fbpx

Hamilelikte Anne Uyurken Bebek Ne Yapar?

04.12.2021
2.709
Hamilelikte Anne Uyurken Bebek Ne Yapar?

Hamilelikte anne uyurken bebek ne yapar sorusu anne adayları tarafından sıklıkla sorulup cevabı aranan konulardan. Hamileyken anne uyurken bebek de genellikle uyuyor olur olur mu? Ya da anne uyurken bebek neler yapar? Sizler için araştırdık.

Anne karnındaki bir bebek günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirir. Özellikle hamilelik sürecinin 7. haftasını takip eden zamanlarda bebek 24 saatlik günün yaklaşık olarak %80 ile %90’lık bir sürecini uyuyarak geçirir. Araştırmalara göre anne karnındaki bebekler uyurken rüya bile görebilirler. Bu sebeplerden dolayı ilk haftalarda anne karnındaki bebeğin anne uyurken de uyumaya devam ettiği söylenebilir.

Hamilelikte anne uyurken bebek uyumuyor olsa bile annenin uyumasından herhangi bir şekilde etkilenmez. Etrafı zar ile kaplı bir yapının içinde bulunan bebek anne uyumasa dahi yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirerek herhangi bir zarar görmez.

Hamileyken kadın, iyi ya da kötü duyguları daha yoğun bir şekilde hisseder. Anne mutlu olduğunda bebek, annenin vücudu tarafından salgılanan ve rahim yoluyla bebeğe ulaşan serotonin ve endorfin gibi hormonları alır. Mutluluk gibi, bir anne gergin, stresli veya kızgın olduğunda, kadının vücudu kortizol ve adrenalin salgılar ve bunlar da bebeğe ulaşır. Bebek ne olduğunu anlayamaz, ancak kalp atışı hızlanır. Peki söz konusu uyuma olduğunda, hamilelikte anne uyurken bebek uyur mu?

Hamilelikte Anne Uyurken Bebek Uyur Mu?

Bebekler anne karnında uyur mu sorusunun cevabı evettir. Bebekler anne karnında iken günün büyük bir çoğunluğunu uyuyarak geçirirler. Bu uyku gelişim ve büyüme için oldukça önemli ve olmazsa olmaz bir durumdur. Bu sebeplerden dolayı bebekler anne karnında sıklıkla uyurlar.

Uyku bebeklerin gelişimi için en önemli durumlardan biridir. Anne karnındaki bebek gelişmeye başladığı andan itibaren sürekli olarak uyuyarak gelişim ve büyüme için gerekli olan enerjiyi üretir ve karşılar. Bu sebepten dolayı bebeğin uyuması oldukça önemli ve faydalı bir durumdur.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamileyken Uçak Yolculuğu Yapmak

Anne karnındaki bebeklerin gece ve gündüz kavramları yoktur. Bu sebeple de uyku düzenleri yoktur denilebilir. Anne karnındaki bebeğin dünyası normal bebeklerden ve insanlardan oldukça farklıdır. Belirli bir uyku düzeni olmayan anne karnındaki bebek bazen tüm gece hareket edebilirken bazen de tüm gün uyuyabilir.

Anne adaylarının bebekleri hareketliyken uyumaları pek de mümkün değildir. Gece ve gündüz kavramları olmadığı için anne karnındaki bebek dış dünyaya göre gündüz vakti uyuyup uykusunu aldı ise, gece vakti uyanır ve doğal olarak çeşitli hareketlerde bulunacağı için dış dünyada gece vakti uyumaya çalışan anneyi uyandırabilir. Hamilelikte anne uyurken bebek bazı zamanlar uyurken bazı zamanlar uyumuyor olabilir.

Anne Karnında Uyuyan Bebek Nasıl Uyandırılır?

Anne karnında uyumakta olan bebeği uyandırmak bazı durumlarda riskli olsa da bazı durumlarda da bebeği uyandırmak gereklidir. Uyandırılan bebek hareket etmeye başlar. Bu da annenin bebeğinin sağlığı ile ilgili şüpheye düşmesini önler. Fakat anne adayları bu durumu dikkatli şekilde yönlendirmelidir. Çünkü anne karnında uyumakta olan bebek bazen çok uzun süreler uyuyabilir ve bu durum bebeğin herhangi bir rahatsızlığını belli etmesinin önüne geçebilir.

Anne karnında uyumakta olan bebeği uyandırmak için yapılması gerekenler şunlardır:

  • Ev içerisinde hareket etmek ve dolaşmak ya da dışarıda kısa bir yürüyüşe çıkmak anne karnında uyumakta olan bebeği uyandırabilir.
  • Anne adayları karnını yavaş ve dikkatli bir şekilde okşayarak uyumakta olan bebeklerini sağlıklı bir şekilde uyandırabilirler.
  • Hamileliğin 21. ile 22. haftaları arası dönemden sonra anne karnındaki bebeklerin görme duyuları gelişmeye başlar ve ışığa karşı tepki oluşabilir. Bu zamanlardan sonra anne karnına tutulacak bir ışık bebeğin uyanmasına ve tepki vermesine neden olabilir.
  • Fındık, fıstık vb. gibi enerji veren besinlerin tüketilmesi bebeklerin hareketliliğini artmasına ve uyumakta olan bebeklerin uyanmasına etki edebilir.
  • Portakal suyu ve süt gibi bağırsakları harekete geçirici besinlerin tüketilmesi annenin sindirim sistemini harekete geçirir. Bu hareketin farkında olan bebek de uykusundan uyanarak çeşitli tepkiler verebilir. Bu durum bebeğe asla ve asla zarar vermez.
  • Aynı şekilde çikolata tüketmek de anne karnındaki bebeği uyandırmak için oldukça etkili bir yöntemdir.
  • Ayrıca hamileliğin belirli dönemlerinden sonra bebeklerin duyma yetileri gelişir. Bu sebepten dolayı anne adaylarının karnına doğru müzik ya da çeşitli sesler dinletmesi bebeğin uyanmasına ve tepki vermesine neden olabilir.
Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Tuvalette Ikınmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Annenin yaptığı oturma, ayakta durma, uzanma gibi hareketler, fetal denge sistemi oluştuğu için 17. haftadan itibaren bebek tarafından hissedilir. 20. haftadan itibaren bebekler anne ve babanın hissedebilirler. Bu aşamada bebeği uyandırmak için karnınızı ovuşturarak uyarmak işe yarayacaktır.

Anne Karnındaki Bebek Ne Kadar Uyur?

Hamilelikte anne uyurken bebekte uyur mu
Hamilelikte anne uyurken bebekte uyur mu

Hamilelikte anne uyurken bebek günün yaklaşık olarak %80 ile %90’lık bir dilimini uyuyarak geçirir.

Hamileyken bebek zamanın çoğunu uyuyarak, rahmin ortamına uyum sağlayarak geçirir. 22. haftadan itibaren hareket etmesi yaygın olsa da bunu her zaman yapmaz. Hamile kadın gece uyurken de dahil günde birkaç kez bebeğinin karnındaki hareketlerini hissedecektir. Ancak, anne karnında bebek hareketleri ve zamanı konusunda bir kural yoktur. Sonuçta, her bebeğin kendine has özellikleri vardır ve gece uyurken uyanıp aniden harekete geçebilir.

Neredeyse tüm hamilelerde olan şey, hareket zamanının 32. haftaya kadar arttığı, bu haftadan doğuma kadar daha stabil hale gelmesidir. Ayrıca, bebeğin uyurken hareket etmeyi bıraktığına dikkat etmek önemlidir. Bu, 20 ila 40 dakika sürer, ancak bazı çocuklar 90 dakikadan fazla uyuyabilir.

Anne Karnındaki Bebek Rüya Görür Mü?

Anne karnındaki bebeğin rüya görmesi durumu yapılan araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır. Hamilelikte anne uyurken bebeklerin de uykularının REM evresi bulunur ve bu evrelerde rüya görebilirler.

Anne Karnında Bebek Acıkınca Ne Yapar? daha fazlasını öğrenmenizi öneriyoruz.

Doğmamış Bebeklerde Gece ve Gündüz Kavramı

Doğmamış bebeklerde gece ve gündüz kavramı yoktur. Bebekler tamamen karanlık bir ortamda dış dünyadan bağımsız oldukları için gece ve gündüz kavramları oluşmamıştır. Bu nedenle hamilelikte anne uyurken bebek bazen uyur bazen de uyumaz ve hareketlerine devam eder.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.