Hamileyken

Hamilelikte Burun Kanaması Hangi Aylarda Olur?

21.01.2022
259
Hamilelikte Burun Kanaması Hangi Aylarda Olur?

Hamilelikte burun kanaması başlangıcı son üç ayında giriş yapıldığında fark edilen bir durumdur. Yapılan araştırmalar, hamilelik döneminde burun kanamasının sıklıkla yaşandığını ve panik yapılmaması gerektiğini söylüyor.

Hamilelikte burun kanamasıyla ilgili yine de iyi bir gözlem yapılarak sürecin takip edilmesi gerektiğini vurgulamak gerekir.

Hamilelikte burun kanamasına hormonlardaki artış ve kan basıncı seviyesindeki yükselme neden olabilir. Kadınlarda bazen korkuya ve endişeye neden olan bu durum hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Hamilelikte Burun Kanaması Neden Olur?

Hamilelikte burun kanamasının sebebi yaygın olarak hormonlardaki artışın neden olduğu bilinir. Burundaki kılcal damarlar oldukça hassastır. Süreçte daha da işleyebilir ve hassasiyetini daha da arttırabilir. Bunun yanında daha çok mevsimsel nezle sürecinde hassaslaşan burun yapısına nazik davranmamakta böyle bir duruma neden olabilir.

Hamilelikte burun kanamasının nedeni farklı faktörleri içerebilir. Anne adaylarının bu süreçteki hassasiyetleri bu duruma daha çok etki eder. Daha çok hormonal dengedeki değişiklikler ve hassaslaşan burun içi damarların darbelere karşı daha hassas hale gelmesi burun kanamalarına neden olur. Bu durum kuru havalarda daha çok meydana gelir.

Hamilelikte burun kanaması normaldir. Bu, hamilelik sırasında meydana gelen ve kan damarlarının genişlemesine ve nazal mukoza damarlarının genişlemesine neden olan hormonal değişiklikler nedeniyle olur. Hamileyken artan hormonlar burun içi kılcal damarların şişmesine de neden olur.

hamilelikte burun kanamasi neden olur
Hamilelikte burun kanaması neden olur

Aslında hamilelikte yüksek tansiyon problemi, gebe kadınlarda daha yaygın olan burun kanamasının ikincil nedenlerinden biridir. Çünkü yüksek tansiyon kan damarlarının yırtılmasını veya çatlamasını kolaylaştırır.

Hamileyken burun kanamaları kışın veya havanın daha kuru olduğu zamanlarda daha fazla meydana gelebilir. Çünkü kuru hava burun içindeki küçük kan damarlarının yırtılmasını kolaylaştırır.

Hamilelikte Burun Kanamasına Ne Yapılmalıdır?

Hamilelikte kanayan burun için uygulanabilecek tedavi yolları öncelikle bu durumu yaşayan kadın sakin olmalıdır. Kanama durumunda bir nesne ile burnu kapatmak yerine başı öne eğerek kanın akması beklenir. Bu süreçte kanamayı durdurabilmek için burun delikleri üst kısmından hafif bir şekilde baskı uygulanarak durdurulmaya çalışılmalı, nefes alma sürecine ağızdan devam etmelidir.

Hamilelikte burun kanaması yaşayan bir hamileye müdahale edilecekse bir buz parçası yardımı ile burun üzerindeki kısımlara hafif hafif ovalama uygulanabilir. Kanama bölgesine müdahale edildikten sonra durduğu anda kişinin genel tansiyon seviyesine bakılır. Bunun nedeni kanamanın hamilelikten değil daha farklı bir sebepten kaynaklanabileceği ihtimalidir. Anormal bir durum söz konusu ise muhakkak ki doktorla görüşülmelidir.

Hamilelikte burun kanaması varsa, çoğu burun kanaması dakikalar içinde kendiliğinden geçtiğinden ve acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymadığından hamile kadın her şeyden önce sakin kalmalıdır.

Aşağıdaki adımlar izlenerek durum çözülebilir:

 • Burnun kanayan tarafını birkaç dakika bastırın;
 • Dik oturun, dümdüz ileriye bakın;
 • Başınızı kaldırmayın veya indirmeyin;
 • Burun deliğine bir pamuk topu koyun ve burnu 5 ila 10 dakika daha sıkıştırmaya devam edin;
 • Kanama durduğunda burnunuzu sümkürmeyin, bu yeni kanamaya neden olabilir;
 • Burun deliklerine hiçbir şey sokmayın;
 • Pamuklu çubuk, parmak veya başka herhangi bir malzeme veya nesne ile burun deliklerini temizlemeye çalışmayın.

Burun kanaması devam ederse, acil tıbbi yardım alınmalıdır. Hamilelik sırasında sık görülen burun kanamaları bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Burun kanamasına ne iyi gelir?

Hamile kadının burun kanamasını iyileştirmek için burun kanaması yaşandığı anda durdurulması ile beraber belirli bir süre (18 saat) sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak kalınmalıdır. Belirli bir süre hamile kadın kendisini aşırı sıcak ve soğuktan korumalıdır.

Kalabalık ortamlarda bulunmamalı, sürekli hapşırılan, tozlu ve nemli odalardan uzak kalmalıdır. Üzerinde bir hastalığı bulunan grip ya da nezle olmuş kişilerden uzak durmaya çalışmalıdır. Burun temizliğini daha nazik bir şekilde yapmalı, üst solunum yollarının her zaman açık olduğundan emin olmalıdır.

Hamilelikte burun kanaması sıklıkla oluyorsa, doktor kontrolünde vitamin ve mineral takviyesi alınabilir. Kalorifer peteğine bir miktar su koyarak odadaki havanın nemlenmesi sağlanarak burnun iç kısımlarının kuruması önlenebilir.

Hamilelikte Burun Kanaması Hangi Ayda Olur?

hamilelikte burun kanamasi
hamilelikte burun kanaması

Hamilelikte burun kanamasının zamanı her anne adayında farklıdır. Bu kişinin vücut direncinin sağlamlığıyla da ilgili bir durumdur. Genel ortalamalara bakıldığında hamileliğin ilk aylarında ve son 3 ayında burun kanaması daha çok görülür.

Hamilelik döneminde sıklaşan burun kanaması daha çok kış mevsiminde kendini gösterir. Havadaki nemin kuruması hastalıkların artması ile daha çok fark edilir. Sıcak soğuk dengesini yitiren vücut ve özellikle burun içi kılcal damarlar incelir ve bazen çatlar. Bu da burun kanamasının oluşmasına neden olur.

Hamilelikte burun kanamasında gebeliğin 4.ayına da dikkat edilmelidir. 3.ayın içerisinde ve 4.aya geçildiği dönemde de bu durum ile karşılaşılabilir. Özellikle bebeğin beslenme ihtiyacındaki farklılıklar ve anne adayının bağışıklığındaki kısmi düşüşler burun kanamasına neden olarak kadını etkileyebilir.

Hamilelikte Burun Kanaması Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte burun kanaması ara tekrar eden bir durum ise bebeğe zarar vermez. Burun kanamasının yanında farklı belirtiler de fark ediliyorsa, ciddi bir durum söz konusu olabilir. Hem annenin hem bebeğin sağlığı için uzun süreli burun kanamalarında muhakkak ki doktora danışılmalıdır.

Hamilelik döneminde anne adayının östrojen seviyesi gittikçe artar. Bu artış vücut damarlarında ve kemiklerde hassasiyete neden olur. Burun içi kılcal damarlardaki bu hassaslık burun kanamasını arttırabilir.

Hamilelikte burun kanaması her gebelikte yaşanan bir problem olarak görülse de bazı durumlarda ciddiye alınmalıdır.

Özellikle hamile kadının burun kanama durumu aşağıdaki gibiyse dikkat edilmelidir:

 • Yarım saat ile bir saati bulan burun kanamaları,
 • Gün içinde sık sık tekrar eden burun kanamaları,
 • Nefes alıp vermede probleme neden olan burun kanamaları,
 • Yüksek tansiyon, halsizlik ve kusma görülmeye başlanması,
 • Göğüs kısmında gittikçe artan ağrı,

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.