Hamileyken

Hamilelikte Akıntı Ne Zaman Tehlikeli Olabilir?

28.11.2021
348
Hamilelikte Akıntı Ne Zaman Tehlikeli Olabilir?

Hamilelikte akıntı, kadınlar arasında çok yaygın bir durumdur ve çoğu durumda herhangi bir sorunu göstermez. Ancak kaşıntı, ağrı ve kızarıklık gibi semptomların yanı sıra renginde, kokusunda ve kıvamında farklılık olması bir şeylerin ters gittiğinin işareti olabilir.

Bu anlamda, hamile kadının günlük olarak külotunu kontrol etmesi ve normal akıntıda herhangi bir değişiklik olup olmadığının farkında olması gerekir.

Hamilelikte Görülen Akıntılar

Hamilelikte görülen akıntılar çeşitli kıvamda, renkte ve kokuda olabilir. Bunlar hamileliğin dönemine bağlı olarak değişebilir. Bazı durumlarda bir sorunun önceden habercisi olduğu için bunların detaylarını bilmek önemlidir.

Hamilelik bildiğiniz gibi birçok değişikliği ile geliyor. Bunlardan en yaygın olanı da zaten vajinal akıntıdır. Bu akıntı aslında hamileliğin sağlıklı ilerlemesi için de gereklidir. Ancak akıntılar her zaman iyi değildir. Hamileyken vajinal akıntı bazı problemin belirtisi olabilmekte ve tehlikeli olabilmektedir.

Kahverengi akıntı

Kahverengi veya kahve telvesi benzeri akıntı, genellikle dış ortama atılmadan önce pıhtılaşmış kan olduğunu gösterir. Öte yandan, renk daha parlak kırmızı olduğunda, genellikle yeni meydana gelen kanamayı gösterir. Bu nedenle, bu kanın kaynağını bilmek, nedenin normal olup olmadığını veya olası bir komplikasyonun göstergesi olup olmadığını anlamak gerekir.

Hamileliğin en başında, embriyonun rahme yerleşmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkan hafif kahverengimsi akıntı olması mümkündür. Bu tip akıntı normaldir ve anne veya bebek için herhangi bir risk oluşturmaz.

Ayrıca rahimde ve vajinal bölgede artan kan akışı nedeniyle kılcal damarların yırtılması da mümkündür. Bu durum özellikle ilişkiden sonra ortaya çıkar ve kahverengimsi veya kanlı akıntıya neden olur.

Ancak dikkatli olun: İlk üç aylık dönemde kanama, düşük veya dış gebelik belirtisi de olabilir. Ek olarak, hamileliğin üçüncü trimesterinde kanlı akıntı, plasenta previa, plasental ayrılma veya erken doğum gibi olası komplikasyonların belirtisi olabilir. Bu durumlarda hamile kadının hemen doktora başvurması gerekir.

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi? detaylarını öğrenin.

Sarımsı, yeşilimsi veya kötü kokulu akıntı

hamilelikte akintinin kokulu olmasi
Hamilelikte akıntının kokulu olması

Genellikle kötü kokunun eşlik ettiği sarımsı veya yeşilimsi akıntı, olası jinekolojik enfeksiyonların göstergesidir. Renk değişikliğine ek olarak, akıntının kalınlaşması ve idrar yaparken kaşıntı, kızarıklık ve yanma gibi belirtileri ortaya çıkması yaygındır.

Hamilelikte sarımsı, yeşilimsi ve kötü kokan akıntı, hamilelik için risk oluşturduğundan, tedaviye hızlı başlanması için enfeksiyonun nedenlerini belirlemek gerekir. Sarımsı, yeşilimsi ve kötü kokan akıntıya bakteri, mantar, protozoa ve virüs gibi enfeksiyonlar neden olabilir. En yaygın enfeksiyonlar arasında gonore, klamidya ve trikomonas (CYBE) ve bakteriyel vajinoz sayılabilir.

Sarımsı, yeşilimsi ve kötü kokan akıntı en sık olarak vajinal bölge florasında yaygın olarak bulunan bir mantar olan Candida’dan kaynaklanmaktadır. Hamilelikten kaynaklanan hormonal değişiklikler, vajinal floranın dengesini bozabilir ve mantar çoğalmasına neden olabilir. Akıntıyı daha beyaz hale getirebilir ve bölgede yoğun kaşıntıya neden olabilir.

Hamilelikte Akıntı Enfeksiyon Belirtisi Midir?

Her kadının vajinal akıntı ürettiğini zaten biliyoruz. Ancak, hamilelikte akıntı enfeksiyon belirtisi olarak görülüp bulaşıcı olduğunda, anne ve bebek sağlığı için risk oluşturur. Bu nedenle, kadınların hamilelikteki akıntı türleri arasındaki farkları bilmeleri ve değişiklik fark ettiklerinde tıbbi yardım almaları gerekir. Enfeksiyonun nedeni belirlendikten sonra tedaviye derhal başlanmalıdır.

Hamilelikte akıntıda değişikliklere neden olan ana enfeksiyonlar şunlardır:

  • Klamidya;
  • Bakteriyel Vajinoz;
  • Trikomoniyaz;
  • Bel soğukluğu;
  • Kandidiyaz;

Klamidya

Klamidya, cinsel yolla bulaşan Chlamydia trachomatis bakterisinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Çoğu durumda, kişinin semptomları yoktur. Bu da yüksek kontaminasyon insidansına neden olur. Bununla birlikte semptom geliştiren kadınlarda, sık idrara çıkma yanı sıra vajinal akıntı ve kaşıntı, kanama, karın ağrısı ve ilişki sırasında ağrı görülmesi yaygındır.

Hamile kadınlar için klamidya, hamilelik sırasında ve sonrasında daha fazla olma eğilimindedir. Bu anlamda enfeksiyon ektopik gebelik, düşük, endometrit ve pelvik inflamatuar hastalıklara neden olabilir. Ayrıca rahim içi enfeksiyon, cenin ölümü, erken doğum ve doğum sonrası enfeksiyon riski bulunur.

Ayrıca klamidya anneden bebeğe geçebilir ve yenidoğanda çeşitli hastalıklara neden olur. Bu tür hastalıklara örnek olarak: neonatal konjonktivit ve pnömoni, orta kulak iltihabı, ani ölüm sendromu, apne, astım ve obstrüktif akciğer hastalığı sayılabilir.

Bakteriyel vajinozis

Vajinoz, hamilelikte çok yaygın bir vajinal enfeksiyondur. Laktobasillerin azalması ve Gardnerella Vaginalis gibi bakterilerin çoğalması nedeniyle vajinal floradaki dengesizlik nedeniyle olur.

Bakteriyel vajinozlu kadınlarda hafif gri veya sarımsı ve bayat balık gibi çok kötü kokan akıntı olur.

Trikomoniyaz

Trichomoniasis, hamileyken ortaya çıkabilen cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur (CYBE).

Trikomoniyaz’li bir kadın yeşilimsi veya sarımsı akıntı, genital bölgede kızarıklık, idrar yaparken ağrı, kaşıntı ve hafif vajinal kanama ile kendini belli eder. Bu enfeksiyon bebek için erken doğum ve düşük doğum ağırlığı riskini artırdığı için tehlikelidir. Bu nedenle tedavi mümkün olan en kısa sürede yapılmalıdır.

Bel soğukluğu

Bel soğukluğu, Neisseria Gonorrhoeae bakterisinin neden olduğu bilinen cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur (CYBE). Semptomlar sarımsı akıntı, ağrılı idrara çıkma, idrar kaçırma ve vajinal bölgede siğil varlığı ile ortaya çıkar.

Rahatsızlığa ek olarak bu enfeksiyon hamileliği düşük, erken doğum ve amniyotik sıvı enfeksiyonu riski ile etkileyebilir. Bu nedenle belsoğukluğu olan kadın veya eşi hızla tedaviye başlamalıdır.

Kandidiyaz

hamilelikte akinti mantar
hamilelikte akıntı mantar

Vajinal pamukçuk, Candida Albicans mantarının neden olduğu bir enfeksiyondur. Beyaz akıntı, genital bölgede yoğun kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu enfeksiyon, hormonal değişiklikler nedeniyle hamilelikte oldukça yaygındır.

Hamilelikte vajinal mantar enfeksiyonu bebeğin gelişimini etkilemese de doğum sırasında enfeksiyon kapmaması için tedavi edilmelidir.

Beyaz Kremsi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi? detaylı bilgilerini edinebilirsiniz.

Hamilelikte akıntı yaygın olmasına rağmen, anormal salgıların oluşmasını önlemeye yardımcı olan bazı günlük alışkanlıklar vardır. Bu anlamda vajinal florayı değiştirebileceği için bölgenin uzun süreli nemli kalmaması gerekir.

Hamilelikte Akıntı Bulaşmasını Önlemek İçin İpuçları

Enfeksiyonları tedavi etmek için sıklıkla antibiyotik kullanımı, semptomlar ve kaşıntı ile birlikte vajinal akıntıda değişikliklere neden olabilir. Bunun nedeni, birçoğunun etkisinin normal bakteri florasında değişikliklere neden olmasıdır. Böylece enfeksiyonunun ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır.

Fizyolojik gebelik akıntısına ek olarak, gebelerin gebelik döneminde başka vajinal salgıları da olur. Bu anlamda kadın mukus tıkacının açılması veya kesenin yırtılmasını da yaşayabilir.

Bu hamilelikte akıntı durumların her biri aşağıdaki gibidir:

Mukus tıkacı

Mukus tıkacı, rahim ağzında amniyotik keseyi koruyan bir tür bariyerdir. İşlevi vajinal bölgedeki bakterilerin rahime geçmesini engellemektir. Gebeliğin sonunda, rahim ağzının incelmesi ve genişlemesi ile bebeğin ağırlığı, tıkacın dışarı çıkmasına neden olur.

Mukus tıkacı farklı görünüme sahip olabilir. Bu nedenle, bazı durumlarda fizyolojik bir akıntı ile karıştırılabilen yumurta akı gibi yapışkan salgıdır. Mukus tıkacı, sarı-kahverengi renk ve kan lekeleri ile jelatinimsi ve sümüksü bir görünüme de sahip olabilir. Bununla birlikte, görünümünden bağımsız olarak mukus tıkacının kaybı doğumun yaklaştığını gösterir.

Amniyotik kese yırtılması

Hamileyken fetüsün beslenmesi ve olgunlaşmasına ek olarak işlevi gelecekteki bebeği korumak olan, popüler olarak su torbası olarak adlandırılan bir zarla çevrilidir. Bu anlamda torba su (%98), elektrolitler ve fetal hücrelerinden oluşan amniyotik sıvı ile doldurulur. Hamilelikte akıntı olarak görünümü sıvı, kokusuz ve çok berraktır.

Genellikle doğumun başladığında ve kese yırtıldığında, vajinal bölgeden çok miktarda sıvı gelir. Burada bunun vajinal akıntı olmadığı ortaya çıkıyor. Ancak fetüsün başı serviksi kapatırsa amniyotik sıvının çıkışı az ve aralıklı olabilir. Bu, hamilelikte akıntı mı yoksa suyun gelmesi mi kafa karışıklığına neden olabilir.

Normal gebelikte akıntıyı farklı durumlardan ayırt edebilmek için sıvının görünümü, rengi ve kalınlığı dikkate alınmalıdır.

Ne Zaman Tıbbi Yardım Alınmalı?

Kadınlar, hamilelikte akıntıda herhangi bir değişiklik fark ettiklerinde tıbbi yardım almalıdır. Normal akıntı olarak tanımlanan durumların dışındaki akıntılara dikkat gösterilmesi gerekir.

Hamilelikte akıntı sık olan bir durumdur. Ancak akıntıda kötü koku varsa veya kırmızı yeni kan şeklindeyse de tıbbi yardım alınmalıdır. Sarımsı ve yeşilimsi akıntı genel olarak bir enfeksiyonun habercisi olabildiğinden doktora bildirilmesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.