fbpx

Hamilelikte Cep Telefonu Zararlı mı?

04.06.2022
590

Hamilelikte cep telefonu kullanımı, yaygın iletişim aracı olması nedeniyle yaygındır. Ancak birçok kişi, özellikle hamilelik döneminde cep telefonlarının insan sağlığı üzerindeki olası etkileri konusunda endişe duymaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), cep telefonu kullanımının kansere veya diğer sağlık sorunlarına neden olduğu sonucuna varmak için yeterli kanıt bulunmadığını bildirmiştir. Cep telefonlarından kaynaklanan elektromanyetik alanlar ile kanser arasında bir bağlantı olduğunu öne süren bazı çalışmalar var, ancak bu henüz kanıtlanamadı.

Bir araştırma, 20 yaşından önce cep telefonu kullanan çocukların, 20 yaşından önce cep telefonu kullanmayanlara göre beyin kanserine yakalanma olasılığının daha yüksek olduğunu buldu.

Cep telefonları yaygın bir radyasyon kaynağıdır. Sonuç olarak, hamileyken bile cep telefonu kullanımı giderek daha popüler hale geliyor. Ancak soru şu: hamilelikte cep telefonu zararlı mı?

Hamilelikte Cep Telefonu Kullanımının Zararları ile İlgili Araştırmalar

Amerikan Pediatri Akademisi’ne (AAP) göre, hamilelikte cep telefonu kullanımının fetüs veya bebek için herhangi bir sağlık sorununa yol açtığına dair bir kanıt yoktur. Ancak AAP, “uluslararası standartlar tarafından güvenli kabul edilen seviyelerde radyo frekansı elektromanyetik alanlara (RF-EMF) maruz kalmanın zararlı olacağını” ve hamilelik sırasında kaçınılması gerektiğini belirtmektedir.

National Toxicology Programı (NTP) tarafından yayınlanan çalışma, hamilelik sırasında cep telefonu radyasyonunun zararlı olabileceğini bildirmiştir. NTP, cep telefonlarının insanlarda kansere ve diğer üreme sorunlarına neden olabileceğini buldu.

Yapılan bir araştırmanın sonuçları, hamilelik sırasında cep telefonu kullanan kadınların kansere yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu buldu.

“Journal of Reproductive Medicine” de yayınlanan bir araştırma, hamilelikte cep telefonu kullanımının düşük ve ölü doğum riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu buldu.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  İkiz Gebelikte Beta HCG Değerleri Nasıl Artar?

Gebelikte Cep Telefonu Zararlı Mı?

hamile kadinlarin cep telefonu kullanmasi
Hamile kadınların cep telefonu kullanması

Hamilelikte cep telefonu kullanımı ciddi bir sağlık sorunudur. Kablosuz endüstrisi, fetüse zarar verme riskini azaltmak için çok çalışıyor. Örneğin, cep telefonlarından yayılan radyasyon miktarını azaltmak için yeni teknolojiler ve stratejiler geliştiriyorlar.

Cep telefonları gelişmekte olan bir fetüse zarar verebilecek elektromanyetik dalgalar yayar. Çünkü cep telefonu elektromanyetik dalgalar yayar ve hamile kadının vücudu bu dalgaları emer. İki tür cep telefonu radyasyonu vardır: iyonlaştırıcı olmayan ve iyonlaştırıcı. İyonlaştırıcı olmayan radyasyon, kimyasal bağları kırmak için yeterli enerjiye sahip değildir, bu da kansere neden olamayacağı veya DNA’ya zarar veremeyeceği, ancak yakındaki dokuya zarar vereceği anlamına gelir.

Cep telefonları ve hamilelik konusunda çok sayıda araştırma yapıldı. Cep telefonu kullanımı kadın sağlığını etkiler mi? Cep telefonu radyasyonu insan vücudunu etkiler mi? Bu soruların cevapları hala bilinmiyor ve bu sorular hakkında daha fazla bilgi edinebilirsek faydalı olacağını düşünüyoruz.

Cep telefonları bebeğiniz için tehlikelidir

Cep telefonları bize birçok yönden yardımcı olan harika bir buluş. Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiler ve onları işten sosyalleşmeye kadar her şey için kullanıyoruz. Ama bir dezavantajı var.

Cep telefonlarının beynimiz üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Araştırmalar, hipokampüsü küçültmek ve gri maddeyi azaltmak da dahil olmak üzere beyinde değişiklikler yaratabileceklerini göstermiştir. Ayrıca empatiyi azaltır ve insanları daha az mutlu eder.

Cep telefonlarının sorunu, ürettikleri elektromanyetik dalgaların, özellikle de onlara uzun süre maruz kaldığımızda sağlığımız için tehlikeli olabilmesidir. Ve bebeklerin beyinleri hala gelişmekte olduğundan ve annelerinin yanında daha fazla zaman geçirdiklerinden, bu dalgalardan zarar görme riskleri daha yüksektir.

Emzirirken cep telefonu kullanmamalı

hamileyken cep telefonu kullanimi
Hamileyken cep telefonu kullanımı

Cep telefonları anneler ve bebekleri için bir oyalamadır. Yeni bir araştırma ile bebeklerini cep telefonu kullanırken emziren annelerin, cep telefonu kullanmayanlara göre emzirmeyi bırakma olasılıklarının daha yüksek olduğu bulundu.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Pancar Suyu İçilir Mi?

Emzirirken cep telefonları kullanılmamalıdır, çünkü annelerin dikkatini dağıtır ve onları yapılan işe daha az dikkat eder.

Emziren bir annenin cep telefonunu kullanması güvenli değildir. California Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, bebeklerini toplum içinde emziren ve telefonlarını kullanan kadınların %82’sinin çocuklarını elektromanyetik radyasyona maruz bırakacağını buldu.

Amerikan Pediatri Akademisi tarafından yapılan bir araştırma, hamile kadınların emzirirken cep telefonu kullanmaması gerektiğini buldu. Çünkü cep telefonunun yaydığı elektromanyetik dalgalar anne sütü yoluyla bebeğe geçebilir ve onlara zarar verebilir.

Pediatrics adlı bir dergide yayınlanan araştırma, anneleri emzirirken cep telefonu kullanan çocukların, maruz kalmayanlara göre davranış sorunları yaşama riskinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Sonuç olarak, hamilelikte cep telefonu kullanımı sınırlandırılmalıdır. Cep telefonları hamile kadınlara zararlı olabilecek elektromanyetik radyasyon yayar. Radyasyon düşük veya doğum kusurlarına neden olabilir.

Ayrıca, hamilelikte saç boyatmak zararlı mı başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), cep telefonu kullanımını olası bir kanserojen olarak sınıflandırmıştır. Cep telefonu kullanan çocuklar ve gençler için riskin daha yüksek olup olmadığı açık değildir, ancak maruz kalmalarını sınırlamak en iyisidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.