Hamileyken

Hamilelikte Ayak Yanması Nasıl Geçer?

05.05.2022
58
Hamilelikte Ayak Yanması Nasıl Geçer?

Ayak yanması hamilelik sırasında sık görülen bir sorundur. Hamilelikte ayak yanması vücuttaki kan dolaşımının artmasından kaynaklanır ve iyi oturan ve rahat ayakkabılar giyerek önlenebilir.

Ayak yanığının hamilelikte sık görülen bir sorun olduğunu herkes bilir, ancak bunun vücutta artan kan dolaşımından kaynaklandığını biliyor muydunuz? İyi haber şu ki, iyi oturan ve rahat ayakkabılar giyerek bundan kaçınılabilir.

Hamilelikte ayak yanmasını önlemek için kadınlar ayağına tam oturan, rahat ve ayak kemeri desteği iyi olan ayakkabılar giymelidir.

Birçok hamile kadın hamilelik nedeniyle ayak yanması yaşar. Bunun nedeni rahmin büyümesi, midenin altındaki bölgeye baskı yapması, damarları sıkıştırarak bacaklara giden kan akışını azaltması ve böylece ayak yanmasına neden olmasıdır. Oksijen ve besinlerdeki azalma da ayak yanmasına katkıda bulunur. Peki hamilelikte ayak yanması nasıl tedavi geçer?

Hamilelikte Ayak Yanması Nedir?

Hamilelikte ayak yanması, birçok hamile kadının ayaklarında yaşadığı yanma hissine verilen addır. Bu genellikle hamilelik sırasında pompalanan artan kan akışının bir sonucudur. Ağrı ve rahatsızlığa neden olan ayaklara yüklenen artan ağırlık hamilelikte ayaklarda yanma hissini kuvvetlendirir.

Hamilelik sırasında ayak yanması, kan damarlarını genişletmeye yardımcı olan hormonlardaki artıştan da kaynaklanabilir. Rahimdeki bu artan kan akışı, kaslara giden oksijeni artırır, böylece daha verimli olabilirler, ancak aynı zamanda vücudun fazla atık ve bakteri de dahil olmak üzere her şeyi dışarı atmasına neden olur. Bu asitler ayaklara iner ve yanma, karıncalanma ve hatta uyuşmuş hissetmelerine neden olur.

Hamilelikte ayak ve el yanması çok rahatsız edici olabilir. Yün, lateks ve pamuk gibi belirli malzemelerle temas dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin neden olabileceği bir dermatit türü de olabilir. Bu malzemelerin cilt üzerinde bir etkisi olduğu tespit edilmiştir ve bu süre zarfında bunlardan kaçınmak önemlidir.

Hamilelikte Ayak Yanmasına Ne Sebep Olur?

hamilelikte ayak yanmasi neden olur
Hamilelikte ayak yanması neden olur

Ayak yanması, dar ayakkabılar, hamilelikle ilgili durumlar ve tıbbi durumlar dahil olmak üzere bir dizi farklı faktörden kaynaklanabilir.

Hamilelikte ayak yanmasının en yaygın nedeni, artan kan hacminden dolayı ayaklarda ve ayak bileklerinde şişme olmasıdır.

Hamilelik sırasında rahminiz genişler ve bu da pelvik damarlarınıza baskı yapar ve ayaklarınıza ve bacaklarınıza kan akışını artırır. Bazen bu kan akışı varisli damarlara neden olur.

Ayaklarınızdaki damarlar üzerindeki bu artan basınç onların şişmesine neden olur ve bu da ayak tabanlarınızda yanma hissine neden olabilir. Periferik damar hastalığı olan hamile kadınlar ayakta durduğunda, artan basınç baldır kaslarında rahatsızlık veya ağrı hissine neden olabilir.

Gece ayakların yanması hamilelik belirtisi olarak da görülebilir. Ancak bu ilk belirti olarak çok ender görülür.

Artan kan hacminden kaynaklanan şişmeye ek olarak, dar ayakkabılar veya dar bir ayakkabı gibi hamilelik sırasında ayak yanmasına katkıda bulunabilecek başka faktörler de vardır. Dar ayakkabılar ayağınızın içe doğru yuvarlanmasına neden olabilir, bu sadece plantar fasiit riskini değil, ayak bileği burkulmalarını da artırabilir.

Hamilelikte ayak ve el yanması

Hamilelikte ayak ve el yanmasının tek nedeni hormonlar değildir. Tıbbi bir durum veya başka bir doğum öncesi durum nedeniyle olabilir. Hamilelikte ayak ve el yanmasının tedavisi yoktur. Özellikle dışarısı nemli olduğunda, hastaların aşırı ısıya maruz kalmamak için gün içinde dışarıda geçirdikleri zamanı sınırlamaları önerilmiştir. Hastalar ayrıca geceleri yatak odasında nemlendirici kullanmalıdır. Hafif ayak ve el yanma vakalarında hastalar ayaklarını veya ellerini ıslatarak rahatlama isteyebilirler.

Hamilelikte Ayak Yanması Nasıl Önlenir?

Hamilelikte ayak yanması ve karıncalanma hissi rahatsız edicidir ve özellikle günün sonunda ayaklarınız şiştiğinde oldukça acı verici olabilir. Karıncalanma hissi ve yanma genellikle dolaşım eksikliğinden ve dar, rahatsız edici ayakkabılardan kaynaklanır. Bu rahatsızlığı önlemek için yumuşak malzemeden yapılmış ve ayaklarınızın hareket etmesi için yeterli alan sağlayan ayakkabılar giyin.

Hamile kadınların %50’sinden fazlası ayak veya bacak şişmesinden kaynaklı ayak yanması yaşar. Hamilelik sırasında ayak yanmasını önlemenin en iyi yolu, rahat ve destekleyici ayakkabılar giyerek uygun önlemleri almaktır. Genel bir önlem olarak, üzerinizde çok fazla baskı oluşturan faaliyetlerden de kaçınmalısınız.

Hamilelikte Ayak Yanması Nasıl Tedavi Edilir?

hamilelikte ayak yanmasi ne iyi gelir
Hamilelikte ayak yanması ne iyi gelir

Hamilelik sırasında ayak yanmasına hormonlar, bebeğin ağırlığı veya yürüyüşünüzdeki değişiklikler neden olabilir. Aşağıdakileri uygulayarak ayaklarınızın bakımını yapabilir ve hamilelikte ayak yanıklarının önüne geçebilirsiniz.

Enfeksiyon, sinir hasarı veya dolaşım sorunları gibi ayak yanmasına neden olabilecek birçok farklı faktör vardır. Bazen nedeni bilinmemektedir. Ayak yanıkları ağrılı olabilir ve kendi başınıza kurtulmak zor olabilir. Şiddetli veya geçmeyen ayak yanıkları için bir doktora görünmek önemlidir.

Hamilelikte ayak yanması ve karıncalanmanın geçmesi için şunları deneyin:

1. C vitamini alımı

C vitamini, iltihabı azaltmanın yanı sıra kan dolaşımını teşvik etmeye ve kanı iyileştirmeye yardımcı olan doğal bir antioksidandır.

Hamilelikte meydana gelen el ve ayak yanması ciddi bir nedenden kaynaklanmıyorsa, doktorunuza danışmak, ayağınıza elinizle kolonya dökmek, bu bölgelere ıslak bir bez sürmek ve ardından küçük bir plastik şişe koymak her şeye çare olabilir. Ciddi el ve ayak yanması nedeniniz varsa doktorunuza danışmalısınız. Eğer ciddi bir sorun yoksa elinizle ellerinize veya ayaklarınıza kolonya dökmek ve ardından küçük bir plastik şişeye koymadan önce bu bölgelere ıslak bir bez sürmek de işe yarayacaktır.

Hamile annelerin günlük işleri daha da zorlaştırabilecek çeşitli fiziksel ve duygusal semptomlar yaşaması alışılmadık bir durum değildir. Göz ardı edilemeyecek bir semptom, hamilelikte ayak altı yanması hissidir. Annelerin bu yaygın semptomun nedenlerini ve tedavilerini anlamaları önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.