Hamileyken

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

23.11.2021
345
Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelikte beslenme, gebe kadının hem kendi sağlığı hem de bebeğin gelişimi için gerekli tüm besinleri içeren dengeli yemesi anlamına gelir.

Hamilelikte beslenmede protein, meyve ve sebzelerden zengin olmalı ve folik asit, demir, kalsiyum, çinko, omega-3, A vitamini ve B12 vitamini yönünden zengin besinler içermelidir.

Bu nedenle hamileyken iyi beslenme, annenin vücudunu doğuma hazırlamaya yardımcı olmak ve süt üretimini teşvik etmek için önemlidir. Hamilelikte beslenmenin dengeli olması kadın ve gelişmekte olan fetüsün ihtiyaçlarını karşılamak için de gereklidir.

Ayrıca hamilelik döneminde kadının kilo vermek için herhangi bir diyet yapmaması ve yiyeceklerde kısıtlamalara tabi tutulması tavsiye edilmez. Bebeğin besinleri düzenli alması ve gelişimini sağlıklı şekilde sürdürmesi için sağlıklı ve dengeli bir hamilelik beslenmesi gerekir.

Hamilelikte Beslenmenin Kadın Sağlığı Üzerinde Etkisi

Hamilelikte beslenme anne ve bebeğin tüm ihtiyaç duyduğu besinleri karşılamalıdır. Bazı besinleri yemek annede bazı problemlerin yaşanmasına neden olabilir.

Örneğin, hamilelikte acı yemek bebek üzerinde zararlı etkiye sahip değildir. Ne var ki dikkatli olmakta fayda var. Mide yanması, reflü gibi şikayetleri olan kadınların acı beslenmesi şikayetlerinin artmasına neden olabilir. Bebeğe zarar verdiği için değil, sağlık açısından sorun teşkil ettiği için acı yemekten kaçınmakta fayda var.

Kontrollü ölçüde yapılan tüketim zarar vermez ve yan etkiye neden olmaz. Hamilelik döneminde neyi ne kadar yediğinizin önemi büyüktür. Hamilelikte beslenme düzeni olmalı, uzmanlar tarafından söylenen önerilere uyulmalı ve sağlıklı olunmalıdır.

Zayıf Kadınlarda Hamilelik Beslenmesi Nasıl Olmalı? daha fazlasını öğrenin.

Hamilelik Döneminde Yenmemesi Gereken Besinler Nelerdir?

Hamilelik döneminde yenmemesi gereken besinler bilinmeli ve hamilelikte beslenme programı buna göre oluşturulmalıdır. Eğer bu besinlerin ne olduğunu unutursanız bir yere çıktısını alarak koyabilirsiniz bile!

Yenmemesi gereken bazı besinler şu şekilde sıralanabilir:

 • Cıva oranı yüksek olduğu için baz balık ve kabuklu deniz ürünlerini yemekten kaçınmak gerekir. Kiremit balığı ve kılıç balığı bunlar arasında yer alır.
 • Pastörize edilmemiş süt ve peynirler kesinlikle yenmemelidir. Çiğ süt içinde bakteriler vardır ve bunlar hem anneye hem de bebeğe zarar verir.
 • Az pişmiş yumurtada salmonella isimli bakteri bulunur. Bu nedenle yumurtaların beyaz kısmını katılaşana kadar pişirmek gerekir. Çiğ ya da az pişmiş yumurtayla yapılan yiyeceklerden kaçınmak önemlidir.
 • Az pişmiş et de yenmemelidir. Gıda zehri yaşanma ihtimali yüksektir. Bu tür risklerin yok edilmesi için iyice gıdaları pişirmek gerekir.
 • İçinde yapay şeker oranı yüksek oranı, asitli ve kutuda gelen meyve suları içilmemelidir.  Bunun yerine evde taze meyve suları sıkılarak içilebilir.

Hamilelikte Beslenme için İpuçları Nelerdir?

hamilelikte beslenme onerileri
Hamilelikte beslenme önerileri

Hamilelikte beslenme için ipuçları şu şekilde sıralanabilir:

 • Yemeyi tercih ettiğiniz meyvelerin mutlaka C vitamini açısından zengin olmasına özen gösterin. Ayrıca meyve seçimini mevsimine göre yapın.
 • Protein açısından zengin besinler tüketilebilir.
 • Ara öğün olarak kuruyemiş tüketilebilir.
 • Folik asit gebelik döneminde çok önemlidir. Hamilelikte beslenme için folik asit dengesini sağlamak adına yeşil yapraklı sebzeler tercih edilebilir.
 • Yemekleri pişirirken zeytinyağı tercih edilmelidir.
 • Günlük demir ihtiyacının karşılanması adına kırmızı et tüketilmelidir.

Hamilelikte Yenmemesi Gereken Meyve ve Sebzeler Nelerdir?

Hamilelikte yenmemesi gereken meyve ve sebzeler yendiği takdirde hem anne hem de bebek olumsuz etkilenir. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir. Meyve sebze sağlıklı olsa da hem tüketim miktarına hem de temizliğine dikkat etmek çok önemlidir.

Hamilelikte beslenme düzenine mutlaka meyve sebze eklenmelidir ancak doğru şekilde yapıldığından emin olmak gerekir. İyi yıkanmamış meyve ve sebzeler kesinlikle yenmez. Bağışıklığı düşük olan anne adayları direk bu durumdan etkilenecektir. Hasta olma halinde ciddi risklerle karşı karşıya kalınabilir.

Hamilelikte Alkol Tüketilir mi?

Hamilelikte alkol tüketimi kesinlikle yasaktır. Alkol kullanan kadınların bebeklerin zihinsel ve bedensel problemler meydana gelir. Riskli bir hamilelik yaşanır. Ölümden düşüğe, bebekte gelişme geriliğinden büyüme bozukluklarına, eklem ve kaburga problemlerine kadar çok sayıda ciddi soruna neden olabilir.

Hamilelikte alkol tüketimi yapılmamalıdır. Az miktarda alkol tüketmenin zararlı olmadığı söylentisi doğru değildir. Az miktarda alkol de belli oranda zarara neden olur. Hamilelikte yemek kadar içecekler de önem taşır.

Hamilelikte Kafein Tüketilir mi?

Hamilelikte kafein tüketimi uzmanlar tarafından tercih edilmez. Yüksek miktarda kafein alımı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Günde 6 fincandan fazla içen anne adayları bebeğe ve kendilerine zarar vermiş olur. Bu oranda yüksek kafein alımı, düşükle ilişkilendirilmektedir. Günde 300 mg ile 400 mg ı geçmeyecek şekilde kafein almakta bir problem yoktur. Ancak miktar arttıkça risk de artmış olur. Kafein alımını yaparken kaynak da önemlidir.

Kafein oranı yüksek olan koladan uzak durulmalıdır. Çünkü kola içinde aynı zamanda yüksek oranda şeker ve asitte bulunur. Kafein alınırken Türk kahvesi ya da sade kahveler tercih edilebilir. Şuruplu ve şekerli olan kahveleri tüketmek de zararlı olacaktır. En sade ve doğal seçimi yapmaya özen gösterin ve miktara dikkat edin. Bu şekilde en ufak bir sorun yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.