Hamileyken

Hamilelikte Baş Ağrısı İlaçsız Nasıl Geçer?

20.01.2022
234
Hamilelikte Baş Ağrısı İlaçsız Nasıl Geçer?

Hamilelikte baş ağrısı ilaçsız geçirmek için öncelikle uzun süre dinlenme, düzenli beslenme ve açık havada hafif yürüyüşler esastır. Hamileliğin erken döneminde, hormonal değişikliklerin neden olduğu kan dolaşımının artması sık ve hafif baş ağrılarını tetikleyebilir.

Hamilelikteki baş ağrısını ilaçsız geçirmek mümkündür. Hamileliğin ilk dönemlerinde bedensel ve duygusal değişim kendini gösterir. Özellikle ilk üç ay çok sancılı geçer. Mide bulantısı, kusma, ruhsal değişim gibi durumlar görülür. Doğurganlık dönemindeki kadınlarda en sık rastlanan şikâyetlerin başında baş ağrısı gelmektedir. Vücuttaki ani hormonal değişim ve kan hacmindeki artışlar ani baş ağrılarına neden olur.

Hamilelikte baş ağrısının ilaçsız geçmesi için yapılacak durumlar şunlardır:

 • Açık havada yürüyüş yapılmalı
 • Ilık bir duş almak, sessiz ve loş bir odaya geçip dinlenmek
 • Sinüzite benzer bir ağrın varsa göz ve burun çevrene sıcak havlu tutulmalı
 • Tuz tüketimini azaltılmalı
 • Günde en az 10 bardak su içilmeli
 • Yemeklerde öğün atlanmamalı
 • Bol bol dinlenilmeli
 • Yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı

Hamilelikte Baş Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte baş ağrısının başlaması özellikle de gebeliğin ilk dönemlerinde görülür. Hormonların değişmesi ve düzenlenmesinden dolayı her anne adayı, hamileliğin belirli dönemlerinde zaman zaman baş ağrısı yaşayabilir. Gebeliğin ilk 3 ayı baş ağrısı görülmeye başlar. Aynı şekilde son 3 ay da baş ağrıları görülür.

hamileligin ilk haftasi bas agrisi olur mu
Hamileliğin ilk haftası bas ağrısı olur mu

Hamileliğin ilk üç ayında hormonal değişim görülmeye başlar. Anne adayının beslenme düzeninin aniden değişmesi ve kusması ani baş ağrılarına neden olmaktadır. Hamilelik döneminde baş ağrılarını engellemek için uyku düzenine ve istirahate önem verilmeli, bol sıvı tüketilmeli, hamile için uygun oturma ve uyuma pozisyonlarına uyulmalı ve düzenli beslenilmelidir.

Hamilelikte Baş Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte baş ağrısının nedeni özellikle hormonal değişimler nedeniyle artan kan akışıdır. Özellikle gebeliğin ilk günlerinde bile mide bulantısı ve baş ağrısı kendini gösterebilir. Hamileyken duygusal değişiklikle birlikte baş ağrısının şiddeti artabilir.

Anne adayları baş ağrısıyla karşılaştığı zaman ol bol sıvı tüketip su içmeli, açık havada yürüyüşler yapmalı, ılık bir duş almalı, loş ışıklı bir odada dinlenmelidir. Tüm bu önlemler alınıp baş ağrısı geçmiyorsa muhakkak uzman doktora başvurmak gerekir.

Hamileyken doğal yöntemlerle geçebilen baş ağrısı için ilaç kullanılması gerekmez. Bunun dışında çikolata, kahve, alkol, maya içeren hamur işleri ve peynir, koruyucu madde içeren yiyecekler gebelik dönemindeki migren ağrısını tetikleyebilir. Bu tarz ürünlerden uzak durmak gerekmektedir.

Hamilelikte Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte baş ağrısı hafif olduğu durumlarda açık havada yürüyüş tavsiye edilir. Baş ağrısı şiddetli olduğu anlarda, bir buz torbası hazırlayıp baş ve boyun bölgesine bu torbayı koyabilirsiniz.

Hamileyken özellikle ilk aylarda hormonal değişiklikler arttığında aynı zamanda bazı yiyecekler ve içeceklerden tiksinti duyulabilir. Ancak bazı hamilelerde aşırı yeme istekleri de yaygındır. Hamileyken baş ağrısı ve mide bulantısı genellikle bu durumlarla ilişkili de sık görülen bir durumdur.

Hamileliğin erken döneminde, hormonal değişikliklerin neden olduğu kan dolaşımının artması sık ve hafif baş ağrılarını tetikleyebilir. Bu ağrılar için herhangi bir ilaç kullanılması önerilmemekle birlikte bu ağrılar, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde kendiliğinden geçer.

Hamilelikte ağrı kesici kullanılır mı?

Hamilelikte ağrı kesici kullanılması tavsiye edilmez. Hamilelikte baş ağrısı ve mide bulantısı şiddetlenirse uzman doktora görünmek gerekir. İlaç hamileyken doktor önerisi dışında kullanılmamalıdır.

Hangi ilaç kullanılabilir?

Hamilelikteki baş ağrısı için ilaç kullanımı önerilmemekle birlikte bazı durumlarda doktorunuzun reçete ettiği ilaçları kullanabilirsiniz.

Hamilelikte baş ağrısı için kullanılabilecek ilaçlar şunlardır:

 • Salisilatlar (aspirin) ve parasetamol (asetaminofen) hamilelerin en sık kullandıkları ilaçlardandır.
 • Bunlardan parasetamol (asetaminofen diğer adıdır, minoset, parol) gebelikte kullanılabilecek en güvenli ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçtır.

Hamilelikte Baş Ağrısı İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Hamilelik döneminde baş ağrısı yaşanması doğaldır. Gebelikte ilaç kullanma tavsiye edilmediğinden, genellikle doğal yöntemlerle baş ağrısı hafifletilmeye çalışılır.

İşte hamilelikte baş ağrısına bitkisel çözümler şunlardır:

 • Bol su tüketimi,
 • Elma sirkesi,
 • Limon suyu yöntemi,
 • Buz torbası,
 • Nane yağı,
 • Masaj uygulaması.

Hamilelikte baş ağrısı için nane yağı

Hamilelikte baş ağrısına nane yağı çok iyi gelmektedir. Bu süreçte doğal yöntemlerden biri olan nane yağı tavsiye edilir. Şakaklara birkaç damla sürülen lavanta yağı veya nane yağı baş ağrılarını etkili bir biçimde hafifletir.

Hamilelikte Baş Ağrısı İlaçsız Nasıl Geçirilir?

hamilelikte bas agrisi icin ilac kullanilir mi
Hamilelikte bas ağrısı için ilaç kullanılır mı

Hamilelikte baş ağrısının ilaçsız geçmesi için birçok yöntem bulunmaktadır. Hamileliğin ilk üç ayında vücudun ani hormonal değişikliklerinden dolayı baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, avuçlarda terleme gibi belirtiler ortaya çıkması ilaç kullanmayı gerektirmez. Hamileliğin ilk dönemlerinde görülen baş ağrısı normal kabul edilir ve ilaçsız geçmesi takip edilir. Ağrı şiddetlenirse uzman doktora başvurmak gerekir.

Hamilelik sırasında baş ağrısından kaçınmanın en etkili yolu, aşağıdaki gibi iyi alışkanlıklar edinmektir:

 • İyi duruşu koruyun (özellikle üçüncü trimesterde);
 • Yürüyüş ve pilates gibi hafif egzersizler yapın;
 • Belirli yiyecekler veya kokular gibi baş ağrısı tetikleyicilerinden kaçının;
 • Stresi iyi yönetin;
 • Yoga ve masaj gibi rahatlama tekniklerini uygulayın;
 • Düzenli ve dengeli beslenin.;
 • Bol sıvı tüketin.;
 • Düzenli bir uyku programınız olsun.

Baş Ağrısı Hamilelik Belirtisi Midir?

Her baş ağrısı hamilelik belirtisi olmasa da bu gebeliğin erken belirtilerindendir. Bununla birlikte, baş ağrısının hamilelik belirtisi olarak değerlendirmek için birçok durum birlikte incelenmelidir.

Hamileliğin ilk döneminde görülen baş ağrısı anne adayı için zor bir süreç olsa da zararsız olduğu için endişelenmenize gerek yoktur. Hormon seviyelerindeki ani değişim gebelikte migren ağrılarını tetikleyerek, baş ağrılarının şiddetini artırabilir. Hamilelikte baş ağrılarını engellemek için uyku düzenine ve istirahate önem verilmeli, düzenli beslenilmelidir. Baş ağrısı hamilelik belirtileri arasında yer alır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.