fbpx

Hamilelikte Böbrek Ağrısı Nasıl Anlaşılır ve Ne Yapılır?

17.05.2022
345

Böbrek ağrısı, yüksek tansiyon veya böbrek enfeksiyonunun neden olabileceği yaygın bir hamilelik belirtisidir. Ayrıca piyelonefrit olarak da bilinir ve genellikle hafif ila orta şiddettedir.

Böbrekler vücudumuzdaki en önemli organlardır. Kan basıncının korunmasında, kan şekeri seviyelerinin kontrolünde ve su dengesinin düzenlenmesinde çok önemli bir role sahiptirler.

Bu yazıda, hamilelikte böbrek ağrısının iki nedeni arasında nasıl ayrım yapabileceğinizi tartışacağız. Ayrıca hamilelik sırasında böbreklerinizde ağrı yaşamanız durumunda yapmanız gerekenlere de bakacağız.

Birçok hamile kadın böbreklerde ve diğer pelvik organlarda ağrı yaşar. Bir kadının sırtında, pelvisinde, karnında veya bacaklarında ağrı hissetmesi nadir değildir.

Hamilelikte Böbrek Ağrısı Neden Olur?

Hamilelik çoğu kadın için keyifli bir dönemdir, ancak aynı zamanda acı verici de olabilir. Böbrek ağrısı, gebelikte en sık görülen rahatsızlıklardan biridir.

Hamileliğe bağlı böbrek ağrısı, sırt ağrısı, karın rahatsızlığı ve pelvik basınç gibi sayısız semptomu içerir. Belirtiler, durumun ciddiyetine ve süresine bağlı olarak değişebilir.

Bu tür ağrıların en yaygın nedeni, hamilelik sırasında böbreklere baskı yapan ve böbreklere giden kan akışını engelleyen genişlemiş bir rahimdir. Bu, bu organlarda oksijen arzının azalmasına yol açar, bu da kan plazmasında artan laktik asit seviyelerine yol açarak, onları çevreleyen dokuda tahrişe ve iltihaplanmaya neden olur.

Böbrek ağrısına aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi faktör neden olabilir:

– Böbrek enfeksiyonu

– Rahim fibroidleri

– Dehidrasyon

– Yumurtalık kistleri

– Pelvik inflamatuar hastalık

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Şeker Yüklemesi Nasıl Yapılır?

– Gestasyonel diyabet

Hamilelikte Böbrek Ağrısı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte Bobrek Agrisi Bebege Zarar Verir Mi
Hamilelikte Böbrek Ağrısı Bebeğe Zarar Verir Mi

Hayır. Böbreklerdeki ağrının gelişmekte olan bebeğe zarar vermesi imkansızdır.

Hamilelik sırasında böbrek ağrısı yaygın bir şikayettir. Buna neyin sebep olduğu ve nasıl rahatlatılacağı hakkında birçok teori var.

Hamilelikte böbrek ağrısının birçok farklı türü vardır ve aradaki farkı bilmek önemlidir. Hamilelik sırasında böbrek sorunları, preeklampsi, gestasyonel diyabet ve karın ağrısı gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Hamilelikte böbrek ağrısı preeklampsi veya gestasyonel diyabet gibi problemlerden kaynaklanırsa bebeğe zarar verir. Diğer türlü, taş veya kum dökme durumlarında oluşan ağrılardan bebek etkilenmez.

Böbrek ağrısı, hamilelik sırasında yaygın bir ağrı problemidir ve hafif ila şiddetli arasında değişebilir. Bununla birlikte, bu semptomlar genellikle ev ilaçları ve dinlenme ile kolayca tedavi edilir. Bununla birlikte, böbrek ağrısının üstesinden gelmek zorlaşırsa, bir enfeksiyon veya başka bir durum için doktorunuzdan tedavi isteyebilirsiniz.

Hamilelikte Böbrek Ağrısı ile Mücadele Ediyorsanız Kendinize Bakmanın ve Kendinizi Güvende Tutmanın 6 Yolu

Hamilelikte Böbrek Ağrısıyla Mücadele Ediyorsanız Kendinize İyi Bakmanın ve Kendinizi Güvende Tutmanın 6 Yolu

1. Sağlıklı bir beslenme sürdürün.

2. Düzenli olarak meditasyon yapın veya yoga yapın.

3. Günlük egzersiz yaparak zihninizi ve bedeninizi aktif tutun.

4. Yeterince uyuyun, ancak ertesi gün kendinizi sersemlemiş hissetmenize neden olabileceğinden fazla uyumayın.

5. Cildinizi nemli tutmak ve dehidrasyon veya ısı bitkinliğinden kaynaklanan baş ağrılarını, krampları ve sırt ağrılarını önlemek için bol su için.

6. Pozitif kalın!

Hamilelik sırasında böbrek ağrısı nadir olmakla birlikte, anne için çok rahatsız edici olabilir ve potansiyel olarak komplikasyonlara yol açabilir. Belinizde, pelvisinizde veya karnınızda ağrı hissederseniz, doktorunuzun bunu hemen bilmesi gerekir.

Hamile Böbrek Hastası Doğum Riskleri ve Ne Yapmalısınız?

Hamile Bobrek Hastasi Dogum Riskleri
Hamile Böbrek Hastası Doğum Riskleri

Hamile böbrek hastalığı, ciddi doğum risklerine neden olabilen nadir bir durumdur. Fetüsün anne vücudunda geliştiği ve ciddi komplikasyonlara neden olduğu bir durumdur.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Son Adet Tarihine Göre Cinsiyet Belirleme

Öncelikle, böbrekleriniz iyi çalışmıyorsa, bebeğinizin böbrek problemleriyle doğma ihtimalinin olduğunu bilmek önemlidir. Bu, bebeğin acil bir ameliyat gerektirebileceği veya hatta uteroda veya doğumdan kısa bir süre sonra ölebileceği anlamına gelir. İkincisi, böbrekleriniz hamilelik sırasında aniden iyi çalışmazsa ne yapacağınızı bilmek önemlidir. Tıbbi yardım almadan önce deneyebileceğiniz bazı şeyler vardır, ancak bu durumun ciddiyeti nedeniyle diyalizden tamamen kaçınmak zor olacaktır.

Böbrek hastasıysanız, doğum eylemi ve doğumla ilgili risklerin ve komplikasyonların farkında olmalısınız.

Her yıl binlerce kadının böbrek nakline ihtiyacı var. Süreç yorucu olabilir ve genellikle günlerce yüksek riskli gebelikler, karmaşık doğum ve doğum prosedürleri ve sık doktor ziyaretlerini içerir.

Doğum ve doğumla birlikte gelen çeşitli riskler vardır, ancak en önemlisi anne veya bebeğe zarar verme riskidir. Hamile bir böbrek hastası için güvenli olmayan doğum ve doğum risklerinden endişe ediyorsanız, riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

Gebe hastalar için doğum ve doğum tehlikeleri önemli bir halk sağlığı sorunudur. Araştırmalar, bu olayların sıklığının arttığını ve bu olayların önemli bir bölümünün hastanelerde meydana geldiğini göstermiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
    Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.