fbpx

Hamilelikte Baldır Ağrısı Hakkında Bilmesi Gerekenler

16.05.2022
339

Hamilelikte baldır ağrısı kadın için zor bir dönem olabilir. Hamilelik sırasında baldır ağrısının nedenlerini ve bunu önlemek için neler yapabileceğinizi bilmek önemlidir.

Hamilelik, bir kadının hayatında güzel bir zamandır. Aynı zamanda birçok değişiklik ve zorlukla doludur. Büyüyen rahmin bacağın arkasına baskı yapmasından kaynaklanabilen baldır ağrısı hakkında hamile kadınların bilmesi gereken bazı şeyler vardır.

Baldır ağrısı hamilelik sırasında yaygın bir sorundur. Bir araştırma, kadınların %72’sinin hamileliklerinin bir noktasında baldır ağrısı yaşadığını buldu. Ağrının nedeninin, diz ve ayak bilekleri çevresindeki kaslarda meydana gelen ve fetüs büyüdükçe çok fazla gerilmelerine veya şekil değiştirmelerine neden olabilecek değişikliklerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Hamilelikte Baldır Ağrısı Nasıl Olur?

Kadınların hamilelik sırasında karşılaştığı en yaygın sorunlardan biri baldır ağrısıdır. Ağrı o kadar şiddetli olabilir ki yürümeyi zorlaştırır veya imkansız hale getirebilir. Ağrı ayrıca kan pıhtılarına ve diğer komplikasyonlara yol açabilen şişmeye neden olabilir.

Bu durumdan muzdarip kadınlar, semptomlarından nasıl kurtulacaklarını ve daha fazla komplikasyondan nasıl kaçınacaklarını bilmelidir.

Hamilelikte Baldir Agrisi
Hamilelikte Baldır Ağrısı

Baldır ağrısı en sık dizlerin arkasında hissedilir. Baldırlardaki ağrı tipik olarak diz kapağının arkasında hissedilir ve her iki ayağa da yayılabilir. Bacaklar şiştiğinde, baldıra duyu sağlayan bir sinire baskı uygulayabilir.

Baldır krampları ağrıdan farklıdır. Kramplara genellikle dehidrasyon, vücudunuzdaki elektrolit eksikliği veya kaslara oksijen gitmemesi neden olur. Ağrı, aşırı çalışan bir kas grubunda meydana gelen kramplardan da kaynaklanabilir.

Hamilelikte Baldır Ağrısının Yaygın Nedenleri

Hamilelikte baldır ağrısının birçok olası nedeni vardır. Yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Doğuma Girerken Okunacak Dua

Hamileliğe bağlı ödem; bu, vücudunuzdaki sıvı miktarının artması ve bacaklarınızın şişmesine neden olan bir durumdur.

Sıkı baldır kasları; bu, bir bacağın üzerinde çok fazla ağırlık olması ve ardından yürürken veya otururken üzerine baskı uygulanmasından kaynaklanabilir.

Kas gerginliği; aşırı kullanımdan veya zayıf iyileşen bir yaralanmadan kaynaklanabilir.

Lenfatik tıkanıklık; bu duruma, baldırlarda şişme ve ağrıya neden olabilen lenfatik sistemde sıvı birikmesi neden olur.

Hamilelik nedeniyle şişme; bu durum, hamilelik sırasında vücudunuzda akan kan miktarında ani bir artış olduğunda ortaya çıkar.

Hamilelikte baldır ağrısının yukarıdakiler gibi birçok nedeni vardır, ancak en yaygın olanları gergin kaslar ve bağlar veya aşırı büyüyen karındır.

Hamilelik, kadının vücudunda birçok değişikliğin olduğu bir dönemdir ve en zorlarından biri, şişmeye neden olan kan hacmindeki artıştır. Bu baldırlarda ağrıya neden olabilir.

Hamilelikte baldır ağrısının en yaygın nedenleri şunlardır:

– Alt bacakta sıkı bağlar

– Baldır kaslarında kas gerginliği

– Baldır kaslarının ödem nedeniyle şişmesi

– Sinirlere baskı nedeniyle ön kompartman sendromu

Hamilelikte Baldır Ağrısı İçin Ne Yapılabilir?

Hamilelikte Baldir Agrisi Icin Ne Yapilabilir
Hamilelikte Baldır Ağrısı İçin Ne Yapılabilir

Hamilelik sırasında baldır ağrısına kas gerginliği, aşırı kullanım veya yaralanma gibi birçok şey neden olabilir. Ayrıca alt bacaklarda sıvı tutulmasından da kaynaklanabilir, bu da onları sıvı ile şişirir ve rahatsızlığa neden olur.

Baldırlarında ağrı olan hamile kadınların, bu durumda uzmanlaşmış bir doktor bulması gerekir. Ağrı, kas spazmlarından veya iltihaplanmadan kaynaklanabilir ve enfeksiyonlar, sinir bozuklukları ve artrit gibi bir dizi başka şeyden kaynaklanabilir.

Hamilelikte Baldır Ağrısının Tedavisi Nedir?

Hamilelik sırasında baldır ağrısı tedavisi, nedene bağlıdır. Örneğin sinir bozuklukları ilaç ve ameliyatla tedavi edilir.

Hamilelikte baldır ağrısının evde tedavisi, etkilenen bacağı uzatmak ve yükseltmektir. İlk olarak, herhangi bir rahatsızlık yaşıyorsanız, vücudunuzu dinlendirmeniz ve ayaklarınızın üzerinde durmanız önemlidir. Rahatsızlığın üstesinden gelinemeyecek kadar fazla olduğunu düşünüyorsanız, yavaşça kalkmak, daha fazla yaralanmaya veya şişmeye neden olmadan baldırlarınızdaki baskıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Amniyotik Sıvı Kaç ML Olmalı?

Hamilelikte baldır ağrısının evde tedavi etmek için ayrıca gün boyunca bol su için. Baldır ağrısını yönetmenin en iyi yolu sıvı alımınızı artırmak ve daha fazla egzersiz yapmaktır.

Hamilelik sırasında vücutta meydana gelen birçok değişiklik vardır ve bunlardan biri baldır kaslarınızın büyüklüğündeki artıştır. Artan kas kütlesi, kaslarınızın gerilmesini zorlaştırır, bu da baldırlarda ağrıya neden olabilir.

Hamilelikte baldır ağrısı ciddiye alınmalıdır, çünkü bu, bebeğinizin gelişiminde ciddi bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Baldırlarda ağrı ile birlikte mide bulantısı, kusma veya ateş gibi başka belirtiler yaşıyorsanız doktorunuza sorduğunuzdan emin olun.

Bacak Egzersizleri Bebeğinizin Doğum Ağırlığını Arttırmanıza Yardımcı Olabilir mi?

Hayır, muhtemelen çok fazla bir fark görmeyeceksiniz. Bebeğinizin daha az kilo almasını istiyorsanız, egzersizinizi azaltın.

Ayrıca, hamilelikte bacak ağrısı da yaygın görülen bir durum olduğu için yazımızı okumanızı öneririz.

Hamilelik birçok kadın için heyecan verici bir dönemdir, ancak aynı zamanda oldukça zor da olabilir. Sağlığınız ve esenliğiniz bu dönemde en önemli önceliklerinizdir ve bunu yapmanın en iyi yolu aktif kalmaktır. Hamilelik sırasında egzersiz yapmak kilo kontrolüne ve bebeğinizin boyunu uzatmanıza yardımcı olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.