fbpx

Hamilelikte Bacak Ağrısıyla Nasıl Başa Çıkılır?

09.05.2022
513
Hamilelikte Bacak Ağrısıyla Nasıl Başa Çıkılır?

Hamilelikte bacak ağrısı, birçok kadının karşılaştığı yaygın bir sorundur. Şişlik, kas spazmları ve bağ hasarı gibi bir dizi faktörden kaynaklanabilir. Varisli damarlardan da kaynaklanabilir. İlaçlar, iltihap önleyiciler gibi ilaçlar ve germe egzersizleri de dahil olmak üzere bacak ağrısı semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilecek birçok tedavi mevcuttur.

Fibromiyaljiden kaynaklanan ağrı genellikle ya merkezi sinir sisteminde uyaranlara karşı anormal bir duyarlılık olduğunda ortaya çıkan merkezi duyarlılığın ya da vücudun doku hasarına tepkisi bozulduğunda ortaya çıkan refleks sempatik distrofinin (RSD) sonucudur.

Hamilelik sırasında bacak ağrısı her zaman doğum belirtisi değildir. Ancak bebeğin doğum için doğru pozisyonda olduğunun bir göstergesi olabilir. Hamilelik sırasında bacak ağrısı çekiyorsanız, bebeğinizle ilgili her şeyin yolunda olduğundan ve doğum yapacak kadar sağlıklı olduğunuzdan emin olmak için doktorunuzu görmeniz önemlidir.

Hamilelikte Bacak Ağrısı Nedir?

Hamilelik harika bir macera zamanıdır, ancak aynı zamanda fiziksel bir rahatsızlık zamanı da olabilir. Hamilelik sırasında vücudunuzdaki değişiklikler eklemlerinizi ve bağlarınızı çok fazla baskı altına alır. Sonuç olarak, eklemlerinizde ağrı, şişme veya sertlik olabilir.

“Gebeliğe bağlı artrit” terimi, geçmişte artriti olmayan kadınların eklemlerinde bulunan ağrıyı tanımlar. Bu ağrının nedeni, iltihaplanma ve hamilelik sırasında vücuttaki değişiklikler nedeniyle eklemlerin şişmesi olabilir.

Gebeliğe bağlı artritin ana belirtileri şunlardır: eklem şişmesi, ağrı ve sertlik. Bu belirtiler bazen ilerleyebilir fonksiyon kaybı gibi artrit ile ilgili semptomlara yol açar.

Hamilelikte bacak agrisi ve sismesi
Hamilelikte bacak ağrısı ve şişmesi

Bazen hamilelik sırasında kadınlar bacak ve ayak ağrısı yaşarlar. Bu, siyatik sinirin sıkışması dahil olmak üzere bir dizi faktörden kaynaklanabilir. Bu acıyı hafifletmeye yardımcı olmak için, bazı kadınlar dizleri bükülü ve ayakları yere düz basacak şekilde bir sandalyeye oturmalıdır. Bazı kadınlar krampları hafifletmek için su içer veya tuzlu yiyecekler yer.

Hamilelikle ilişkili ağrıların bir kısmı, dizler bükülü bir sandalyede oturarak rahatlayabilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamileyken Bebeğin Hareketleri

Bacak ağrısı, bacak krampları ve hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek bir dizi diğer yaygın semptom korkutucu olabilir. Bu süre zarfında vücudunuzun nasıl değiştiğini ve rahatsızlığı hafifletmek için neler yapabileceğinizi anlamak önemlidir.

Hamilelikte Bacak Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Büyüyen rahmin pelvise uyguladığı baskı nedeniyle, birçok kadın hamilelik sırasında bacak ağrısı çeker. Bu özellikle geçmişte doğum yapmış veya kalça protezi yaptırmış kadınlar için geçerlidir.

Hamile olan kadınlar genellikle bel ve pelviste ağrı yaşarlar. Ağrı genellikle büyüyen rahimin alt omurgaya baskı yapmasından kaynaklanır. Ek olarak, pelvik bölgeye kan akışının azalmasından da kaynaklanabilir.

Hamilelik sırasında bacak ağrısının nedenleri çeşitlidir, ancak bunlar tipik olarak bir kadının vücudunun hamileliğin farklı aşamalarından geçerken şekil ve boyut değiştirmesiyle ilgilidir.

Hamilelik sırasında ağrı yaygın bir endişe kaynağıdır. Aslında, hamile kadınların %75’inden fazlası bacaklarında ve ayaklarında ağrı hisseder. Bazen ağrıya rahminizin büyümesi veya vücudunuzda meydana gelen hormonal değişiklikler neden olur.

Artrit

Kadınların %70’inden fazlası hamilelik sırasında bir tür bacak ağrısı yaşar. Hamilelikte bacak ağrısının birçok nedeni vardır ve en yaygın olanı artrittir.

Hamilelik sırasında bacak ağrısının nedenleri, genel olarak bacak ağrısına benzer. Gebeliğe bağlı bacak ağrısına artrit, osteoporoz, kas gerginliği, yaralanmalar, sinir hasarı ve diğer durumlar neden olabilir.

Hamilelik birçok yönden bir değişim zamanıdır. Kadınlar bedenlerinde, duygularında ve günlük rutinlerinde değişiklikler yaşarlar. Kadınların yaşadığı yaygın bir değişiklik, hamileliğe bağlı bacak ağrısıdır. Hamilelik sırasında ağrı nadir değildir ve artrit, osteoporoz, kas gerginliği, yaralanmalar, sinir hasarı ve diğer durumlar dahil olmak üzere çeşitli farklı faktörlerden kaynaklanabilir.

Hamilelikte Bacak Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte bacak agrisi nasil gecer
Hamilelikte bacak ağrısı nazil geçer

Hamileyken, vücudunuzun hormonal ihtiyaçları ve beslenme ihtiyaçları hızla değiştiği için vücudunuz sürekli bir akış halindedir. Bu, özellikle kas-iskelet sisteminiz için sorunlu olabilir. Hamilelikte, sağlıklı eklemleri ve bağ dokusunu korumayı daha zor bulacaksınız. Bu eklem ağrısına, kas ağrısına ve zayıf esnekliğe yol açabilir. Özellikle bebeğinizin ağırlığı eklemlere ve omurgaya baskı uygulayarak haftalar geçtikçe kötüleşen ağrıya neden olabilir.

Sağlıklı gebelik eklemleri ve bağ dokusu için şunları yapmanız önerilir:

Yürüme

Düzenli olarak yürüyemiyorsanız, koşu bandı kullanmak veya havuzda yüzmek eklemlerinizi gevşek tutmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Böbrek Taşı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Masaj

Özellikle kaslarınızı ve yumuşak dokularınızı hedef alan masaj olan kendi kendine miyofasyal gevşetme (SMR) için egzersiz topu kullanmak işe yarayabilir. Bu eklemlerinizdeki gerginliği ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kilo verme

Kilo verme yolculuğundaysanız, bir yıl boyunca haftada yaklaşık 2-4 kilo vermeyi deneyin. Kilo vermek yavaş bir süreçtir, bu nedenle yavaş yavaş yapmak vücudunuzun sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve kilo verdikten sonra bile egzersiz yapmaya devam etmenizi sağlar.

Bacak ağrısı hamilelik sırasında yaygın bir sorundur ve değişiklikler nedeniyle bacak ağrısını tedavi etmenin en iyi yolunu bilmek iyi bir fikirdir.

Hamileyken bacak ağrınız olduğunda yapabileceğiniz bazı şeyler:

  • Şişmeye yardımcı olması için kompresyon çoraplar giyin
  • Şişmeye yardımcı olması için ılık banyolar yapın ve sıcak duşlardan kaçının
  • Ağrıyı azaltmak ve eklem iltihabını hafifletmek için ibuprofen gibi nonsteroid antiinflamatuar bir ilaç alın
  • Şişmeyi azaltmak ve bölgeye kan akışını sağlamak için gün boyunca dinlenin
  • Ağrı, şişlik ve iltihabın bir kısmını hafifletmek için buz paketleri, sıcak su şişeleri ve ısıtma yastıkları kullanın.

Hamilelikte Bacak Ağrısını ve Krampları Önlemenin En İyi Yolları Nelerdir?

Hamilelik, birçok kadın için bir değişim zamanıdır. Başa çıkılması zor olabilecek değişikliklerden biri, bacak ve ayak kramplarının gelişmesidir.

Birçok hamile kadın bacak ağrısı ve krampları yaşar, ancak bacak ağrısını önlemek için atabileceğiniz adımlar vardır. Bu ipuçları ayrıca krampları önlemeye yardımcı olabilir.

Hamilelik sırasında bacak ağrısı ve krampları önlemenin en iyi yolu aşağıdakileri yapmaktır:

– Uzun süre ayakta durmaktan veya oturmaktan kaçınmak,

– Ilık bir banyo veya duş almak veya soğuk bir küvete girmek,

– Özellikle uzun süre oturduktan sonra baldırlarınızı ve ayaklarınızı esnetmek.

Hamilelikte Bacak Ağrısı ve Kramplarla Nasıl Başa Çıkılır?

Hamilelikte bacak ağrısı ve kramplarla baş etmenin en iyi yolunun aktif kalmak ve bol su içmektir. Hamilelikte baş ağrısı gibi bacak ağrısı da çoğu zaman ciddi değildir ve kendiliğinden geçer.

Sonuç olarak, aktif kalmak ve bol su içmek, hamilelikte bacak ağrısı ve diğer rahatsızlıkları azaltmak için en iyisidir. Yeterince su içmek bacak ağrısı ve krampları önlemeye yardımcı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.