fbpx

Hamilelikte Ağızda Acı Tat Ne Zaman Başlar?

03.12.2021
3.583
Hamilelikte Ağızda Acı Tat Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte ağızda acı tat 1.trimester, yani ilk üç aylık dönemde başlar. Birinci trimester dönemi gebelikte ilk 3 ay boyunca sürer. 4. aydan itibaren bu acı tat azalarak geçmeye başlar. Hamileyken ağızda hissedilen acı veya metalik tat, gebeliğe veya bebeğe zarar vermez.

Hamilelikte ağızda acı tat tıbbi olarak disguzi olarak adlandırılır. Kadınlarda sıklık ile görülen bu durum ciddi bir soruna işaret etmez. Ayrıca bu acı tat durumunun nedeni tam olarak bilinememek ile birlikte tahmini olarak hamilelik süresindeki hormon değişimlerinin bu duruma neden olduğu düşünülmektedir.

Hamilelik kadınlar üzerinde fiziksel ve psikolojik olarak pek çok farklı değişime ve etkiye neden olur. Kramplar, mide bulantısı ve aşerme gibi çeşitli sorunlar hamilelik sırasında kadınların başına gelmektedir. Ağızda metalik tat ya da acı tat oluşması durumu da hamilelikte sıklık ile görülen bir durumdur.

Ağızda metalik, acı bir tat, ilk trimesterde hamilelikte yaygın bir semptomdur. Bazı anneler ağızlarında bozuk para varmış gibi ya da metal bir bardaktan su içmiş gibi hissettiğini söylüyor. Kelimelerle ifade etmek zor olsa da bu yazıyı okuyorsanız garip bir şey fark ettiniz. Bu semptomun kendisinden daha garip, aldığı isimdir: disguzi.

Hamilelikte Ağızda Acı Tat Neden Olur?

Hamilelik sırasında vücutta hormon durumlarında belirli belirsiz değişiklikler olmaktadır. Özellikle östrojen hormonunun üretimde meydana gelen artış ile birlikte tat ve koku alma değişikliklerinden sorumludur. Hamilelik sırasında tat duyusu gözenekleri büyür. Bu durum da ağızda meydana gelen acı tadın sebeplerinden başlıca gelenidir. Ayrıca yine hamilelik sırasında kullanılan antibiyotikler ve prenatal vitaminler de gebelikte ağızda meydana gelen acı tadın sorumlusudur.

Hamilelikte ağızda acı tat olmasının nedeni genel olarak tek bir duruma bağlanmaz. Hormonal farklılıklar, dildeki dokuların değişmesi ve farklılaşması, vücutta belirli maddelerin eksik olması bu durumun temel nedenlerinin başında gelir.

Çok net nedenleri olmamasına rağmen, hamileyken ağızdaki acı tadın yaygın hormonal değişikliklerle ilişkili olduğu zaten bilinmektedir. Bazı araştırmalar da bu dönemde dilde tat alma tomurcuklarındaki artışın, yiyeceklerin lezzetinde bozulmaya ve ağızda metalik ve acı bir tada neden olabilecek bir neden olarak işaret etmektedir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Çok Uyumak Normal Mi?

Hamilelikte Ağızda Acı Tat Cinsiyet Belirler Mi?

hamilelikte agizda aci tat cinsiyet
Hamilelikte ağızda acı tat cinsiyet

Hamilelikte ağızda acı ve metalik tadın cinsiyet belirlediği yönünde yaygın bir inanış var. Aslında hamileyken bu acı tadın hormon kaynaklı olduğu düşünülürse bu mümkün olabilir.

Hamilelikte ağızda acı tat tatlı yedikten sonra oluyorsa bebeğin cinsiyetinin erkek olacağına inanılıyor. Ekşi bir şeyler yedikten sonra bu metalik acı tat oluyorsa bebeğin kız olacağının bir işareti olabilir.

Ağızda acı tat olmasının bebeğin cinsiyeti ile ilgili olduğu yönünde bilimsel bir açıklama yoktur. Bu sadece annelerin kendi deneyimlerinden gelen bir inanıştır.

Cinsiyet belirlemek için pratik ve popüler yöntemler mevcut. Çin takvimi 2022 cinsiyet hesaplama ile bebeğin kız mı erkek mi olduğunu kolay şekilde öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte Ağızdaki Acı Tat Ne Zaman Geçer?

Hamilelikte ağızda acı tat gelmesi yaygın bir durumdur ve hamileliğin ilk dönemlerinden itibaren görülebilir. Hamilelikte ağızdaki acı tadın geçme zamanı her gebe kadında farklı olsa da genellikle. Aydan itibaren geçer.

Hamilelikte ağızda acı tat olması bebeğin sağlığına zarar vermemesine rağmen oldukça can sıkıcı olabilir. Soruna ağız kokusu (tükürük eksikliğinden dolayı), aşırı tükürük salgısı ve beslenme zorluğu eşlik ettiğinde, hamile kadın yediklerinin gerçek tadını hissedemediği için durum daha da kötüleşebilir. 

Hamilelikte Ağızda Acı Tat Nasıl Giderilir?

hamilelikte agizda aci tat nasil giderilir
Hamilelikte ağızda acı tat nasıl giderilir

Hamilelikte meydana gelen acı tat durumunun giderilmesi için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Günde en az 2 kere diş fırçalamak
 • Naneli diş macunu ya da ağız gargarası kullanmak
 • 1 bardak suya yarım tatlı kaşığı karbonat koyup bu karışımı tüketmek. Bu durum ağız içindeki pH değerini nötralize ederek ağızdaki acı tadın giderilmesine fayda sağlar.
 • Naneli sakız çiğnemek ya da direkt nane bitkisinin kendisinin çiğnenmesi ağızdaki tadın düzelmesini sağlayabilir.
 • Narenciye meyve suları da ağız içindeki acı tadın giderilmesinde önemli rol oynar.
 • Salataların içine sirke eklemek. Sirke tükürük salgısını arttırarak ağızda meydana gelen acılığı yok eder.
 • Günde 2 ile 2,5 litre arasında su içmek de ağızdaki acı tadı önlemeye yardımcı olacaktır.
Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

Belirtilen önlemler ile birlikte hamilelikte ağızda acı tat sorunu geçici olarak çözüme kavuşturulabilir. Ardından da belirli bir süre sonra ağızdaki acı tat kendiliğinden kaybolacaktır.

Hamilelikte Tat Almanın Önemi

Hamilelikte tat almanın önemi oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Tat alma duyusu, besin ağıza alındıktan hemen sonra oluşur. Kişilerin sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için tat alma duyusu mutlaka ve mutlaka sağlıklı bir şekilde çalışmalıdır. Aynı zamanda tat alma duyusu çeşitli tehlikeli durumları da önleyebilir. Örnek vermek gerekir ise, tüketilen ürün bozuk ya da tarihi geçmiş ise bu durum ürünün tadından anlaşılabilir. Ürünün tadının bozuk olduğunun anlaşılması da zehirlenme gibi hayati durumları önleyebilir. Bu nedenle tat alma bozukluğu olduğunu düşünen kişilerin mutlaka ve mutlaka tıbbi yardım alması gereklidir.

Hamilelikte de tat alma durumunun bozulması çeşitli tehlikeli durumlara yol açabilir. Genel olarak hamile kadınları endişelendiren bir durum olsa da herhangi bir tehlikesi yoktur. Tehlike arz edebilecek tek durum hamile kadının tat alma duyusunun bozulması sonucu tükettiği besinlerin tadını tam olarak alamamasıdır. Fakat bazı durumlarda tat alma duyusunun bozulması beslenme düzenini etkilemektedir. Bu sebepten dolayı da hamile kadınların bebeklerine ve kendilerine zarar verecek durumlar oluşabilmektedir. Hamile kadınlara, ağızdaki acı tat ve tat duyusunun kaybolması gibi durumlarda mutlaka bir doktora görünerek tıbbi tavsiye alınması önerilir.

Hamilelikte Koku Hassasiyeti Ne Zaman Başlar? daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte Ağızdaki Acı Tat Nasıl Önlenir?

Hamilelikte ağızdaki acı tadın önlenmesi için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Baharat çeşitleri ve aroması kuvvetli besinler tüketilerek bu durum önlenebilir.
 • Yemek yanında yudum yudum sıvı alımı
 • Kolay hazmedilen protein kaynaklarının tercih edilmesi
 • Sık sık ve az miktarlarda beslenilmesi
 • Soğuk ya da oda sıcaklığındaki gıdaların tüketilmesi
 • Çeşitli ağır kokulardan sakınılması
 • Metal çatal kaşık kullanmak yerine plastik ya da cam ürünlerin kullanılması
 • Çinko minerali ağırlıklı beslenmek de tat alımının sağlığına olumlu yönde etki eder.

Ağızdaki Acı Tat Hamilelik Belirtisi Mi?

Ağızdaki acı tat hamilelik belirtisi mi sorusuna cevap olarak evet denilebilir. Hamile kadınların çoğunda, hamileliğin başında meydana gelen ağızda acı tat durumu hamilelik durumunun bir habercisi olabilir. Ağızda acı tat durumu sayesinde kadınlar hamile olduklarının farkına varabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.