Hamileyken

Hamilelikte Baş Ağrısı Neden Olur?

17.02.2022
201
Hamilelikte Baş Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte baş ağrısı, hamileyken çok yaygın bir semptomdur ve farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Hamileyken baş ağrısı genel olarak, hamileliğin ilk üç ayında daha sık ve daha yoğun bir şekilde ortaya çıkma eğilimindedir. Bu ağrılar annenin kendi sağlığı ve bebeğin sağlığı hakkında endişe duymasına neden olabilir.

Bununla birlikte, baş ağrısı birçok insanda çok yaygın bir sorundur. Başka bir deyişle, baş ağrısı hamilelikle ilgili olabilir veya olmayabilir.

Ayrıca baş ağrısı hamilelikte yaşanan bazı komplikasyonlarla ilişkili de olabilir. Bu nedenle, nedenini anlamak, baş ağrısının yoğunluğu, sıklığı ve diğer olası semptomları bilmek önemlidir.

Bu yazımızda hamilelikte baş ağrılarını, olası sebeplerini, hamilelerin baş ağrılarını hafifletmek neler yapması gerektiğini anlatacağız. Bu nedenle yazımızı sonuna kadar okuyun ve yazımızın sonunda konuyla ilgili yorum bırakmayı unutmayın.

Hamilelikte Baş Ağrısı Normal Mi?

Evet, özellikle hamileliğin ilk üç ayında baş ağrısı çok sık görülen bir semptomdur ve normaldir.

Bu ilk üç aylık dönemde, birçok kadın migren yaşayabilir. Başın belirli bir bölgesinde yoğun ağrıya neden olan bir baş ağrısı türüdür. Genellikle mide bulantısı, kusma, ışığa ve sese duyarlılık gibi diğer semptomlarla birlikte görülür.

Migren genetik olarak kalıtsaldır, ancak hamilelik bu durumu tetikleyebilir. Yoğun hormon üretimi, stres ve beslenme gibi faktörler durumla ilişkili olabilir.

Gebeliğin ilk üç aylık döneminde diğer baş ağrısı türleri de normaldir. Çok sık ortaya çıkıyorsa veya çok yoğunsa, olası riskleri belirlemek için kadın doğum uzmanına danışmak önemlidir.

İlk üç aydan sonra, ağrının doğal olarak azalma eğilimi vardır. Bu, östrojen seviyesinin (yumurtlamadan sorumlu kadınlık hormonu) normale dönmesi ve endorfin üretimindeki artış nedeniyle olur.

Hamilelikte Baş Ağrısına Ne Sebep Olabilir?

hamilelikte asiri bas agrisi
hamilelikte aşırı bas ağrısı

Hamilelikte baş ağrısının ana nedenlerinden biri hormonal değişikliklerdir. Hormon seviyelerindeki değişikliklerle birlikte stres ve yorgunluk baş ağrısına ve migrene yol açabilir. Semptomlar hamilelik öncesine göre daha yoğun görünebilir ve buna katkıda bulunan birkaç faktör vardır.

Alışkanlık değişiklikleri

Hamilelikte baş ağrısının nedenlerinden birincisi, hamile kadının bazı alışkanlık değişiklikleri yapmasıdır. Örneğin, kadın sık sık kahve içiyorsa, sigarayı bırakmak ve kafein kullanımını azaltmak, bağımlılıktan çekilme semptomları gibi baş ağrılarının başlamasına katkıda bulunabilir.

Yüksek tansiyon

Hamilelikte baş ağrısının bir başka olası nedeni yüksek tansiyondur. Bu ağrı genellikle sabittir ve buna mide ağrısı ve bulanık görme eşlik edebilir.

Bunlar, hamileliğe özgü bir bozukluk olan preeklampsinin belirtileridir. Baş ağrısına ek olarak şişlik ve sıvı tutulması olabilir.

Hamilelikte yüksek tansiyon şüphesi olduğunda, doğru tedavinin yapılması ve gebenin risk altında olmaması veya komplikasyon yaşamaması için bir kadın doğum uzmanına başvurmak gerekir.

Diğer faktörler

Hamilelik sırasındaki baş ağrılarının mutlaka hamilelikle ilgili olmadığını hatırlamak isteriz. Baş ağrısı çok yaygın bir durumdur ve çeşitli nedenlere bağlı olabilir.

Bu nedenle, kadının kronik baş ağrısı veya migren semptomları varsa, hamilelikten önce önleyici tedavi olması önemlidir. Bu hamilelik sırasında baş ağrılarını önlemenin yollarından biridir.

Hamilelikte Baş Ağrısı İçin Ne Yapmalı?

Hamile kadınlar, yalnızca gerekli durumlarda belirtilen, yalnızca doktor tarafından önerildiğinde ilaç almalıdır. İlaçların uygunsuz kullanımı anneye ve bebeğe zarar verebilir.

Genel olarak ağrı kesici ilaçlar hamile kadınlar için uygun değildir.

Ağrı çok yoğunsa ve hiçbir yöntem ağrıyı azaltmak için işe yaramazsa, kadın doğum uzmanlarının önerdiği en yaygın ilaç asetaminofendir.

Bitkisel çaylar

hamilelikte bas agrisi ilacsiz nasil gecer
Hamilelikte bas ağrısı ilaçsız nasıl geçer

Hamileyken ilaç kullanımı çok sınırlı olduğundan, hamile kadınlar genellikle baş ağrılarını azaltmak için başka alternatifler ararlar.

Hamileyken baş ağrısını geçirmek için iyi bilinen bir bitkisel tedavi papatya çayıdır. Papatya çayı rahatlatıcı özelliklere sahiptir ve semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Zencefil de popüler bir ağrı kesici bitkidir. Termojenik bir bileşendir ve ağrı kesici özelliklere sahiptir. Bu da zencefili ağrı kesici için iyi bir doğal bitki yapar.

Dinlenme ve rahatlama

Diğer bazı doğal yöntemler hamilelikte baş ağrısını azaltmak için işe yarayabilir. İlk olarak, dinlenmek ve rahatlamak her zaman önemlidir. Ağrı çok şiddetliyse alnına soğuk su kompresi yapmak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ayakları sıcak suya koymak, alakasız görünse de baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Sıcak su ayaklardaki kan dolaşımını uyarır ve kafa atardamarlarındaki dolaşımın azalmasına neden olur. Böylece uygulanan basınç azalır ve ağrı hafifler.

Gözler ve kulaklar arasındaki bölge olan şakaklara masaj yapmak da semptomları hafifletmek için iyi bir seçenektir. Parmaklar kullanılarak dairesel hareketlerle kuvvet uygulanmalıdır. Bu, damarlardaki kan akışını azaltmaya yardımcı olur.

Baş ağrısı erken gebelikte çok yaygın bir semptomdur, ancak zamanla, ağrının azalma eğilimi vardır. Gebeliğin erken dönemlerinde olan ve sürekli ağrı hisseden gebeler için önemli olan ilaç kullanımından uzak durmaları, ilaç kullanmadan önce mutlaka kadın doğum uzmanına danışmalarıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.