Hamileyken

Hamilelikte Aşerme Ne Zaman Başlar?

12.12.2021
333
Hamilelikte Aşerme Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte aşermenin başlama zamanı genellikle 7. ve 16. haftalar arasındadır. Aşerme, anne adayına göre farklı dönemlerde başlayıp farklı dönemlerde bitebilir. Yaşam biçimi veya hamilelik süresi de aşermede önemli bir faktördür.

Gece yarısı ekşi veya turşu yemek için uyanan hamile kadın gibi, hamilelikte aşerme hakkında komik ve hatta tuhaf hikayeler duymuşsunuzdur. Bu tür durumlar yaygındır ve en tuhaf yiyecekleri bu dönemde aşırı canınız çekebilir.

Daha önce limon veya turşu için hiç isteğiniz olmadıysa bile, hamileyken bu yiyecekleri yemek için aşırı bir istek duyabilirsiniz. Aslında, hamilelikte aşermenin ne zaman başlaması gerektiği, hatta gerçekten olup olmayacağı konusunda kesin bir kural yoktur.

Aşerme Hamileliğin Kaçıncı Ayında Başlar?

Hamilelikte aşerme vücut hamilelik hormonlarını salgılamaya başladığında genellikle daha yaygın görülür. Aslında, aşerme veya yiyeceklere karşı isteksizlik, genellikle hamileliğin ilk ve en dikkate değer belirtileri arasındadır.

Hamilelikte aşermenin şiddeti dalgalanabilir ve aydan aya değişebilir. Araştırmalara göre anneler, tuzlu yiyecekler için aşerme ilk üç aylık dönemde daha yaygınken, ikinci üç aylık dönemde tatlılar için daha fazla aşerme bildiriyor. Hamileliğin sonunda yine tuzlu yiyeceklere daha fazla istek duyuluyor.

İlk üç aylık dönemde, turşu ve narenciye suları gibi asitli yiyeceklere aşerme oldukça yaygındır. İlginçtir ki, bu yiyecekler mide bulantısıyla savaşmaya yardımcı olur. Hormonal değişiklikler ayrıca ağzın pH’ını düşürür ve aşırı tükürük salgılanmasına neden olabilir. Bazı kadınlarda bu hormonal değişiklikler hamilelikte ağızda acı tat olmasına neden olabiliyor.

Hamilelikte Aşerme Neden Olur?

Hamilelikte aşerme, hormonlardaki dalgalanmalardan kaynaklanabilir veya vücut, eksik vitaminler veya besinler için sizi uyarıyor olabilir. Örneğin; hamile kadının canı tuzlu zeytin çekiyorsa, vücut sodyum alımınızı artırmanız gerektiğini size söylüyor olabilir.

Hamile kadınların yaklaşık %50 ila %90’ı ilk 3 aylık dönemde aşerme yaşar. Bazı kadınlar, her zaman zevk aldıkları yiyeceğe olan isteklerini kaybederler. Kimse bu garip arzuların neden olduğunu tam olarak bilmiyor. Bazıları, bunların annenin vücudunun eksik bir besin maddesi hakkında “uyarısı” olduğuna inanır. Bilinen şu ki, hamileliğin ilk üç ayında bir takım hormonal değişiklikler kadınların koku ve tatlarında değişikliklere neden olduğudur.

Bununla birlikte, tebeşir, toprak veya kil gibi bazı garip istekler ortaya çıkarsa, bu pimalacia (veya pika sendromu) adı verilen bir durumdan dolayı ortaya çıkabilir.

Gebelikte aşerilen şeyi yemezsek ne olur?

hamilelikte aserme yemezsek ne olur
Hamilelikte aşerme yemezsek ne olur

Hamilelikte aşerilen bir şeyi yemezseniz herhangi bir şey olmaz. Ancak yaygın inanışa göre, aşerilen şeyin yenmemesi durumunda bebeğin vücudunda, aşerilen o şeyin lekesi olur. Bazı inanışlara göre de aşerilen şey yendikten sonra kadın vücudunun neresine dokunursa, bebeğin o bölgesinde aşerilen şeyin lekesi olacağıdır.

Dediğimiz gibi aşerilen şeyin yenmemesi durumda bunların olacağı sadece geçmişten günümüze kadar gelen inanışlardır ve bilimsel bir temele dayanmaz.

Hamilelikte aşermenin mineral eksikliğinden de kaynaklanabileceği düşünüldüğünde, yapılması gereken en doğru şey doktora bu durumu söylemek ve doktorun önereceği takviyeleri kullanmaktır.

En yaygın aşerilen yiyecekler

Hamilelik aşermesi çok çeşitlidir ve şunları içerebilir:

  • Portakal ve limon gibi ekşi ve turunçgiller;
  • Süt ürünleri;
  • Baharatlı ve acı yiyecekler;
  • Tatlı ve şekerli yiyecekler;
  • Tuzlu yiyecekler;
  • Nar yeme isteği;
  • Turşu yeme isteği.

Aşerme güçlü olsa da çok fazla şekerli, tuzlu veya yağlı yiyeceklerden kaçınmak en iyisidir. İştahınızı tatmin etmek için her zaman kuru meyveler ve kuruyemişler gibi daha sağlıklı seçenekler tercih etmeniz önerilir.

Hamilelikte aşerme her zaman yemekle ilgili değildir. İster inanın ister inanmayın ama kömür, toprak ve hatta tebeşir yemek isteyen kadınlar var. Hiç kimse hamile kadınların bunu neden istediğinden tam olarak emin değil. Ancak mineral eksikliğinin bir belirtisi veya vücudun mide bulantısını gidermeye çalışması için olabilir. 

Açık görünebilir, ancak bu yiyeceklere aşeriyorsanız, hiçbir şekilde tüketmeyin. Bunları yemek yerine alternatiflerden yemeyi deneyebilirsiniz.  

Bunun yerine yürüyüşe çıkarak, duş alarak veya besleyici bir atıştırmalık veya yemek yiyerek dikkatinizi dağıtmaya çalışın. Hamileyken vitamin ve mineralleri yeterince aldığınızdan emin olmak için doktorunuza mutlaka bu isteklerinizi söyleyin.

Hamilelikte Aşerme Olmaması Normal Mi?

Hamilelikte aşerme olmaması normaldir. Her kadının hamileliği farklıdır ve her gebe kadın aşerme yaşamaz. Kadının vücudundaki vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklandığı düşünülürse aşermenin, her kadının bu eksikliği hissetmemesi de normal kabul edilmelidir.

Hamilelikte aşerme olmaması durumunda endişelenmeyin. Hatta vücudunuzun sağlıklı işlediğinin bir göstergesi de olabilir bu. Hamilelikte sık acıkma da yaygındır ve beslenmenizin dengeli ve sağlıklı olmasına dikkat edin, bu bebeğinizin ve sizin sağlığınız için yeterlidir. Boş yere, aşermiyorum neden acaba diye kendinize sormayın bile.

Hamileyken aşerdiğiniz şeyi yiyemezseniz merak etmeyin, gebeliğe kesinlikle herhangi bir sorun teşkil etmez. Canınız salatalık çekti ve yiyemezseniz, bebeğin vücudunda salatalık lekesi olmaz. Hiçbir yiyeceğin bebeğin cilt özelliklerine müdahale etmediğini vurgulamak önemlidir.

Hamilelikte aşermenin, hamile bir kadının duygusal ihtiyacının bir parçası olabileceğini belirtmek gerekir. Bu arzuyu kabul etmek, hamile kadının desteklendiğini hissetmesi için önemli olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.