Hamilelikte Bebeğin Zeki Olması İçin Okunacak Dualar

15.07.2021
2.861
Hamilelikte Bebeğin Zeki Olması İçin Okunacak Dualar

Hamilelikte bebeğin zeki olması için okunacak dualar arasında Yasin Suresi, Ala Suresi, Yusuf Suresi ve Esmahül Hüsna yer alır. Bu dua ve zikirlerin gün içinde tekrarlanması bebeğin zeki, sağlıklı ve güzel olacağına yorulur.

Hamilelikte bebeğin zeki olması için okunacak dualar arasında özellikle Ala suresi yer alır. Anne adayları Fatiha suresini de bebeklerine sesli bir şekilde okuyabilirler. Bebekler on üçüncü haftadan itibaren sesleri algılamaya başlar.

Hamileyken Bebeğin Zeki Olması İçin Ne Yenir?

Hamilelikte bebeğin zeki olması için tüketilebilecek gıdalar bulunur. Yağ oranı daha düşük bir beslenme düzenine geçilmesi gerekir. Protein ağırlıklı ve doğal beslenilmesi önemlidir. Bu noktada eğer ebeveynlerin imkânı var ise doğal gıdalara yönelmeleri ve mevsiminde tüketmeye özen göstermeleri gerekir. Kuruyemiş, baklagiller ve daha yeşil bir beslenmeye geçiş yapılması da daha uygundur.

Çocukların Zeki Olması İçin Ne Yapılır?

Çocuğun zeki olması için okunabilecek duaların yanı sıra iyi bir beslenme programı da bulunur. Anne adayları hamilelikte bebeğin zeki olması için okunacak duaları sesli bir biçimde okuyabilirler. Bu süreçte bebekleri ile konuşarak onlara bazı bilgileri aktarabilirler.

Bir çocuğun duygusal zekasının gelişimi de son derece önemlidir. Duygusal zekanın gelişebilmesi için ise sevgi gerekir. Bu sevginin büyük bir oranı anneden geçse de evde yaşayan diğer kişilerin de bebeğe saygı duyması ve sevgi göstermesi önemlidir. Hamilelikte bebeğin zeki olması için okunacak dualar arasında esmahül hüsna zikirleri bulunur. Esmahül hüsna zikirleri bebekler ve gebe kadınlar için özel olan dualar bütünüdür. Esmahül Hüsnanın yanı sıra Ala suresi de bebeklere okunabilir. Ala suresi ile bebeklerin daha zeki olacağına inanılır.

Hamileyken hangi sureler okunur?

Hamileyken hangi sureler okunur
Hamileyken hangi sureler okunur?

Hamileyken okunan sureler arasında Fatiha suresi ve Yusuf suresi yer alır. Bu iki sure her gün okunabileceği gibi anne adayları istedikleri zamanlarda da sure okuyabilirler. Hamileyken okunacak olan sureler bebekten ziyade annenin içsel huzurunu yakalamasına yöneliktir. İnançlarını tam olarak sağlayan ve şartlara uyan kişiler hem kendilerini hem de bebeklerini korurlar.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Şişkinlik Kaçıncı Haftada Başlar?

Bebeğin gelişimi için önemli olan tek şey dua okumak olmamalı aynı zamanda beslenmeye, yaşam koşullarına da dikkat edilmelidir. On üçüncü haftadan itibaren seslere ve ışığa tepki vermeye başlayan bebekler, ortamdaki gerginliği de hissedebilir. Annenin tüm hislerini paylaşır ve büyüdüğü zaman bu hisler onda kalıcı bir iz bırakabilir. Bunun önüne geçmek için öncelikle annenin sağlıklı, kendinden emin ve güçlü olması gerekir.

Bebeğin Sağlıklı ve Zeki Olması İçin Hangi Dua Okunur?

Anne karnındaki bebeğin zeki ve sağlıklı olması için okunabilecek dualar vardır. Bu duaların yanı sıra beslenme düzenine dikkat edilmesi de önemlidir. Anne karnındaki bebeğin kendisini iyi hissetmesi ve gelişim sürecini olumlu tamamlayabilmesi gerekir. Bunun için ise annenin stres olmayan bir alanda, huzurlu bir hamilelik geçirmesi önemlidir. Eğer annenin stres seviyesi yüksek ise ve gerginlik içeren bir durumda yaşıyor ise düşük yapma tehlikesi bulunur.

Bu yüzden özellikle ilk 3 ay boyunca kişinin sakin ve huzurlu bir ortamda bulunması tavsiye edilir. Ancak 3 ayın ardından da gebelik süreci sonlanana kadar stres seviyesinin yüksek olduğu alanlara girilmemesi ve sakin kalmaya çalışılması gerekir. Bebeğin sağlıklı büyüyebilmesi için de doğduğu ortamın stresten uzak olması önemlidir. Anne adaylarının ve ev halkının bu konuya dikkat etmesi gerekir.

Hamilelikte Bebeğin Zeki Olması İçin Okunacak Dualar Nelerdir?

Hamilelikte Bebegin Zeki Olmasi Icin Okunacak Dualar Nelerdir
Hamilelikte Bebeğin Zeki Olması İçin Okunacak Dualar Nelerdir?

Hamilelikte bebeğin zeki olması için okunacak dualarher anneye önerilir. Bu duaların özellikle on yedini hafta itibari ile sesli okunması bebeğin de seslerden etkilenmesini sağlar. Çocuğun zeki olmasını sağlayan dualardan biri de fatiha suresi, Fettah suresi ve kadir suresidir.

Hamilelikte bebeğin zeki olması için okunacak duaları okurken annenin sağ elini karnına koyması gerekir. Ardından sadece bir kere fatiha suresi okunmalıdır. Fatiha’nın ardından ise yedi kez ya Fettah ya alim ya hafiz denilmesi gerekir. Yedi kere tekrarlandıktan sonra ise kırk kez ya raşid denilmeli. Kırk kere raşid diyen kişiler ise son olarak yirmi kez kadir suresini okumalıdır. Ardından ise üfleyerek tüm dua sürecini tamamlayabilirler. Hamileyken bebeğin zeki olmasını sağlayan dualar arasında Fatiha önemlidir. Gebe kadınlar gün içerisinde de fatiha suresini okuyabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.