Hamileyken

Hamilelikte Burun Spreyi Kullanılır Mı?

20.02.2022
265
Hamilelikte Burun Spreyi Kullanılır Mı?

Hamilelikte burun spreyi kullanılır mı sorusu kadınların sıklıkla cevabını aradığı soruların başında gelmektedir. Özellikle hamilelikte burun tıkanıklığının yaygın olduğu düşünülürse, sık sorulması normaldir ve dikkate değer bir konudur.

Hamilelikte burun spreyi sadece tıbbi gözetim altında kullanılması gereken bir ilaç türüdür. İlacın hamile kadınlar için güvenli olduğuna ilişkin onaylanmış bir çalışma yoktur. Bu nedenle doktorun, hamile kadının bu ilacı kullanıp kullanamayacağını analiz etmesi gerekir.

Hamilelikte Burun Spreyi Neden Kullanılmaz?

Hamilelikte burun spreyinin kullanılmamasının ana nedeni, bu tür ilaçların damarlarda küçülmeye neden olmasıdır.

Hamileyken tıbbi değerlendirme çok önemlidir. Çünkü hamilelik sırasında burun tıkanması çok yaygındır. Bunun nedeni, kadının kan akışında artış olması, burun damarlarının daha da genişlemesine neden olmasıdır. 

Ayrıca östrojen gibi bazı hormonlardaki artış da nazal mukus üretimini uyarabilir.

Bu duruma gestasyonel rinit denir ve gebeliğin ilk haftalarından itibaren ortaya çıkabilir ve son trimesterde şiddetlenebilir. Genellikle doğumdan sonra geçer.

Gestasyonel rinit sadece tıkalı veya burun akıntısı ile karakterizedir ve doktora bildirilmelidir.

hamilelikte burun spreyi
hamilelikte burun spreyi

Hamilelikte baş ağrısı veya boğaz ağrısı, öksürük ve ateş gibi başka semptomları varsa, soğuk algınlığı veya grip gibi hastalıkların olması da muhtemeldir.

Bu durumlarda sorunun kaynağını tedavi etmek için en iyi tedaviyi uygulayacak olan doktora danışmanız önerilir. Çünkü hamilelikte burun spreyi semptomları hafifletmek için kısa süreliğine iyileşme sağlayabilir. 

Herhangi bir ilaç kullanmadan önce tıbbi yardım alın. Kendi kendine ilaç kullanımı, anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye atabilir.

Hamilelikte Burun Spreyi Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte burun spreyi kullanımı doğum uzmanı tarafından yönlendirilir ve izlenirse genel olarak bebeğe zararı olmaz.

Ancak, reçetesiz burun spreyi kullanılması durumunda olumsuz sonuçları olabilir. Çünkü bunlar vazokonstriktör ilaçlardır, yani kan damarlarını küçültür.

Yan etkiler arasında kalp atışı ve kan dolaşımında değişiklikler olabilir.

Hamilelikte burun spreyi kullanımı sonucunda, hamile kadının dolaşım sistemi tehlikeye girdiğinde, plasentadaki kan akışı da bozulabilir. Bu da bebeğin sağlığını ve doğru gelişimini tehlikeye atabilir.  

Ayrıca, hamilelikte burun spreyi kullanılması uykusuzluğa ve huzursuzluğa neden olabilir.  

Hamilelikte Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Hamile kadınlar, kan akışını değiştirebilecek ve bebeğe zarar verebilecek burun spreyi kullanmaktan kaçınmalıdır. C vitamini alımını artırmak ve günde 2 litre su içmek gibi bazı önlemler hem anne hem de bebek için risk oluşturmadan, hamilelikte burun tıkanıklığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Hamilelikte burun tıkanıklığını açmak için diğer ipuçları şunlardır:

  • Sıcak suda banyo yapın ve duş alırken burnunuzu sümkürün;
  • Sıcak su dökün ve buharı içinize çekin. Buharın açıçı etkisini arttırmak için bir miktar tuzu kaynamış su ile karıştırabilirsiniz;
  • Burnunuzu daha fazla tahriş edebilecek güçlü kokulardan (kimyasallar, boya ve sigara dumanı gibi) kaçının;
  • Yatarken başınızı yastık veya yastıklarla yükseltin. 
hamilelikte otrivine burun spreyi kullanilir mi
hamilelikte otrivine burun spreyi kullanılır mı

Otrivine ve diğer burun spreyleri hamileliğe zarar verebilir. Bu nedenle hamile kadınlar bu ilaçları kullanmaktan kaçınmalıdır.

Burun tıkanıklığını açmaya ve gestasyonel rinitle savaşmaya yardımcı olmak için C vitamini ve su alımı artırmalıdır. Hamilelikte soğuk algınlığı nedeniyle burun tıkanıklığı yaşıyorsanız, uygun tedavi için mutlaka doktora görünün.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.