fbpx

Hamilelikte Basur Kanaması Bebeğe Zarar Verir Mi?

24.11.2021
976
Hamilelikte Basur Kanaması Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte basur kanaması bebekte bazı sorunlar görülmesine neden olabilir. Cerrahi tedavinin gerekmesi halinde bir an önce yapılması gerekmektedir. Ne kadar şiddette ve kanama da meydana geldiği önemlidir.

Hamilelikte basur kanamasının hafif olduğu durumlarda bebek zarar görmeyebilir. Ancak durumun şiddeti arttıkça bebeğin zarar görme ihtimali de artmaktadır.

Basur anüsün ya da makatta damarların şişmesiyle meydana gelmektedir. Yaygın görülen bir hastalık olmakla birlikte pelvis duvarına da baskı yapar. Bu da özellikle gebelikte 6. Aydan sonra rahatsızlığa neden olur.

Gebeliğin ilerlemesiyle birlikte basur kanaması ve hastalığın diğer belirtileri kişide daha fazla rahatsızlığa yol açar. Hamilelikte basur kanamasının hafif olması bebeğe zarar vermez. Çünkü hafif basur kanaması sadece anne vücudunda meydana gelen ve hamile kadının genetik yatkınlığıyla ilişkili değişikliklerin sonucudur.

Hamilelikte Basur Görülmesinin Nedeni Nedir?

Hamilelikte basur kanamasının görülmesi son dönemlerde çok sık karşımıza çıkmaktadır. Basur oluşumuna neden olan birden fazla nedenden söz edilebilir. Bu nedenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Bebeğin büyümesiyle birlikte karın içi basınç artar. Basurun temel nedenleri arasında karın içi basıncının artması yer alır.
 • Demir ilaçları hamilelik döneminde sıkça kullanır. Bu ilaçlar kabızlık yapabilir. Kabızlık olması dolay yoldan basura zemin hazırlar.
 • Hamilelikte rahim gittikçe büyür ve kan akışı hızlanır. Kan akışının hızlanması toplardamar üzerinde basıncın artması anlamına gelir. Bu durum da basura zemin hazırlar.
 • Progesteron hormonu düz kaslar üzerinde gevşetici bir etki yaratır. Bu da damarlarda büyümeye neden olur ve basur meydana gelir.
Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Maden Suyu İçmek Mide Yanmasına İyi Gelir Mi?

Hamilelikte Basuru Engellemek için Neler Yapmak Gerekir?

Hamilelikte basurun engellenmesi için temel kriter kabızlıkla mücadele etmekten geçer. Tuvalete zor çıkmak basurun meydana gelme ihtimalini yüksek ölçüde artırmaktadır. Eğer kişide dışkılama problemi varsa hamilelikte basur kanaması engellenmesi adına dışkı yumuşatıcı özellikte ilaçlar kullanılabilir. Bunun dışında aşağıdaki noktalara dikkat etmek önemlidir:

 • Demir ilacı takviyesini kafanıza göre almayın. Mutlaka öncesinde hekiminize durumunuzu anlatın ve sonra gerekliyse demir ilavesi kullanın.
 • Uyurken ve dinlenirken sol tarafa yattığınızdan emin olun. BU şekilde yatmak basur oluşumunu engeller.
 • Çok fazla ayakta kalmayın. İşiniz vb. nedenlerden dolayı çok ayakta kalıyorsanız oturarak dinlenin.
 • Çok fazla oturmayın. Mutlaka ayağa kalkın ve hareket edin.

Hamilelikte Basuru Engellemek için Neler Yemek Gerekir?

hamilelikte basur kanamasi
hamilelikte basur kanaması

Hamilelikte basur kanamasının engellenmesi için yenecekler doğal ve işlenmemiş olmalıdır. Beslenme sırasında basura karşı alınacak önlemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kuru meyvelerden ölçülü olarak tüketin. Bu tüketim kabız oluşumunu engeller.
 • Kızartma tüketmeyin. Sağlıklı pişirme yöntemlerini tercih edin.
 • Yüksek yağ içeren yiyecek ve içecekleri tüketmeyin.
 • İşlenmiş paketli gıdalardan uzak durun. Hazır gıdalara veda edin.
 • Kahve, çay ve kola gibi kafein içeriği yüksek olan içecekleri tüketmeyin.
 • Günde en az 2 litre kadar su tüketin. Yazın bu miktarı artırın.

Hamilelikte Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamilelikte basur tedavisi için ilaç kullanımının kısıtlı olmasından dolayı zordur. Bu nedenle en güzel tedavinin korunma yöntemleri olduğu söylenir. Basur olmadan önce bu hastalıktan korunmak için gerekli önlemlerin alındığından emin olunması gerekir.

Basur ilaçları hamilelik döneminde tercih edilmez. Çünkü bu dönemde vücut zaten hassas olacaktır. Eğer hekim önerirse bu dönemde en iyisi krem ve fitil kullanmak olacaktır.

Ağrı, şişlik ve kaşıntı gibi belirtiler bu ilaçlar sayesinde azalır ya da ortadan tamamen kalkabilir. Eğer acil bir durum yoksa, hasta için cerrahi tedavi planlanmaz. Mümkün olduğu kadar doğal tedavi yöntemleri tercih edilmelidir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamileyken Bebeğin Hareket Etmesi Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte Basur Ameliyatı Olunur Mu? konu hakkında detayları öğrenin.

Hamilelikte Basur Olmaktan Nasıl Kaçınılabilir?

Hamilelikte basur olmaktan kaçınmak isteyen kişilerin şu noktalara dikkat etmesi gerekir:

 • Makat bölgesi hijyenine önem verilmelidir. Her tuvalet sonrasında bölge güzelce yıkanmalıdır.
 • Kabızlık olması halinde fazla ıkınma yapılmamalıdır. Ikınma ve zorlama olmasın diye dışkı yumuşatan ilaçlar kullanılabilir.
 • Eğer basur varsa sert zeminlerde oturmaktan kaçınmak gerekir. Uzun süre sert zeminde oturmak hamilelikte basur kanamasına neden olabilir. Sert zemine oturmak gerektiği zaman mutlaka yumuşak yastık benzeri malzemeler kullanmak gerekir.
 • Basurun varsa nemlendirilmesi gerekir. Vazelin ya da diğer nemlendirici kremlerin kullanılması tavsiye edilmektedir.
 • Basuru olanlar için 20 dk kadar ılık su banyosu rahatlatıcı bir etki yaratmaktadır. Bu banyo sonrasında kişide kaşıntı azalır ve ağrılar görülmez.
 • Bölge zorlanmamalı ve ne olduğu bilinmeyen ürünler bölgeye sürülmemelidir. Hekim önerisinde ürünler kullanılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.