fbpx

Hamilelikte Ani Hareketler Bebeğe Zarar Verir mi?

12.07.2021
2.568

Hamilelikte ani hareketlerin bebeğe zarar vermesi gibi bir risk bulunur. Hamilelikte ani hareketler, anne adayının karın bölgesinde baskı hareketini yaratırsa bebeğinde bundan etkilenme riski bulunur. Ani sıçrama ve ağır kaldırma gibi eylemler hamilelikte kaçınılması gereken hareketlerdir.

Hamilelikte Yapılmaması Gereken Hareketler Nelerdir?

Hamilelikte ani hareketler ile yapılması sakıncalı hareketler şunlardır:

  • Hamilelikte sırt üstü veya yüzükoyun yatmak doğru değildir. Doğru olan anne adayının sol tarafına doğru uzanmasıdır. Anne rahatsız olursa ara ara sağ tarafına dönüp, tekrara sol tarafa yatmak için dönebilir. Vücudun en büyük damarlarından biri aorta damardır. Bu damar rahim arkasından seyreder ve rahime giden iki damar verir. Bebek ise rahme giden bu iki damardan beslenir. Anne adayları sırt üstü uzun süre yatarlarsa, rahim arkasında kalan bu damarın baskıya bağlı kan akımı azalır ve bebeğin beslenmesi de azalır.
  • Gebelikte uzun süre hareketsiz kalınmamalıdır. Çünkü gebelik sürecinde kan pıhtılaşması eğilimi yükselir. Doğum tehlikelerinin olmaması halinde her gün hafif yürüyüşler yapılması önerilir.
  • Hamilelik süresinde hızlı koşma, çok yükseğe zorlanarak uzanma, aniden zıplama gibi hareketlerden kaçınılması gerekir. Çok uzun süre güneşte uzanmamak, gölgelik alanda dinlenmek ve havuza girmek yerine hijyen açısından daha uygun doğal denizi tercih etmek gerekir.

Hamilelikte Ani Hareketler Neye Yol Açabilir?

Hamilelikte ani hareketlerin yol açtığı problemler şunlardır:

  • Vücut hamilelik ilerledikçe ağırlaşmaya başlar. Anne adayı bu dönemde eğilip kalkma eylemlerini çok sık yapıyorsa denge kaybı yaşaması halinde düşebilir.
  • Midede baskı oluşturacak şekilde eğilmek veya yatmak, anne adayında mide yanmalarına sebep olur. Gebelikte çok eğilmek, mide asidinin ters yöne akışına sebep olarak, reflü etkisini oluşturabilir.
  • Hamilelikte ani hareketler, sert ve baskı uygulayıcı hamleler, hamilelikte zayıflamış olan bağ dokularına zarar verebilirler.
Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Böbrek Ağrısıyla Nasıl Başa Çıkılır?

Hamilelikte Ani Hareket İçermeyen Sporlar Yapılabilir mi?

Hamilelikte ani hareket olmayan sporu yapmak mümkündür. Özellikle doktor tarafından önerilen hafif ve rahatlatıcı egzersizler yapılır. Diğer yandan zıplama, uzanma, tırmanma, hızla eğilme gibi hareketleri içermeyen yürüyüşler tercih edilir.

Hamilelikte basit ve yine hızlı hareketleri gerektirmeyen temel plates ve aerobik hareketleri tercih edilerek, anne adaylarının stres atabilecekleri sporlar yapılır. Daha çok nefes egzersizleri ve doğuma da katkı sağlayabilecek rahatlatıcı hareketlerin uygulanması önerilir.

Hamilelikte Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Hamilelikte yatış pozisyonu, sol tarafa doğru uzanma ve dizleri hafif kırma şeklinde olmalıdır. Yüz üstü veya sırt üstü şekilde uzun süre yatmak, ani hareketleri yapmak kadar zararlıdır. Daha rahat bir uyku pozisyonu için alçak bir yastın iki diz arasına alındıktan sonra sola doğru uzanılır. Bu pozisyon karna olan baskıyı azaltırken, anne adayının vücudunun da en konforlu biçimde durabilmesini sağlar. Hem sırt üstü hem de yüzüstü yatış bebeğe yönelik baskıyı yükselteceğinden tercih edilmezler.

Hamilelikte ani hareketler ile ilgili bilinmesi gereken bir detay ise yatarken bacakların karına değecek şekilde katlanmaması gerektiğidir. Anne adayları ani bir hareket ile bacaklarını aynı anda karınlarına doğru kaldırmamalı ve çekmemelilerdir. Rahat bir pozisyon için sadece dizler hafif bükülebilir. Diğer yandan yataktan veya uykudan çok hızlı kalkmak, sıçrayarak yataktan doğrulmak doğru bir tercih değildir. Bu yanlış hareket ardından hem bebeğe zarar verecek ters bir pozisyon alınabilir hem de ani baş dönmesi problemi ile karşılaşılabilir. Doğru olan yavaşça ellerden destek alarak yataktan doğrulmaktır.

Hamilelikte Eğilip Kalkmak Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte egilip kalkmak bebege zarar verir mi
Hamilelikte eğilip kalkmak bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte eğilip kalkmanın bebeğe zarar vermesi, eğilme ve kalkma hareketi aniden ve yanlış biçimde yapılıyorsa gündeme gelen bir konudur. Normal şartlarda sakinde eğilen ve kalkan bir anne adayının bebeği herhangi bir zarar göremez. Çünkü amniyon sıvısı, bebeğin vücudunu rahat hareket ettirebilmesini sağlarken onu korumaya da alır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Anne Karnında Bebek Hıçkırması Nasıl Olur?

Hamilelikte Doğru Eğilme Yöntemi Nedir?

Hamilelikte doğru eğilme yolu, ilk olarak dizler üzerine çökmek ardından alınmak istenilen objeye doğru yönelmektir. Özellikle hamileliğin son haftalarında büyüyen karın bölgesi anne adaylarının rahat hareket edebilme kabiliyetini sınırlar. Bu dönemde yere eğilmek gerektiğinde dizler üzerine çökmek ve kalkarken ise ellerden destek alınarak sorunsuz şekilde yavaşça hareket etmek daha doğrudur. Hamilelikte ani hareketler yapılmamasına dikkat edilerek, bebekte koruma altına alınır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.