Hamileyken

Hamilelikte Ateş Basması Ne Zaman Başlar?

20.01.2022
254
Hamilelikte Ateş Basması Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte ateş basması gebelik sıklıkla görülen bir durumdur. Vücudun eski dengesini yitirmesi ve hormonal olarak farklı bir sürece girmesi böyle bir durumu ortaya çıkarır. Bu nedenle telaşa kapılmadan durumunu sağlıklı bir şekilde yönetmek en doğru yaklaşımdır.

Hamilelikte sıcaklık seviyesinin yükselmesi anne adayının el ve yüz bölgelerinden başlayarak tüm vücuda yayılır. Bazen birkaç saniye sürebilirken bu durum bazen bir saate yakın devam edebilir. Hamilelikte ateş basması geceleri sıklıkla yaşanır. Bu durum halk ağzında “gece terlemesi” olarak adlandırılır.

Hamilelikte ateş basması, hamileliğin ilk haftaları itibari ile fark edilen durumlardandır. Özellikle hamilelik dönemindeki anne adaylarına yapılan ateş testinde yaklaşık 1 derecelik fazla sıcaklığın meydana geldiği ortaya konmuştur.

Hamile kadınlar daha fazla ısı hissederler. Bu esas olarak progesteron nedeniyle olur. Hormon, uyandıktan hemen sonra ölçülen vücut sıcaklığı olan bazal sıcaklığı 0,5 ila 1,0°C yükseltir. Bu yüzden hamile kadının vücut ısısı daha yüksek olur.

Ve dahası da var: Fetus, özellikle son birkaç ayda hamile kadının vücudunu o kadar ısıtır ki, anne adayının doğumdan hemen sonra şiddetli şekilde üşümesi olağandır. Hatta doğumu takip eden saatlerde doğum hastanesine küçük bir sıcak su torbası götürmeniz iyidir. İnanılmaz bir rahatlama sağlayabilir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Hamilelikte Ateş Basması Nasıl Anlaşılır?

Hamilelikte ateş basmasını fark etmek belirli tedbirleri beraberinde getirir. Pek çok kişi bu ateş basması sürecini enfeksiyondan kaynaklı olarak oluşan bir ateşlenme ile karıştırabilir. En önemli fark anlık olarak gelen yüksek ısı durumu kişiyi bir süre huzursuz eder ve vücut eski dengesine kısa sürede tekrar döner.

Hamileyken ateş basması sıklıkla yaşanabilir, ancak uzun süre kişiyi halsiz bırakmaz. Bazı kişilerde saniyeler sürebilirken bazılarında birkaç dakika kadar sürebilir. Daha sancılı, ağrılı ve uzun süreli bir ateş ile karşılaşılıyorsa bu enfeksiyondan kaynaklanan bir ateşlenme durumudur.

Hamilelikte ateş basması bebeğe herhangi bir zarar vermez, ancak enfeksiyon kaynaklı ateşlenme çocuk üzerinde yıkıcı ve zarar verici bir etkisi bulunur. Bu iki ayrıntı birbirinden net bir şekilde fark edilerek gözlemlenmelidir. Doktor tarafından uygulanacak kan şekeri testi ve ara ara tansiyon ölçülmesi bu durumun bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını da ortaya koyar.

Hamilelikte Ateş Basması Neden Olur?

Hamilelikte ateş basmasının sebebi anne adayları tarafında merak edilen bir konudur. Yapılan incelemeler bu durumun pek çok anne adayının üzerinde oluştuğu ve hormonal değişimden dolayı kaynaklandığını ortaya koymuştur.

Özellikle gebeliğin başlangıç sürecinde vücut anormal bir sürece yeni yeni adapte olabilme durumunda gündüz veya gece ateş basması durumu ile kendini korumaya alabilir.

Gebelikte ateş basmasının daha sık yaşayan kadınlar da vardır. Bunun en önemli nedeni; anne adayının süreçte stres, kaygı ve endişe durumundaki artışlardır. Hamilelik sürecinin son 3 ayına girildiğinde ilk aylarda ki kadar yoğun bir şekilde fark edilir. Annenin metabolik faaliyetleri bu süreçte yaşanan sıcaklık artışının nedeni olarak görülür.

Hamilelikte Ateş Basması Nasıl Önlenir?

hamilelikte ates basmasi
Hamilelikte ateş basması

Hamilelikte ateş basmasının etkileri süreç boyunca devam edebilir. Annenin her zaman için kendi huzurunu ve bebeğin sağlığını düşünerek hareket etmesi yeterli olacaktır. Fiziksel ve ruhsal olarak anne adayının kendini belirli bir korumaya alması oluşan ateş basmalarının engellenmesini de sağlar.

Hamilelikte ateş basmasını engellemek için anne adayı şunlara dikkat etmelidir:

  • Anne adayı su kaybı yaşadığı bu süreçte bol bol sıvı tüketmelidir.
  • Aşırı sıcak ortamlarda bulunmamalıdır.
  • Vücudu yoran kalın giysiler den uzak durulmalıdır.
  • Yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Stres bu süreci tetikleyen en önemli unsurdur, kaygı ve strese neden olacak durumlardan ve ortamlardan uzak kalınmalıdır.
  • Hareketli bir yaşam içerisindeyseniz daha sakin yaşam şekline geçilmelidir.
  • Pamuklu, yumuşak cilde zarar vermeyecek ve terletmeyecek kıyafetler tercih edilmelidir.
  • Gerektiğinde ılık bir duş iyi gelecektir.
  • İçerisinde kafein oranı yüksek kahve ve çay gibi gıdalardan bir süre Uzak durulmalı ya da daha az tüketilmelidir.
  • Hamilelikte ateş basması için herhangi bir şekilde ilaç alınmamalıdır.

Tehlikeli midir?

Hamilelikte ateş basması anne ve bebek için tehlikeli değildir. Bu durum normal ve doğal olarak görülse de enfeksiyon kaynaklı ateşin çok yükselmesine bağlı olarak risk artabilir. Anne adayının hamilelik döneminde yaşadığı ateş basmasının geçici bir durumu olduğu unutulmamalıdır.

Ancak bu şikayetlerin yanında farklı olarak görülen şiddetli ateşlenme veya ateş basması durumunun hiç düzelmemesi farklı bir problem olduğunun göstergesi olabilir. Böyle bir durumda muhakkak ki doktor ile irtibata geçilerek süreç daha sağlıklı yönetilmelidir.

Hamilelikte Ateş Basması Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte ateş basmasının bebeğe zararı yoktur. Hamilelik dönemi sıcak basması durumu birkaç saniye sürerek meydana gelir. Böyle bir durumda anne ya da bebek bu durumdan olumsuz etkilenmez, ancak ileri seviyede yüksek ateş durumu bebeğin sağlığını ciddi şekilde etkileyebilir.

Hamilelikte ateş basması genellikle hamilelik döneminin başlangıcında görülür. Daha sık ve net bir şekilde ilk aylarda fark edilirken daha sonra azaldığı görülecektir. Ancak doğuma yakın süreçte karın daha da belirginleştiğinde bu durum yeniden gün yüzüne çıkıp daha çok kendini gösterebilir.

Hamilelikte ateş basmasının geçici bir süreç olduğu ve hormonlardan kaynaklandığı unutulmamalıdır. Anne adayının gebelik sürecini tamamlaması ile beraber sıcak basması ve vücudun ısı dengesini yitirmesi gibi durumlar ortadan kalkacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.