Hamileyken

Hamilelikte Basur Memesi Nasıl Küçülür?

09.11.2021
493
Hamilelikte Basur Memesi Nasıl Küçülür?

Hamilelikte basur memesi küçülten yiyecekler vardır. Bazı yiyeceklerden kaçınmak ve basur memesini küçülten yiyecekleri tercih etmek bu problemin giderilmesinde çok önemlidir.

Hamilelikte makattan kan gelmesi görülebilir ve bunun nedeni çoğunlukla basurdur. Biri size basur memesi olduğunu söylediğinde, bu genellikle anal kanaldaki damarların iltihaplandığı ve hatta dışarı çıkabileceği (sarktığı) anlamına gelir. Başlangıcı hamilelikte çok yaygındır. Özellikle hamileliğin ikinci üç ayından itibaren kadınlarda basur yaygın olarak görülür. Hamilelikte basur memesi kadını özellikle bazı semptomlarla rahatsız eder: ağrı, kaşıntı ve/veya rektal kanama bunlardan bazıları.

Rektal damarlar üzerinde artan basınç nedeniyle hamileliğin kendisi hamilelikte basur için bir risk faktörüdür zaten. Ayrıca kabızlık gebelikte en sık görülen hemoroid nedenlerinden biridir. Ayrıca bazı gıdalar buna neden olabilir, aynı zamanda önlemenin anahtarı da olabilir.

Endişelenmeyin, hamilelikte basur memesi nasıl küçülür ve bu problemden nasıl kurtulacağınızı yazımızın devamında bulacaksınız. Hamilelikte basura bitkisel çözüm ile mucizeye de şahit olacaksınız.

Hamilelikte Basurdan Korunmak İçin Ne Kaçınılması Gerekenler

Hemoroid görünümünü iyileştiren yiyecekler vardır, ancak bunlardan kaçınmak ve diğer yiyecek seçeneklerini tercih etmek bu durumu önlemenin bir yoludur. Yemek Çarkı, daha sağlıklı bir diyet sürdürmenize yardımcı olmak için kullanabileceğiniz önemli bir kılavuz olmaya devam ediyor.

Özellikle son zamanlarda hamilelikte hemoroid şikayetlerinin arttığına dikkat çekiliyor. Bunun ana nedeni de düzensiz ve sağlıksız beslenmedir. Peki hemoroid problemini önlemek için beslenmede nelere dikkat edilmelidir?

Lif alımını artırın

Lif, bağırsakların düzgün çalışmasını sağlamak ve kabızlığı önlemek için gereklidir. Lif dışkılama için gereken çabayı azalttığı için dışkıyı yumuşatmaya yardımcı olurlar.

Lif bakımından zengin gıdalar; öğütülmüş keten tohumu, yulaf (tercihen kepek), makarna, pirinç ve tam tahıllı ekmek, bakliyat, kinoa, karabuğday, bulgur, tercihen kabuklu meyve (portakalda beyaz kısım lif bakımından zengindir) ve çiğ sebzeler veya pişirilmiş ssebzeler de lif bakımından zengindir.

Mevsiminde yetişen sebzeleri ve meyvelerini tercih edin. Erik, hurma ve incir gibi kuru meyveler de iyi bir seçenek olabilir.

Bol su için

Günlük en az 2,5 litre su alınması önerilir. Gazlı meyve suları ve gazlı içeceklerden kaçının. Kahve, yeşil ve siyah çay gibi kafeinli içeceklerden kaçının. Hamilelikte basur memesi bu içecekler tüketildiğinde daha da belirgin olur.

Çok yağlı yiyeceklerden kaçının

Fast food ve önceden pişirilmiş yemekler, yağlı veya kızarmış etler, milföy ve hamur işleri, soğuk etler (sosis ve salam) ve zeytin, bağırsak flora dengesizliklerinden sorumlu oldukları için kötü bir seçenektir.

Yağ kaynakları olarak zeytinyağı, yağlı tohumlar (kuru meyveler) ve öğütülmüş chia ve keten tohumu tercih edebilirsiniz. Patates kızartması ve güveç gibi yağlı yiyeceklerden kaçının.

Baharatlardan uzak durun

hamilelikte basur memesi nasil gider
Hamilelikte basur memesi nasıl gider

Hamilelikte basur memesi oluşumu ve kanama varsa acı biber (kapsain varlığından dolayı) ve ayrıca soslar (özellikle hardal), rahatsızlık ve yanma hissini artırabilir ve sonuç olarak bölgeyi tahriş edebilir.

Basit şekerlerden kaçının

Hamilelikte basuru kötü yapan yiyeceklerden birisi de basit şeker içeren gıdalardır. Bu gıdalar beyaz ekmek, kekler, bisküviler, çikolatalar, beyaz hamurlar ve tatlılar olarak sıralanabilir.

Tuzu azaltın

Yüksek tuz alımının neden olduğu sıvı tutulması, kan damarlarında artan basınç nedeniyle hemoroidi şiddetlendirebilir. Fazla tuzlu yiyecekler hamilelikte basur memesinin daha belirgin olmasına neden olarak, durumu daha da kötüleştirir.

Asitli yiyeceklerden kaçının

Turunçgiller (portakal, limon) ve sirke hamilelikte basur memesi şişmesine ve hatta kanamasına neden olabilir. Hamileyken turşu gibi asitli yiyeceklere aşırı istek duyabilirsiniz. Ancak basur probleminiz varsa turşudan kaçınmanız önerilir.

Gaza neden olan yiyeceklerden kaçının

Süt ve süt ürünleri, baklagiller, karnabahar, brokoli, şalgam ve lahana aşırı gaz oluşumuna neden olur. Hamileyken basurun şiddetlenmesini önlemek için fazla gaz yapan yiyeceklerden uzak durun veya en azından sınırlandırın.

Baklagilleri sindirimi kolaylaştırmak ve şişkinliği önlemek için pişirmeden 12-24 saat önce ıslatın. Bu sayede gaz oluşumunu azaltabilir ve rahatlıkla yiyebilirsiniz.

Hamilelikte vücut ağırlığındaki artış, bir etken olduğu bu aşamada hemoroid başlangıcına katkıda bulunur. Hamilelikte fazla kilo, özellikle bölgedeki kan damarlarında artan baskıya neden olur. Bu nedenle, içinde bulunduğunuz hamilelik aşaması için uygun kiloda kalmak çok önemlidir.

Şu yazımızı okumanızı öneririz: Vücut Kitle İndeksi ve Hamilelik

Hamilelikte Basura Bitkisel Çözüm

hamilelikte basura bitkisel cozum
Hamilelikte basura bitkisel çözüm

Hamilelikte oluşan veya daha önceden var olan basur için bitkisel bir çözüm önermek istiyoruz. Bu yöntem ile bu problemden sonsuza kadar kurtulmanız bile mümkün. Hamilelikte basur memesi nasıl geçer sorusuna kesin çözüm bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Hamilelikte basura bitkisel çözüm için gerekli olanlar çok basit. 10 adet kemer patlıcanı ve 10 su bardağı su ihtiyacınız olan.

Hamilelikte basur memesinin küçülmesini sağlayan bu bitkisel çözümü mutlaka denemenizi öneriyoruz. Çünkü daha önce denenmiş ve inanılmaz sonuçlar alınmıştır.

Hamilelikte basur için patlıcan kürü

İlk önce aldığınız 10 adet kemer patlıcanları yıkayın ve baş kısımlarını, yani yeşil kısımlarını keserek ayırın. Bu yeşil sap kısımlarını bir tencereye koyun ve üzerine 10 su bardağı ile su ekleyin. Kısık ateşte kaynamaya bırakın. 30 dakika tencerenin ağzı kapalı şekilde kısık ateşte kaynatın.

Yarım saat sonunda ocağı kapatın ve beklemeye bırakın. Soğuduktan sonra süzün ve sabah ve akşam aç karnına için.

Basur için patlıcan kürünü uyguladığınız dönemde, yukarıda sayılan ve kaçınılması gereken yiyeceklerden yemeyin. Ayrıca bu suyu içtiğiniz dönem boyunca domates, baharatlar ve kıyma kesinlikle yemeyin.

5 günün sonunda hamilelikte basur memesinin küçüldüğünü, hatta yok olduğunu göreceksiniz. Bu yapılması ve uygulaması kolay yöntem sayesinde basur problemine elveda diyeceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.