebileceğinden emin olmak için ilişki konusunda açık olmaları esastır.

Doğumdan sonra cinsel ilişki

Dogumdan sonra cinsel iliski
Doğumdan sonra cinsel ilişki

Tüm yeni annelerin doğum yaptıktan sonra iyileşmek için zamana ihtiyaçları vardır. Vücudun iyileşmesi için zamana, serviksin kapanmasına, doğum sonrası kanamanın durmasına ve vajinal akıntıların iyileşmesine izin vermelidir. Bunlar olmadan, doğumdan sonra cinsel ilişki olmaması tavsiye edilir.

Rahimdeki kesiklerin iyileşme döneminden dolayı (vajinal doğumda bebeğin atılmasını kolaylaştırmak için perine kesiklerinin ve sezaryen ameliyatı yapıldığında yaraların), doğumdan sonra cinsel ilişki için standart öneri en az 40 gündür. Vücudun fiziksel olarak toparlanması, enfeksiyonlardan kaçınmak ve kadının kendini daha güvende ve daha iyi bir ruh halinde hissetmesi için 40 gün yeterli olduğu kabul edilen bir zamandır.

Kadınlar hazır olduklarını hissettiklerinde doğumdan sonra cinsel ilişki yaşayabilir. Ailede yeni bir bireye bakmakla harcanan enerji kaybı nedeniyle, kadının doğumdan sonra cinsel ilişki istemediği zamanlar olabilir.

Hamileyken cinsel ilişkinin birçok faydası olduğu bir gerçek. Hamilelikte cinsel ilişki, anne veya bebek için herhangi bir risk ile ilişkili değildir. Cinsellik ile ilgili olsun veya olmasın, kadın hamilelik sırasında olağandışı bir ağrı veya kanama yaşarsa, hemen doktoruyla iletişim kurmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.