Hamileyken

Hamilelikte Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

15.12.2021
314
Hamilelikte Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte baş ağrısı çok yaygın bir semptomdur ve farklı nedenlere bağlı olabilir. Genel olarak bu baş ağrıları hamileliğin ilk üç ayında daha sık ve daha yoğun bir şekilde ortaya çıkma eğilimindedir. Bu da annenin kendi sağlığı ve bebeğin sağlığı için endişe duymasına neden olabilir.

Baş ağrısı hamilelikte yaşanan bazı komplikasyonlarla ilişkilidir. Bu nedenle, nedenini anlamak, baş ağrısının yoğunluğu, sıklığı ve diğer olası semptomların farkında olmak önemlidir.

Bu yazımızda hamilelikte baş ağrısının olası sebeplerini, hamilelerin neler alabileceğini ve baş ağrılarını hafifletmek için bazı kolay yöntemlerini anlatacağız.

Hamilelikte Baş Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte baş ağrısının başlama dönemi gebeliğin ilk dönemlerindedir. Baş ağrısı hormonların değişmesinden dolayı her anne adayında görülen bir durumdur. Hamile kalındığı andan itibaren hormonlar değişiklik göstermeye başlarlar. Bu sebepten dolayı da baş ağrıları görülmesi oldukça normaldir. Hamileliğin ilk 3 ayında baş ağrısı görülebildiği gibi yine hormonal dengesizliklerden dolayı hamileliğin son 3 ayında da baş ağrıları görülebilir.

Bağ Ağrısı Hamilelik Belirtisi Midir?

Baş ağrısı hamilelik belirtisi midir sorusu kadınlar arasında sıklık ile merak edilen ve araştırılan bir sorudur. Cevap olarak ise, her baş ağrısı hamilelik belirtisi olmasa da hamile kadınların başının ağrımasının normal olduğu cevabı verilebilir.

Yani hamile kadınların başları hormonal ve fiziksel değişikliklerden dolayı ağrıyabilir. Fakat her baş ağrısı kadının hamile olduğunu gösteren bir belirti değildir. Baş ağrısının çok fazla sebebi vardır ve şiddetli baş ağrısı yaşayan kişilerin en kısa zamanda doktora gitmeleri faydalarına olacaktır.

Hamilelikte Baş Ağrısı Normal Mi?

Evet, özellikle hamileliğin ilk üç ayında baş ağrısı çok sık görülen bir semptomdur.

Bu ilk üç aylık dönemde birçok hamile kadın migren sorunu yaşayabilir. Migren, başın belirli bir bölgesinde yoğun ağrıya neden olan bir baş ağrısı türüdür. Genellikle mide bulantısı, kusma, ışığa ve sese duyarlılık gibi diğer semptomlarla birlikte görülür.

Migren genetik olarak kalıtsaldır, ancak hamilelik bu durumu tetikleyebilir. Yoğun hormon üretimi, stres ve beslenme gibi faktörler migren ağrısıyla ilişkili olabilir.

Gebeliğin erken döneminde diğer baş ağrısı türleri de normaldir. Çok sık ortaya çıkıyorsa veya çok yoğunsa, olası riskleri belirlemek için kadın doğum uzmanına danışmak gerekebilir.

Hamileliğin ilk üç aydan sonra baş ağrıları doğal olarak azalma eğiliminde olur. Bu, östrojen seviyesinin (yumurtlamadan sorumlu kadınlık hormonu) stabilize olması ve endorfin üretimindeki artış (sağlıktan sorumlu hormon) nedeniyle olur.

Hamilelikte Baş Ağrısı Neden Olur?

hamilelikte bas agrisi neden olur
Hamilelikte bas ağrısı neden olur

Hamilelikte baş ağrısı nedenleri bedensel ve ruhsal değişimler kaynaklı nedenlerin bütünüdür. Ani hormonal değişikliklerden dolayı baş ağrısı, kusma ve avuç içlerinde aşırı terleme gibi durumların görülmesi normaldir. Ağrı ve diğer belirtiler şiddetlenir ise kadın doğum uzmanından tavsiye almak ve muayene olmak hamile kadınların yararına olacaktır.

Hormonal değişiklikler nedeni ile kan dolaşımı artar ve bu durum baş ağrılarını tetikler. Kan dolaşımını düzenleyici etkinliklerde bulunmak baş ağrısının şiddetini azaltır.

Hamilelikte baş ağrısının ana nedenlerinden biri hormonal değişikliklerdir. Hormon seviyelerindeki değişiklikler stres ve yorgunluk baş ağrısına ve migrene yol açabilir. Semptomlar hamilelik öncesine göre daha yoğun görünebilir ve buna katkıda bulunan birkaç faktör vardır.

Alışkanlık Değişiklikleri

Birincisi, hamilelik kadının bazı alışkanlık değişikliklerine neden olur. Örneğin kadın hamile kalmadan öne sık sık kahve içiyorsa, kahve kullanımını azaltmak hamilelikte baş ağrısını tetikleyebilir.

Hamilelikte sigara içmek kesinlikle yasak olduğundan, kadın hamilelik öncesi sigara içiyorsa, hamileyken sigarayı bırakma baş ağrılarının başlamasına katkıda bulunabilir.

Yüksek Tansiyon

Hamilelikte baş ağrısının bir başka olası nedeni yüksek tansiyondur. Bu ağrı genellikle sabittir ve buna mide ağrısı ile bulanık görme eşlik edebilir.

Bunlar, hamileliğe özgü hipertansif bozukluk olan preeklampsinin belirtileridir. Baş ağrısına ek olarak şişlik ve sıvı tutulması olabilir.

Preeklampsi şüphesinde doğru tedavinin başlanması ve gebenin risk altında olmaması için bir kadın doğum uzmanına başvurulması gerekir.

Diğer Faktörler

Hamilelikte baş ağrılarının mutlaka hamilelikle ilgili olmadığını belirtmek gerekir. Gebelik döneminde baş ağrısı çok yaygın bir semptomdur ve çeşitli faktörlere bağlı olabilir.

Bu nedenle kadının kronik baş ağrısı veya migreni varsa, hamilelikten önce önleyici tedavi olması önemlidir. Bu hamilelikte baş ağrılarını azaltmanın en iyi yollarından biridir.

Baş ağrısı birçok insanda çok yaygın bir sorundur. Başka bir deyişle, baş ağrısı hamilelikle ilgili olabilir veya olmayabilir.

Hamilelikte Baş Ağrısı İçin Ne Yapmalı?

hamilelikte bas agrisi icin ne yapilmali
Hamilelikte bas ağrısı için ne yapılmalı

Hamile kadınlar, yalnızca gerekli durumlarda ve sadece doktorun önerisi ile ilaç almalıdır. Hamileyken ağrı kesicilerin uygunsuz kullanımı anneye ve bebeğe zarar verebilir.

Genel olarak baş ağrısı için olanlar da dahil ilaçlar, hamile kadınlar için uygun değildir.

Ağrı çok yoğunsa ve hiçbir yöntem azaltmak için işe yaramazsa, doktorların en yaygın olarak önerdiği ilaç asetaminofendir.

İlaç kullanma olasılığı çok sınırlı olduğundan, hamile kadınlar genellikle baş ağrılarını azaltmak için başka alternatifler ararlar. Örneğin:

Çaylar ve İçecekler

Hamilelikte baş ağrısıyla savaşmak için iyi bilinen bitkisel tedavi seçeneği papatya çayıdır. Rahatlatıcı özelliklere sahiptir ve başınızın ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Limon otu çayı da işe yarayabilir. Zencefil de popüler bir hamilelikte baş ağrısı bitkisidir.

Dinlenme ve Rahatlama

Diğer bazı doğal yöntemler de hamilelikte baş ağrısının giderilmesi için işe yarayabilir. İlk olarak, dinlenmek ve rahatlamak her zaman önemlidir. Ağrı çok şiddetliyse alnına soğuk su kompresi yapmak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Masaj Yapma

Sıcak suyla ayak masajı alakasız görünse de hamilelikte baş ağrısını gidermeye yardımcı olabilir. Sıcak su ayaklardaki kan dolaşımını uyarır ve kafa atardamarlarındaki dolaşımın azalmasına neden olur. Böylece bölgedeki basınç azalır ve ağrı hafifler.

Gözler ve kulaklar arasındaki bölge olan şakaklara masaj yapmak da ağrıyı hafifletmek için iyi bir seçenektir. Parmaklar kullanılarak dairesel hareketlerle hafif kuvvet uygulanmalıdır. Bu, damarlardaki kan akışını azaltmaya yardımcı olur.

Hamilelikte baş ağrısına iyi gelen tedaviler ve çözümler sıklık ile araştırılan bir konudur. Hamileyken baş ağrısı hamile kadınların en çok şikayetçi olduğu durumlardan birisidir.

Farklı sebeplerden dolayı olabilen bu baş ağrısına iyi gelen çözümler kısaca şunlardır:

  • Açık havada güzel bir yürüyüş yapmak kandaki oksijen miktarını düzenleyerek baş ağrısını dindirebilir.
  • Ilık bir duş alıp sessiz bir odaya geçmek görülen baş ağrısının geçmesine yardımcı olabilir.
  • Göz ve burun çevresine sıcak havlu uygulaması yapmak da baş ağrısını azaltabilir.
  • Tuz tüketiminin düzenlenmesi ve azaltılması baş ağrılarının giderilmesinde önemli rol oynar.
  • Günlük içilen su miktarının en az 10 bardak olması gereklidir. Su düzenleyici görevi sayesinde baş ağrılarını önleyebilir.
  • Öğün atlamadan düzenli şekilde yemek yenmelidir.
  • Sık sık dinlenilmeli, yorucu ve stresli işlerden kaçınılmalıdır.
  • Yağlı ve ağır yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Hamilelikte Şiddetli Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte şiddetli baş ağrısı dinlenme ve düzenli besleme gibi alışkanlıkların edinilmesi ile son bulabilir ya da şiddeti azaltılabilir. Aynı zamanda düzenli olarak yürüyüş yapmak ve fiziksel egzersizlerde yapmak da bu baş ağrısının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanılır Mı?

Hamilelikte ağrı kesici kullanmak doktorlar tarafından tavsiye edilmeyen bir durumdur. Hamileyken baş ağrısı gibi durumlar şiddetlenir ise, ağrı kesici ilaçlar kullanılmadan direkt olarak doktora gidip muayene olmak gereklidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.